Nielegalny strajk

Marek Rotkiewicz
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy. Autor i współautor około 60 książek z tego zakresu, w tym kilku komentarzy oraz autor ponad 4000 artykułów. Wykładowca na licznych szkoleniach (przeprowadzonych ponad 6000 godzin szkoleniowych).
rozwiń więcej
Pracodawca ma prawo zwolnić pracownika biorącego udział w nielegalnym strajku. Jednocześnie może domagać się odszkodowania za szkodę poniesioną w jego wyniku.

Spór zbiorowy pracowników z pracodawcą lub pracodawcami może dotyczyć warunków pracy, płacy lub świadczeń socjalnych oraz praw i wolności związkowych pracowników lub innych grup, którym przysługuje prawo zrzeszania się w związkach zawodowych (art. 1 ustawy z 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych; zwanej dalej ustawą). Strajk może polegać na zbiorowym powstrzymywaniu się pracowników od wykonywania pracy w celu rozwiązania sporu dotyczącego wymienionych interesów.

Autopromocja

Nie jest dopuszczalne prowadzenie sporu zbiorowego w celu poparcia indywidualnych żądań pracowniczych, jeżeli ich rozstrzygnięcie jest możliwe w postępowaniu przed organem rozstrzygającym spory o roszczenia pracowników (sądem, sądem polubownym).

Prawa i interesy zbiorowe pracowników wskazane powyżej są reprezentowane przez związki zawodowe. Nielegalność strajku powstanie siłą rzeczy zawsze wówczas, gdy jest on inicjowany przez jakiekolwiek pozazwiązkowe przedstawicielstwa pracownicze.

WAŻNE!

Ustawa zakazuje zaprzestania pracy w wyniku akcji strajkowej na stanowiskach pracy, urządzeniach i instalacjach, na których zaniechanie pracy zagraża życiu i zdrowiu ludzkiemu lub bezpieczeństwu państwa (art. 19 ustawy).

Kiedy strajk jest nielegalny

Jeżeli spór dotyczy treści układu zbiorowego pracy lub innego porozumienia, którego stroną jest organizacja związkowa, wszczęcie i prowadzenie sporu o zmianę układu lub porozumienia może nastąpić nie wcześniej niż z dniem ich wypowiedzenia. Spór zbiorowy wszczęty przed tym dniem jest nielegalny.

Nielegalny będzie także strajk solidarnościowy zorganizowany przez związek zawodowy działający w innym zakładzie pracy, który nie spełnia wymogów wskazanych w art. 22 ustawy, czyli:

  • odbywa się w obronie praw i interesów pracowników, którzy mają prawo do strajku,
  • przekracza połowę dnia roboczego.

Bardzo istotne znaczenie ma to, że strajk jest ostatecznym środkiem walki o interesy pracowników. Absolutnie nie może zostać ogłoszony przed wyczerpaniem procedury prowadzenia sporu zbiorowego wskazanej w art. 7-14 ustawy. Akcja strajkowa jest możliwa dopiero jako zakończenie nieudanych działań polubownych.

Wyjątkowo strajk może być zorganizowany, jeżeli bezprawne działanie pracodawcy uniemożliwiło przeprowadzenie rokowań lub mediacji, a także w wypadku gdy pracodawca rozwiązał stosunek pracy z prowadzącym spór działaczem związkowym.

Przykład

Pracodawca nie udzielił przedstawicielom związkowym informacji o sytuacji ekonomicznej zakładu pracy. W takim przypadku możemy mówić o działaniach pracodawcy uniemożliwiających przeprowadzenie rokowań lub mediacji.

Przy podejmowaniu decyzji o ogłoszeniu strajku podmiot reprezentujący interesy pracowników powinien wziąć pod uwagę współmierność żądań do strat związanych ze strajkiem. Naruszenie tej zasady - skutkujące nielegalnością strajku - to np. wysuwanie nierealnych żądań ekonomicznych.

Konsekwencje dyscyplinarne

Jedynie udział w strajku zorganizowanym zgodnie z przepisami ustawy nie stanowi naruszenia obowiązków pracowniczych. W konsekwencji udział w jakimkolwiek innym strajku, tzn. strajku, który nie wypełnia wymagań stawianych przez ustawę, jest naruszeniem obowiązków pracowniczych.

