Czy związek zawodowy musi każdorazowo występować o zgodę pracownika na prowadzenie jego spraw

Michał Culepa
rozwiń więcej
W sprawach z zakresu prawa pracy związek zawodowy nie może wytoczyć powództwa na rzecz pracownika ani wstąpić do postępowania bez jego zgody. Jednak członkostwo w związku zawodowym lub podjęcie się przez ten związek obrony praw i interesów pracownika na jego wniosek oznacza zgodę pracownika, chyba że sprzeciwi się on czynnościom procesowym związku zawodowego (uchwała Sądu Najwyższego z 9 grudnia 2010 r., II PZP 6/10).

Arkadiusz D. w okresie od lutego 2004 r. do września 2005 r. był zatrudniony na stanowisku asystenta w Politechnice W. Ogólnopolski Akademicki Związek Zawodowy w W., którego Arkadiusz D. był członkiem, wytoczył przed sądem okręgowym powództwo przeciwko pozwanej Politechnice W. o zapłatę na rzecz Arkadiusza D. ponad 25 tys. zł wraz z ustawowymi odsetkami oraz 50 tys. zł z tytułu zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych, tj. godności pracownika. Sąd I instancji oddalił powództwo, podzielając zarzuty pozwanej Politechniki W. dotyczące przedawnienia roszczeń.

Autopromocja

Związek zawodowy złożył apelację, którą sąd II instancji odrzucił bez badania jej zasadności. Uzasadniając tak radykalne orzeczenie sąd powołał się na art. 61 § 4 k.p.c., zgodnie z którym organizacje społeczne, do których zadań statutowych należy ochrona równości oraz niedyskryminacji przez bezpodstawne bezpośrednie lub pośrednie zróżnicowanie praw i obowiązków obywateli, mogą w sprawach o roszczenia z tego zakresu wytaczać za zgodą obywateli powództwa na ich rzecz oraz za zgodą powoda wstępować do postępowania w każdym jego stadium.

Według sądu, organizacja społeczna nie ma uprawnienia do wytoczenia powództwa na rzecz oznaczonej osoby bez jej zgody. Zgoda ta powinna być wyrażona w sposób wyraźny przez złożenie odpowiedniego oświadczenia i ma dotyczyć konkretnego powództwa skierowanego do sądu, którego treść musi być znana w momencie wyrażenia zgody. Do pozwu powinien zostać dołączony dokument prywatny, z którego wynika, że osoba, której praw dotyczy pozew, zaakceptowała jego treść i wyraża zgodę na jego wytoczenie przez konkretną organizację społeczną. Sąd stwierdził, że do pozwu w niniejszej sprawie nie zostało dołączone upoważnienie podpisane przez Arkadiusza D., przez co związek nie miał prawa wytaczać procesu w jego imieniu.

Wyrok ten został zaskarżony przez związek zawodowy skargą kasacyjną. Jednak Sąd Najwyższy obradując w składzie 3-osobowym uznał, że powstało tu istotne zagadnienie prawne i skierował do rozszerzonego, 7-osobowego składu SN pytanie prawne:

„czy w świetle art. 462 k.p.c. związek zawodowy może wytoczyć powództwo na rzecz pracownika lub wstąpić do postępowania w każdym jego stadium w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych bez zgody tego pracownika?”


Rozstrzygnięcie składu 7 sędziów Sądu Najwyższego

Sąd Najwyższy uznał, że taka możliwość istnieje, ale pod pewnymi warunkami. Związek zawodowy oczywiście może występować w sądzie w obronie swoich członków i osób, które zgłosiły ten związek jako podmiot zajmujący się ochroną ich praw pracowniczych. Członkostwo w związku zawodowym powoduje, że pracownik wyraża niejako dorozumianą zgodę na działania w jego interesie. Taka sama sytuacja dotyczy osób niebędących członkami związku, którzy zostali przez niego „wzięci pod opiekę”.

Zarazem może dojść do sytuacji, że pracownik – mimo podjęcia przez organizację związkową działań na jego rzecz – nie ma zamiaru korzystać z takiej pomocy. Jeżeli pracownik odmówi związkowi prawa do prowadzenia jego sprawy, to związek ma obowiązek uwzględnić wolę pracownika i wycofać się ze wspierania pracownika np. w procesie sądowym. Taki sprzeciw musi jednak zostać wyraźnie wyartykułowany. Jeżeli go nie ma, to oznacza, że pracownik nadal wyraża zgodę na działania w jego obronie i związek ma prawo dalej prowadzić sprawy tego pracownika.

Wnioski

Dopiero wyraźny sprzeciw pracownika może spowodować wycofanie się związku zawodowego z ochrony praw pracowniczych. Związki mają więc prawo i obowiązek ochrony interesów swoich członków i osób wskazujących dany związek jako podmiot chroniący ich prawa bez konieczności każdorazowego uzyskiwania zgody na prowadzenie konkretnej sprawy.

Kadry
ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

pokaż więcej
Proszę czekać...