Czy zwolnienie byłego prezesa zarządu musi być konsultowane ze związkami

Michał Culepa
rozwiń więcej
Wypowiedzenie umowy o pracę zawartej z prezesem zarządu spółdzielni mieszkaniowej, dokonane po odwołaniu go z tej funkcji, powinno być poprzedzone konsultacją z zakładową organizacją związkową (uchwała Sądu Najwyższego z 7 grudnia 2012 r., II PZP 3/12).

Jan G. pełnił od września 2006 r. funkcję prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej w M. W tym charakterze został zatrudniony na podstawie umowy o pracę. W kwietniu 2010 r. rada nadzorcza spółdzielni odwołała go ze stanowiska, a następnie otrzymał on wypowiedzenie umowy o pracę.

Autopromocja

Nie zgadzając się z decyzją rady nadzorczej Jan G. wniósł pozew do sądu, żądając uznania rozwiązania umowy o pracę za bezskuteczne. Jego zdaniem, rozwiązanie umowy nastąpiło z naruszeniem przepisów Kodeksu pracy. Naruszenie to miało dotyczyć braku obowiązkowej konsultacji wypowiedzenia umowy o pracę. Zgodnie bowiem z art. 38 Kodeksu pracy, pracodawca jest zobowiązany do pisemnego zawiadomienia reprezentującego pracownika związku zawodowego o zamiarze wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony, z podaniem przyczyn wypowiedzenia.

Jan G. wskazał jako organizację reprezentującą jego interesy wobec pracodawcy związek zawodowy NSZZ „S”, do którego wstąpił w marcu 2010 r., kiedy jeszcze pełnił funkcję prezesa. Natomiast rada nadzorcza spółdzielni odwołując go ze stanowiska, a następnie składając wypowiedzenie nie przeprowadziła stosownej konsultacji związkowej.

Orzeczenia sądów i pytanie prawne

Sąd I instancji uznał wypowiedzenie za bezskuteczne, jednak rozpoznający apelację spółdzielni sąd II instancji powziął zasadniczą wątpliwość, czy w ogóle konieczne jest przeprowadzanie konsultacji związkowej w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę prezesowi spółdzielni mieszkaniowej. Skierował więc do Sądu Najwyższego następujące pytanie prawne:

„Czy wypowiedzenie umowy o pracy zawartej na czas nieokreślony z prezesem zarządu spółdzielni mieszkaniowej, dokonane po odwołaniu go z tej funkcji przez radę nadzorczą, powinno być poprzedzone przewidzianym w art. 38 Kodeksu pracy trybem konsultacji wypowiedzenia z zakładową organizacją związkową, której członkiem jest ten pracownik”?


Uchwała Sądu Najwyższego

Sąd Najwyższy w odpowiedzi wydał uchwałę, w której potwierdził, że takie wypowiedzenie umowy o pracę powinno być poprzedzone konsultacją z zakładową organizacją związkową.

W uzasadnieniu SN wskazał, że wypowiedzenie nastąpiło po odwołaniu. Wówczas prezes zarządu utracił swoje stanowisko w zarządzie spółdzielni i stał się „szeregowym” pracownikiem. W tej sytuacji mają do niego zastosowanie wszystkie przepisy prawa pracy. To oznacza, że były prezes podlega regułom kodeksowym i konsultacja związkowa jest obligatoryjna. W tym konkretnym przypadku dodatkowo konsultacja będzie tym bardziej obowiązkowa, gdyż żaden przepis Prawa spółdzielczego również nie wyłącza konsultacji związkowej wobec takich pracowników.

Wnioski dla pracodawcy

Nawet w przypadku, gdy ochronę związkową deklaruje prezes czy inny członek zarządu spółdzielni, spółki bądź innej osoby prawnej, konsultacja związkowa ewentualnego wypowiedzenia stosunku pracy lub rozwiązania go bez zachowania okresu wypowiedzenia jest obowiązkowa. Nie ma znaczenia kierownicze stanowisko, jakie zajmuje zarządzający pracownik. Istotne jest, aby umowa o pracę na czas nieokreślony była zawarta ważnie i skutecznie, a także aby pracownik zgłosił właściwą organizację związkową do obrony jego interesów. Wówczas, zgodnie z art. 38 Kodeksu pracy, pracodawca musi wykonać następujące czynności:

  • zawiadomić na piśmie organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia umowy, z podaniem przyczyny zwolnienia,
  • po otrzymaniu stanowiska organizacji związkowej (lub w przypadku braku stanowiska w terminie 5 dni od zawiadomienia związków zawodowych) podjąć decyzję w sprawie wypowiedzenia umowy o pracę członka zarządu.

Opinia organizacji związkowej nie jest dla pracodawcy wiążąca.

Kadry
ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

pokaż więcej
Proszę czekać...