Jak zmniejszyć wymiar zwolnienia od pracy związkowca

Rafał Krawczyk
rozwiń więcej
Pracownik od roku korzysta ze zwolnienia od pracy w pełnym wymiarze czasu pracy w związku z prowadzeniem działalności związkowej. Obecnie liczba członków związku zmniejszyła się do 120 pracowników. Do jakiego wymiaru możemy obniżyć pracownikowi zwolnienie od pracy? Czy zmniejszając wymiar tego zwolnienia musimy dochować specjalnych wymagań formalnych, jak ma to miejsce przy wypowiedzeniu zmieniającym warunki pracy?

Zmiana wymiaru zwolnienia od pracy działacza związkowego nie wymaga dokonywania wypowiedzenia warunków pracy. Zwolnienie takiego pracownika od obowiązku świadczenia pracy w związku z pełnieniem przez niego funkcji związkowych nie jest bowiem objęte treścią łączącego go z pracodawcą stosunku pracy. Przepisy nie przewidują również żadnego innego specjalnego trybu ograniczenia wymiaru zwolnienia związkowca. Państwa pracownikowi będzie przysługiwało zwolnienie od pracy w wymiarze 120 godzin miesięcznie.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Prawo do zwolnienia od pracy na czas sprawowania mandatu przysługuje pracownikowi, który został wybrany do zarządu zakładowej organizacji związkowej na okres kadencji. Liczba pracowników uprawnionych do zwolnienia zależy od liczby członków związku zatrudnionych w zakładzie pracy. W omawianym przypadku na początku kadencji pracownikowi przysługiwało uprawnienie do zwolnienia od obowiązku świadczenia pracy w pełnym wymiarze. Jest tak wtedy, gdy związek liczy od 150 do 500 członków zatrudnionych w zakładzie pracy (art. 31 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych). Zwolnienie od pracy przysługuje odpowiednio:

● dwóm pracownikom, gdy związek liczy od 501 do 1000 członków zatrudnionych w zakładzie pracy,

● trzem pracownikom, gdy związek liczy od 1001 do 2000 członków zatrudnionych w zakładzie pracy,

● kolejnemu pracownikowi za każdy rozpoczęty nowy tysiąc, gdy zakładowa organizacja związkowa liczy ponad 2000 członków zatrudnionych w zakładzie pracy.

Jeśli jednak liczba członków związku zatrudnionych w zakładzie pracy jest mniejsza od 150, zwolnienie przysługuje tylko częściowo jednemu pracownikowi w miesięcznym wymiarze godzin równym liczbie zatrudnionych członków (art. 31 ust. 1 pkt 1 ustawy o związkach zawodowych).

Udzielenie zwolnienia pracownikowi od świadczenia pracy następuje na podstawie wniosku składanego przez zakładową organizację związkową. Powinien on zawierać:

  • wskazanie pracownika, któremu ma być udzielone zwolnienie od pracy,
  • wskazanie okoliczności uzasadniających udzielenie zwolnienia od pracy,
  • wskazanie, że zwolnienie od pracy ma być udzielone z zachowaniem prawa do wynagrodzenia albo bezpłatnie,
  • określenie wymiaru i okresu zwolnienia od pracy.

W czasie korzystania przez działacza związkowego ze zwolnienia od pracy, okoliczności wskazane we wniosku uzasadniające udzielenie zwolnienia mogą się zmienić. W szczególności dotyczy to liczby pracowników zrzeszonych w związku, co może, ale nie musi wpłynąć na wymiar udzielonego zwolnienia. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, zarząd zakładowej organizacji związkowej jest zobowiązany do poinformowania pracodawcy o zmianie lub ustaniu okoliczności uprawniających pracownika do korzystania ze zwolnienia od pracy bądź dających podstawę do ograniczenia mu wymiaru zwolnienia od pracy (§ 5 ust. 1 rozporządzenia w sprawie trybu udzielania urlopu bezpłatnego i zwolnień od pracy...). Obowiązkiem pracownika, któremu w wyniku zmniejszenia liczby członków związku ograniczono wymiar zwolnienia od pracy, jest przystąpienie do pracy.


