Wprowadzenie pracy zmianowej w zakładzie

Ewa Podgórska-Rakiel
Doktor nauk prawnych, specjalizująca się w prawie pracy. Zajmuje się również ochroną danych osobowych w stosunkach pracy, także w problematyce monitoringu wizyjnego w zakładzie. Wykładowca na Studiach Podyplomowych Prawa Pracy i Polityki Społecznej Uczelni Łazarskiego w Warszawie oraz trener licznych szkoleń. Posiada wieloletnie doświadczenie we współpracy ze związkami zawodowymi na poziomie krajowym i międzynarodowym. Ekspert zespołu ds. międzynarodowych Rady Dialogu Społecznego. Autorka licznych publikacji, wypowiedzi medialnych, w tym debat na temat aktualnych problemów prawa pracy.
rozwiń więcej
W naszym przedsiębiorstwie nie było jak dotąd konieczności wprowadzenia zmianowej organizacji pracy. Obecnie ze względu na zmieniający się profil produkcji chcemy ustalić w zakładzie pracę zmianową. W radzie pracowników są członkowie organizacji związkowej naszego zakładu. Czy wprowadzając pracę zmianową, wystarczy, że poinformuję tylko radę pracowników o swoim zamiarze, czy muszę dodatkowo poinformować o tym związki zawodowe? Dodam, że nasz zakład zatrudnia 84 pracowników.

RADA

Autopromocja

W Państwa zakładzie nie wystarczy przekazać informacji o zamiarze wprowadzenia systemu zmianowego radzie pracowników. Na zmianę regulaminu pracy, w którym należy ustalić, że praca w zakładzie będzie się odbywać w ramach pracy zmianowej muszą Państwo uzyskać zgodę działającej w zakładzie pracy organizacji związkowej.

UZASADNIENIE

Wprowadzenie w zakładzie pracy zmianowej wymaga zmiany regulaminu pracy lub układu zbiorowego pracy albo obwieszczenia w zależności od tego, w którym z tych przepisów wewnątrzzakładowych zostały uregulowane systemy i rozkłady czasu pracy. Jeżeli u Państwa obowiązuje regulamin pracy, to w nim należy ustalić wprowadzenie pracy zmianowej. W celu zmiany regulaminu pracy niezbędne jest uzyskanie zgody działającej u Państwa zakładowej organizacji związkowej. Proces ten może okazać się długi i trudny do zrealizowania, dlatego wprowadzenie pracy zmianowej należałoby zacząć od niego. Jeżeli nie uzgodnią Państwo zmiany w regulaminie pracy z organizacją związkową w terminie ustalonym przez strony, wówczas mają Państwo prawo wprowadzić pracę zmianową w regulaminie jednostronnie.

Regulamin pracy wchodzi w życie po upływie 2 tygodni od dnia przekazania go do wiadomości pracowników w sposób przyjęty w zakładzie pracy.

WAŻNE!

Pracę zmianową ustala się w regulaminie pracy, układzie zbiorowym pracy lub w obwieszczeniu.

Dopiero gdy zmiana regulaminu pracy zostanie przeprowadzona pomyślnie, o zamiarze wprowadzenia zmianowej organizacji pracy w zakładzie należy powiadomić radę pracowników. W przypadku gdy członkami rady są działacze związkowi, będzie to bardziej obowiązek wynikający z ustawy o radach pracowników niż naprawdę informacyjny. Jednak jego wypełnienie jest konieczne, ponieważ będzie zmieniona organizacja pracy całego zakładu, a o tym rada pracowników musi być powiadomiona. Po przekazaniu informacji należy przeprowadzić na ten temat konsultacje z radą.

W omawianym przypadku przekazanie informacji i konsultacje z radą będą zwykłą formalnością, ponieważ członkowie rady występowali wcześniej w roli działaczy związkowych i mają już wiedzę na temat planowanej przez Państwa zmiany.

• art. 1041 § 1 pkt 1, pkt 2, art. 1042 § 1, art. 1043, art. 146, art. 150 § 2 Kodeksu pracy,

• art. 13 ust. 1 pkt 3, art. 14 ust. 1 ustawy z 7 kwietnia 2006 r. o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji (DzU nr 79, poz. 550).

Ewa Podgórska-Rakiel

specjalista w zakresie prawa związkowego

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...