Zwolnienie dyscyplinarne działacza związkowego z powodu ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych

Michał Culepa
rozwiń więcej
Jeżeli naruszenie obowiązków pracowniczych jest ściśle związane z działalnością związkową, wówczas – w razie bezprawnego zwolnienia związkowca winnego tych naruszeń – sąd jest zobowiązany przywrócić związkowca do pracy, jeżeli ten złożył pozew o restytucję stosunku pracy (wyrok Sądu Najwyższego z 17 maja 2012 r., I PK 176/11).

Jan G. od kilkunastu lat był zatrudniony w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym sp. z o.o. w T. na stanowisku kierowcy. Poza obowiązkami pracowniczymi pełnił także inne funkcje społeczne – był m.in. działaczem zakładowej organizacji NSZZ „S” w MPK.

Autopromocja

Z powodu działalności związkowej oraz problemów spółki, między Janem G. a kierownictwem MPK od kilku lat narastał konflikt, który zaognił się w 2007 r. Wówczas Jan G. miał przy współpracownikach powiedzieć, że „zgnoi firmę” i „W. (będącego wówczas prezesem spółki – przyp. autora) już nie ma”. Rok później doszło do zdarzeń, które ostatecznie spowodowały zwolnienie Jana G. z pracy. W sierpniu 2008 r. Jan G. miał w sposób wulgarny i obelżywy wyrazić się o pracodawcy. Te wulgarne słowa znalazły się w notatce służbowej, która w sierpniu 2008 r. została złożona zarządowi. W tym samym miesiącu związkowiec otrzymał oświadczenie pracodawcy o rozwiązaniu umowy w trybie natychmiastowym z powodu ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych. Przyczyną zwolnienia było – jak to określił pracodawca – „oczywiste popełnienie szeregu przestępstw”, takich jak zniesławienie, składanie fałszywych oskarżeń i zeznań o popełnieniu rzekomych przestępstw na terenie zakładu pracy.

Poza wspomnianymi wyżej „oczywiście popełnionymi przestępstwami” uzasadnieniem zwolnienia stało się także niepowiadomie przełożonych o nieprawidłowościach, jakie miały miejsce w stacji diagnostycznej przedsiębiorstwa, oraz słowa o „zgnojeniu firmy”. Nie było natomiast mowy o rzekomych wulgarnych wypowiedziach zawartych w sierpniowej notatce służbowej. Pracodawca nie uzyskał zgody macierzystej organizacji związkowej na zwolnienie działacza z pracy.

Orzeczenia sądów

Jan G. odwołał się do sądu. W toku procesu sąd karny uniewinnił go ze wszystkich zarzutów, jakie skierował przeciwko niemu pracodawca. Natomiast sprawą stacji diagnostycznej przedsiębiorstwa, którą wytoczono po doniesieniach zwolnionego Jana G., zainteresowała się prokuratura. W wyniku postępowania stwierdzono, że rzeczywiście dochodziło tam do fałszowania dokumentacji. W tej sprawie zapadły wyroki skazujące.

Sąd I instancji uznał więc, że złamano przepisy o ochronie stosunku pracy związkowca, ale wobec faktu, że pozwolił on sobie na niedopuszczalne – zdaniem sądu – opinie na temat pracodawcy, nie został przywrócony do pracy. Sąd zasądził na rzecz związkowca jedynie odszkodowanie.

W apelacji Jan G. podnosił kwestię upływu czasu. Zgodnie z art. 52 § 2 Kodeksu pracy, rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika nie może nastąpić po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy. Tymczasem wypowiedzi na temat pracodawcy, jakie posłużyły za jedyną podstawę do zwolnienia, miały paść z ust związkowca nie latem 2008 r., ale rok wcześniej. Nie został więc zachowany wspomniany miesięczny termin. Mimo to sąd II instancji oddalił apelację związkowca. Jan G. złożył skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego.


Rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego

Sąd Najwyższy przychylił się do wniosków skarżącego związkowca i nakazał ponowne rozpoznanie sprawy. W uzasadnieniu stwierdził, że sądy nie przeprowadziły rzetelnego postępowania dowodowego. Zarzut naruszenia miesięcznego terminu od uzyskania wiadomości przez pracodawcę o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie dyscyplinarne umowy o pracę w ogóle nie był badany. Ponadto sama treść notatki dotyczącej rzekomych wypowiedzi związkowca budzi poważne wątpliwości. Nie ustalono bowiem ostatecznie, co związkowiec miał na myśli, mówiąc o „zgnojeniu firmy”.

Sąd Najwyższy uznał też, że w tej sprawie w ogóle nie doszło do ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych. Aby stwierdzić takie naruszenie, należało wskazać, jakie konkretnie obowiązki zostały poważnie naruszone. Tymczasem w uzasadnieniach orzeczeń oddalających powództwo była mowa raz o obowiązku dbałości o dobro zakładu pracy, a w innym miejscu – o lojalności wobec pracodawcy. Praktycznie jedyną podstawą do zwolnienia związkowca były ostre wypowiedzi na temat działalności pracodawcy. Padły one jednak w kontekście działalności związkowej prowadzonej przez zwolnionego pracownika. Wobec tego sąd nie mógł zasądzić tylko odszkodowania – powinien przywrócić związkowca do pracy. Tylko w wyjątkowych sytuacjach można poprzestać na odszkodowaniu, wtedy gdy naruszenie obowiązków było związane ze szkodą innej osoby (np. pobicie, pomówienie konkretnych osób).

Wnioski dla pracodawcy

Zwolnienie chronionego działacza związkowego bez zgody macierzystej organizacji związkowej będzie bezskuteczne, jeżeli powodem zwolnienia było naruszenie – nawet ciężkie – obowiązków pracowniczych, ale dokonane w ramach działalności związkowej. Sąd w takiej sytuacji przeważnie przywraca do pracy zwolnionego działacza.

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...