Pracodawca nie musi w jakikolwiek sposób wypowiadać pracownikowi dotychczasowego wymiaru zwolnienia. Na wypadek ewentualnego sporu najbezpieczniej jest jednak w takiej sytuacji wydać pracownikowi na piśmie polecenie przystąpienia do pracy.

Korzyści

Pracodawca nie musi wręczać pracownikowi wypowiedzenia zmieniającego, jeżeli chce mu ograniczyć wymiar zwolnienia od pracy z tytułu prowadzenia działalności związkowej.

Jeśli zwolnienie od pracy ma charakter częściowy, byłoby również pożądane uzgodnienie z pracownikiem konkretnych dni lub godzin, w których będzie ono przysługiwało. W orzecznictwie Sądu Najwyższego przyjmuje się ponadto, że pracownik ma obowiązek przystąpienia do pracy w odpowiednim wymiarze także wtedy, gdy zarząd zakładowej organizacji związkowej nie poinformował pracodawcy o zmianie okoliczności uzasadniających udzielenie zwolnienia od pracy (uchwała z 20 stycznia 1999 r., III ZP 25/98, OSNP 1999/17/541). Spadek liczby członków danego związku zawodowego poniżej określonych ustawą limitów powoduje zatem automatycznie możliwość odmowy dalszego udzielania przez pracodawcę zwolnienia od obowiązku świadczenia pracy korzystającego z niego pracownika (lub pracowników) niezależnie od tego, czy zakładowa organizacja związkowa wypełni swój obowiązek i zawiadomi o tym fakcie pracodawcę.

W omawianym przypadku liczebność członków związku zawodowego spadła do 120 osób, dlatego w miejsce zwolnienia przysługującego pracownikowi w pełnym wymiarze zwolnienie to będzie przysługiwało tylko częściowo w miesięcznym wymiarze godzin równym liczbie zatrudnionych członków związku (tj. w wymiarze 120 godzin miesięcznie). W pozostałym zakresie należy wydać pracownikowi polecenie podjęcia pracy.

Pracodawca, który udziela pracownikom – związkowcom zwolnień od pracy, ma prawo kontrolować liczebność członków związku, od której zależy wymiar zwolnień pracowników. W opinii Sądu Najwyższego żądanie przez pracodawcę od zarządu zakładowej organizacji związkowej informacji dotyczących liczby zatrudnionych członków związku zawodowego nie stanowi naruszenia zasady niezależności związku zawodowego ani przejawu dyskryminacji pracowników ze względu na ich przynależność związkową (wyrok z 14 grudnia 1999 r. I PKN 459/99, OSNP 2001/10/340).

PRZYKŁAD

Jeden z pracowników wybranych do zarządu zakładowej organizacji związkowej i korzystający z tego tytułu ze zwolnienia od świadczenia pracy, w wyniku konfliktów personalnych zrezygnował z członkostwa w zarządzie i w samym związku. Od chwili zaprzestania sprawowania mandatu członka zarządu przestaje mu przysługiwać zwolnienie od świadczenia pracy. Taki pracownik ma obowiązek niezwłocznie i bez uprzedniego wezwania pracodawcy przystąpić do pracy. Identyczna sytuacja zachodzi po upływie kadencji związkowca. Niewykonanie tego obowiązku uprawnia pracodawcę do wyciągnięcia konsekwencji dyscyplinarnych, aż do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia włącznie, nie powoduje jednak wygaśnięcia stosunku pracy (wyrok SN z 4 kwietnia 2002 r. I PKN 233/01, OSNP 2004/6/96).

Podstawa prawna

  • art. 31 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz.U. z 2001 r. Nr 79, poz. 854 ze zm.),
  • § 5 rozporządzenia Rady Ministrów z 11 czerwca 1996 r. w sprawie trybu udzielania urlopu bezpłatnego i zwolnień od pracy pracownikom pełniącym z wyboru funkcje w związkach zawodowych i zwolnień od pracy przysługujących pracownikom w czasie urlopu bezpłatnego i zwolnień od pracy (Dz.U. Nr 71, poz. 336).
Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...