W zakresie odpowiedzialności pracowniczej warto przede wszystkim pamiętać o tezie wyroku Sądu Najwyższego z 7 lutego 2007 r. (I PK 209/06), w którym Są stwierdził, że strajk może być nielegalny w różnym stopniu, w zależności od zakresu i wagi naruszenia przepisów ustawy, a stopień nielegalności strajku (naruszenia przepisów ustawy) ma istotny wpływ na odpowiedzialność za jego zorganizowanie, kierowanie akcją strajkową lub udział w strajku.

Podstawowym obowiązkiem pracownika jest świadczenie pracy na rzecz pracodawcy, który go zatrudnia. Niewykonywanie pracy może zostać zatem uznane za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych i skutkować zwolnieniem dyscyplinarnym. W orzecznictwie rozróżnia się w tym zakresie jednak sytuację uczestników strajku od jego organizatorów. Udział biernych uczestników strajku nabiera cech ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych wówczas, gdy mają oni pełną świadomość bezprawności swego postępowania. Pomimo otrzymywanych ostrzeżeń i wezwań do zaniechania dalszego udziału w strajku kontynuowali go. Osoby organizujące strajk niezgodnie z przepisami ustawy i nim kierujące muszą jednak zostać uznane za w pełni świadome jego nielegalności - muszą znać zasady ustawowe w tym zakresie (wyrok SN z 18 marca 1992 r., I PRN 11/92).

Należy również pamiętać, że do stażu pracy pracownika wliczamy tylko okres udziału w legalnym strajku. W związku z tym okres niewykonywania pracy w związku z udziałem w strajku nielegalnym będzie wyłączony z jego stażu pracy.

Przykład

Pracownik zatrudniony 5 marca (jest to jego pierwsza praca zawodowa) uczestniczył w nielegalnym strajku od 20 do 29 marca. W związku z tym, że urlop wypoczynkowy w wymiarze cząstkowym przypada po przepracowaniu miesiąca, w tym przypadku moment nabycia prawa do tego urlopu zostanie przesunięty o 10 dni - okres strajku, który nie będzie wliczany do stażu pracy pracownika.

Odpowiedzialność publiczna

Grzywnie albo karze ograniczenia wolności podlega osoba, która kieruje strajkiem lub inną akcją protestacyjną zorganizowaną wbrew przepisom ustawy. Do odpowiedzialności w związku z tym może być pociągnięty nie tylko działacz związkowy, ale także np. pracownik niezrzeszony w związku zawodowym, osoba spoza zakładu pracy. W praktyce każda osoba może kierować nielegalnym strajkiem.

Odpowiedzialność odszkodowawcza

Za szkody wyrządzone strajkiem lub inną akcją protestacyjną zorganizowaną wbrew przepisom ustawy organizator ponosi odpowiedzialność na zasadach określonych w Kodeksie cywilnym. Podstawą odpowiedzialności jest powstanie szkody po stronie pracodawcy, która musi zostać dookreślona co do swojej wartości (pracodawca nie może skutecznie dochodzić szkody abstrakcyjnej).

Pojęcie szkody obejmuje zarówno stratę (np. konieczność zapłaty kary umownej w związku z niezrealizowanym przez pracodawcę zamówieniem), jak też utracone korzyści (np. brak możliwości wystąpienia w przetargu o udzielenie zamówienia publicznego). Odpowiedzialność nie jest tutaj kwotowo ograniczona. Nawet jeśli mówimy o pracowniku, to nie znajduje zastosowania ograniczenie odpowiedzialności do wysokości trzech wynagrodzeń miesięcznych. W tym przypadku mamy bowiem do czynienia ewidentnie z winą umyślną.

Podstawa prawna:

  • art. 1, 7-14, 19, 22 ustawy z 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych (DzU nr 55, poz. 236 ze zm.),
  • wyroki Sądu Najwyższego:

- z 7 lutego 2007 r. (I PK 209/06, OSNP 2008/5-6/65),

- z 18 marca 1992 r. (I PRN 11/92, niepubl.).

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...