Pierwsze posiedzenie rady pracowników

Ewa Podgórska-Rakiel
Doktor nauk prawnych, specjalizująca się w prawie pracy. Zajmuje się również ochroną danych osobowych w stosunkach pracy, także w problematyce monitoringu wizyjnego w zakładzie. Wykładowca na Studiach Podyplomowych Prawa Pracy i Polityki Społecznej Uczelni Łazarskiego w Warszawie oraz trener licznych szkoleń. Posiada wieloletnie doświadczenie we współpracy ze związkami zawodowymi na poziomie krajowym i międzynarodowym. Ekspert zespołu ds. międzynarodowych Rady Dialogu Społecznego. Autorka licznych publikacji, wypowiedzi medialnych, w tym debat na temat aktualnych problemów prawa pracy.
rozwiń więcej
Ponad 4 miesiące temu reprezentatywna zakładowa organizacja związkowa wskazała członków rady pracowników. Do chwili obecnej nie zwołaliśmy pierwszego posiedzenia tej rady, ponieważ nie zgadzamy się z dokonanym wyborem. Czy rada pracowników może w tej sytuacji sama zwołać swoje pierwsze posiedzenie?

RADA

Autopromocja

Należy przyjąć, że w przedstawionej sytuacji rada pracowników może zwołać sama swoje pierwsze posiedzenie, aby rozpocząć jej rzeczywiste funkcjonowanie w Państwa zakładzie.

UZASADNIENIE

 Z dniem dokonania wyboru członków rady pracowników zaczyna biec 30-dniowy termin na zwołanie przez pracodawcę pierwszego posiedzenia nowo wybranej rady. W przypadku niezwołania pierwszego posiedzenia rady jej działalność jest faktycznie zawieszona. Rada pracowników nie może wówczas wybrać przewodniczącego i uchwalić regulaminu, czyli ukonstytuować się.

Z drugiej strony warto pamiętać, że biegnie już 4-letnia kadencja rady. Wśród niektórych autorów dominuje pogląd, że brakuje ustawowych podstaw do zwołania pierwszego zebrania przez samą radę. Z kolei drugi odmienny pogląd dopuszcza samozwołanie pierwszego posiedzenia rady przez jej członków w sytuacji, gdy pracodawca nie dopełnia tego obowiązku. Ten pogląd należy uznać za słuszny, ponieważ przemawiają za nim względy celowościowe. Nie może być tak, że wybrana zgodnie z ustawą rada pracowników przez całą swoją kadencję nie będzie aktywna, ponieważ pracodawca nie zwoła jej pierwszego posiedzenia.

WAŻNE!

Rada pracowników może sama zwołać swoje pierwsze posiedzenie, jeżeli nie zrobił tego pracodawca.

Samozwołanie jest zasadne w przypadku rady powołanej przez organizację związkową. Wybór członków rady pracowników w tym przypadku nie wiąże się z przeprowadzaniem wyborów. Jest to wskazanie konkretnych osób, podjęcie stosownej uchwały przez zarząd zakładowej organizacji oraz ostatecznie podanie tej informacji do wiadomości pracodawcy. Jeżeli na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy o radach pracowników pracodawca zwołuje pierwsze zebranie rady pracowników w terminie 30 dni od dnia wyboru członków rady pracowników, to można mieć wątpliwości, czy ustawodawcy chodziło również o zwoływanie pierwszego posiedzenia rady powołanej ze wskazania organizacji związkowej. Gdy pracodawca nie ma żadnego wpływu na kształt rady pracowników w zakładzie, w którym działają reprezentatywne organizacje związkowe, to dlaczego miałby decydować o jej pierwszym posiedzeniu? Mimo wątpliwości należy przyjąć, że bez względu na procedurę wyboru rady ma ona prawo sama zwołać swoje pierwsze posiedzenie i ukonstytuować się w ten sposób w sytuacji, gdy pracodawca nie dopełnia tego obowiązku.

Nie mogą Państwo kwestionować wybranych przez związki członków rady pracowników przez niezwoływanie jej pierwszego posiedzenia. Takie działanie jest naruszeniem przepisów ustawy o radach pracowników. Narażają się więc Państwo na sankcje ze strony Państwowej Inspekcji Pracy.

• art. 11 ust. 2 ustawy z 7 kwietnia 2006 r. o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji (DzU nr 79, poz. 550 ze zm.).

Ewa Podgórska-Rakiel

specjalista w zakresie prawa związkowego

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...