Czy zakład pracy ma obowiązek informować organizację związkową o wycofaniu przez jej członków zgody na potrącanie składki związkowej

Jadwiga Krukowska
rozwiń więcej
Zgodnie z wytyczną przewodniczącego związku zawodowego, składki członkowskie przelewamy na konto związkowe. W ostatnim czasie kilka osób zrezygnowało z ich opłacania, składając w tym celu stosowne pisma. Na tej podstawie zaprzestaliśmy potrąceń składek członkowskich, ale nie powiadomiliśmy o tym przewodniczącego związku, który po wypłacie wynagrodzeń zorientował się, że na związkowe konto wpłynęło mniej pieniędzy. W związku z tym zażądał od nas uzasadnienia przez każdego z pracowników decyzji o wycofaniu zgody na potrącanie składki. Czy o zaprzestaniu potrącania składek powinniśmy powiadomić przewodniczącego związku zawodowego lub inny jego organ?

Nie mają Państwo obowiązku powiadamiania przewodniczącego związku zawodowego ani innego organu związkowego o wycofaniu zgody przez pracownika na potrącanie składek członkowskich. Ponadto żądanie od pracownika uzasadnienia rezygnacji z opłacania tych składek jest bezprawne.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Pracownik należący do związku zawodowego może przekazywać składki związkowe osobiście i bezpośrednio na konto związkowe lub w inny sposób, np. gotówką do kasy związkowej. Może być również zwolniony przez organ zakładowej organizacji związkowej z ich opłacania, jeżeli statut organizacji związkowej dopuszcza taką sytuację, np. ze względu na trudne warunki materialne członka związku. Warunkiem pobierania składek związkowych przez pracodawcę jest pisemny wniosek zakładowej organizacji związkowej, zawierający numer związkowego konta bankowego, na które należy przelewać składki, oraz lista członków i uprzednia, pisemna zgoda każdego pracownika na potrącanie składek w zadeklarowanej przez niego wysokości (art. 331 ustawy o związkach zawodowych).

Odpowiedni wniosek związku zawodowego i zgoda pracownika zobowiązują pracodawcę do pobierania składek i niezwłocznego ich przekazywania na rachunek bankowy wskazany przez związek.

Należy przy tym pamiętać, że zgoda pracownika na potrącanie składki związkowej musi być indywidualna i sporządzona na piśmie. Ponadto dokonując potrąceń należności na wniosek pracownika należy mieć na uwadze, że w przypadku tych potrąceń (innych niż na rzecz pracodawcy) wolna od potrąceń jest kwota odpowiadająca 80% minimalnego wynagrodzenia za pracę (art. 91 § 2 pkt 2 Kodeksu pracy).

Żaden przepis prawa pracy nie nakłada na pracodawcę obowiązku informowania zakładowej organizacji związkowej o wycofaniu zgody przez pracownika na potrącanie składek związkowych. Poza tym pracownicy sekcji płac nie muszą znać powodów, jakimi kierują się członkowie związku, wycofując zgodę na dokonywanie dobrowolnych potrąceń z ich wynagrodzeń. Wycofanie takiej zgody nie wiąże się również z obowiązkiem uzasadniania komukolwiek podjętej przez pracownika decyzji. Decyzja ta wyrażona w formie ustnej jest dla zakładu wiążąca. Jednak do celów dowodowych powinna być złożona na piśmie.


WAŻNE!

Pracownicy należący do związku zawodowego nie muszą uzasadniać swojej decyzji o rezygnacji z opłacania składek członkowskich.

PRZYKŁAD

Przewodniczący zakładowej organizacji związkowej złożył do zarządu spółki pismo z wytycznymi w sprawie dokonywania potrąceń składek z wynagrodzeń członków związku. Jednocześnie zwrócił się z prośbą o wyegzekwowanie przez pracownice działu płac wypełnienia specjalnego formularza przez członka związku zawodowego w przypadku jego rezygnacji z członkostwa w związku. Formularz ten zawierał rubrykę, w której należało uzasadnić rezygnację z przynależności do zakładowej organizacji związkowej. Pracownik poinformował ustnie, że nie należy już do związku i nie wyraża zgody na dalsze potrącanie składek związkowych. Odmówił również wypełnienia formularza w tej sprawie. Pracownica działu płac nie uwzględniła ustnego wniosku pracownika i potrąciła składkę.

Pracownik zgłosił sprawę do Państwowej Inspekcji Pracy. W wyniku kontroli inspektor pracy stwierdził, że potrącenie na rzecz związku zostało dokonane bezpodstawnie, gdyż ustne wycofanie zgody na potrącenie jest dla pracodawcy wiążące. W takiej sytuacji pracownica działu płac powinna udokumentować przebieg rozmowy z pracownikiem i np. na tę okoliczność sporządzić notatkę służbową w obecności przełożonego lub współpracownika oraz opatrzyć takie pismo datą i podpisami.

Podstawa prawna:

  • art. 91 Kodeksu pracy,
  • art. 331 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz.U. z 2001 r. Nr 79, poz. 854 ze zm.).

Orzecznictwo uzupełniające:

  • Wyrażenie przez pracownika, bez zachowania formy pisemnej, zgody na dokonywanie potrąceń z wynagrodzenia za pracę innych należności niż wymienione w art. 87 § 1 i 7 k.p. jest nieważne (art. 58 § 1 k.c. w związku z art. 91 i 300 k.p.). (Wyrok Sądu Najwyższego z 1 października 1998 r., I PKN 366/98, OSNP 1999/21/684)
Kadry
Rząd: 4-dniowy tydzień pracy obowiązującym prawem. Kiedy nowelizacja kodeksu pracy?
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...