Czy dopuszczalne jest dokonanie wypowiedzenia zmieniającego związkowcowi

Michał Culepa
rozwiń więcej
Pracownikowi korzystającemu ze szczególnej ochrony związkowej nie wolno wręczyć bez zgody zakładowej organizacji związkowej wypowiedzenia zmieniającego. Ciężkim naruszeniem obowiązków pracowniczych, uzasadniającym wykluczenie możliwości przywrócenia do pracy pracownika – związkowca, nie jest osiąganie np. niedostatecznych wyników w pracy czy zorganizowanie zebrania pracowników bez zgody pracodawcy (wyrok Sądu Najwyższego z 10 marca 2011 r., II PK 241/10).

Andrzej P. od 1 czerwca 1999 r. był zatrudniony w Urzędzie Skarbowym w K. na stanowisku poborcy skarbowego. Do 2007 r. jego praca była oceniana pozytywnie. Negatywnie został oceniony 30 lipca 2008 r., gdy pracodawca zwrócił mu uwagę, że bez powodu i podstawy prawnej odciągnął pracowników od wykonywania obowiązków służbowych bez zgody przełożonych (miał bowiem w godzinach pracy zorganizować zebranie pracowników urzędu). Zażądał wyjaśnień od Andrzeja P., który oświadczył, że ich nie złoży.

Autopromocja

W kwietniu 2009 r. przełożony Andrzeja P. dokonał analizy pracy poborców skarbowych zatrudnionych w komórce egzekucyjnej w okresie od 2007 r. do 2008 r. i ustalił, że Andrzej P. jest pracownikiem najmniej efektywnym w dziale. W 2009 r. nadal załatwiał on prawie dwukrotnie mniej spraw niż pozostali poborcy. Z tego względu był wielokrotnie pozbawiany nagrody kwartalnej lub otrzymywał ją w niższej wysokości. Pracodawca wielokrotnie omawiał z Andrzejem P. jego słabe wyniki w pracy. Ponadto Andrzej P. często chorował w 2007 i 2008 r., wobec czego miał największą absencję chorobową w zespole. Nieobecność w pracy Andrzeja P. powodowała konieczność rozdzielenia jego obowiązków między pozostałych pracowników.

W efekcie kierownik działu postanowił stworzyć nowe stanowisko administracyjno-biurowe, na które zdecydowano się przesunąć jednego z poborców. Kierownik ustalił kryteria oceny poborców w celu wytypowania pracownika na nowy etat. Ocena wykazała, że Andrzej P. wykonał najmniej czynności w porównaniu z pozostałymi. 28 lipca 2009 r. Andrzejowi P. dokonano wypowiedzenia zmieniającego warunki umowy o pracę. Przyczyną wypowiedzenia były m.in. zmiany organizacyjne w komórce egzekucyjnej polegające na likwidacji stanowiska poborcy i utworzeniu stanowiska obsługi administracyjnej. Jednak na wypowiedzenie zmieniające nie zgodził się NSZZ „S”, którego działaczem podlegającym ochronie przed zwolnieniem z pracy był Andrzej P. Pracodawca został poinformowany pismem z 29 kwietnia 2009 r., że powód jest pracownikiem podlegającym szczególnej ochronie. Mimo to wypowiedzenie zostało dokonane.

Andrzej P. złożył odwołanie od wypowiedzenia, żądając uznania go za bezskuteczne i przywrócenia do pracy na poprzednich warunkach.

Sąd pierwszej instancji przyznał mu wprawdzie odszkodowanie, ale nie zdecydował się na przywrócenie do pracy. Andrzej P. otrzymał bowiem wcześniej negatywną ocenę pracy, a także korzystał z długiej absencji chorobowej, która dezorganizowała pracę oddziału.

Andrzej P. wniósł od tego wyroku apelację, która jednak została oddalona. Powód złożył więc skargę kasacyjną.


Rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego

Sąd Najwyższy podzielił wątpliwości powoda i uchylając wyrok nakazał ponowne rozpoznanie sprawy. Uzasadniając wyrok wskazał, że art. 32 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych zasadniczo zabrania pracodawcy wypowiedzenia lub rozwiązania stosunku pracy – bez zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej – z imiennie wskazanym uchwałą zarządu jego członkiem lub z innym pracownikiem będącym członkiem danej zakładowej organizacji związkowej, upoważnionym do reprezentowania tej organizacji wobec pracodawcy albo organu lub osoby dokonującej za pracodawcę czynności w sprawach z zakresu prawa pracy.

Powyższe zasady stosuje się odpowiednio do wypowiedzenia działaczowi związkowemu warunków pracy i płacy. Skoro przepis ten ustanawia wymóg uzyskania zgody organu związkowego także na dokonanie tego rodzaju wypowiedzenia bez względu na jego przyczyny, to odmowa przywrócenia poprzednich warunków pracy lub płacy w przypadku dokonania wypowiedzenia bez takiej zgody musiałaby się opierać na stwierdzeniu niezasadności takiego roszczenia ze względu na to, że z powodu rażąco nagannego zachowania pracownika stanowi ono nadużycie prawa – przy zastosowaniu art. 8 Kodeksu pracy.

Okoliczności faktyczne sprawy nie wskazują na możliwość przypisania powodowi takiego zachowania. W gruncie rzeczy ciężkiego naruszenia przez powoda obowiązków pracowniczych należy dopatrywać się w niewyjaśnieniu przez niego pracodawcy przyczyn zorganizowania 30 lipca 2008 r. zebrania pracowników oraz w fakcie, że powód – zajmujący ważne i odpowiedzialne stanowisko – nie podołał przyjętym obowiązkom uzyskując mniejszą od innych efektywność pracy. Nie jest to więc przyczyna dostatecznie uzasadniająca przyznanie pracownikowi jedynie odszkodowania, ale już nie przywrócenie do pracy.

Wnioski dla pracodawcy

Przypadki, gdy pozbawienie pracy związkowca (a nawet i odszkodowania) jest uzasadnione, muszą stanowić wyjątkowo ciężkie przewinienia, które w normalnej sytuacji kwalifikowały pracowników do zwolnienia dyscyplinarnego. To powoduje, że na mocy art. 8 Kodeksu pracy (tj. ze względu na naruszenie zasad współżycia społecznego) następuje wyłączenie ochrony stosunku pracy. W innych sytuacjach, „normalnych” (takich jak zwykłe zaniedbania obowiązków, brak inicjatywy czy efektywności w pracy), wypowiedzenie związkowcowi umowy o pracę lub jej niektórych warunków nie jest dopuszczalne.

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...