Wypłata nagród jubileuszowych dla części pracowników przejętego zakładu pracy

Magdalena Opalińska
rozwiń więcej
Nasza firma przejęła w trybie 231 Kodeksu pracy spółkę, w której obowiązywał układ zbiorowy pracy. Wiemy, że przez rok nie możemy wypowiedzieć przejętym pracownikom warunków płacy przewidzianych w układzie zbiorowym. Układ przewiduje nagrody jubileuszowe, których w naszej firmie nie wypłacamy. Nasi starzy pracownicy zarzucają nam, że są dyskryminowani, ponieważ nie mają prawa do tych nagród, a wypłacamy je przejętym pracownikom. Docelowo nie przewidujemy wypłacania w naszej firmie nagród jubileuszowych, dlatego nie chcemy ich wprowadzać dla pozostałych pracowników. Boimy się jednak zarzutów o dyskryminację w okresie przejściowym. Czy takie postępowanie jest dyskryminacją pracowników? Czy powinniśmy wprowadzić nagrody jubileuszowe dla wszystkich pracowników? Czy zarzuty naszych starych pracowników są uzasadnione?

RADA

Autopromocja

Nie mają Państwo obowiązku w okresie przejściowym wprowadzania nagród jubileuszowych dla wszystkich pracowników. Nagroda jubileuszowa może być wypłacana tylko przejętym pracownikom. Zarzuty pracowników o dyskryminację są nieuzasadnione. Kodeks pracy nakłada na Państwa obowiązek wypłaty nagrody jubileuszowej wobec przejętych pracowników przez rok od dnia przejęcia. Przepis nie uzależnia możliwości wypłaty nagród jubileuszowych od woli pracodawcy, dlatego nie można mówić o dyskryminowaniu pracowników.

UZASADNIENIE

W sytuacji gdy pracodawca przejmuje pracowników objętych układem zbiorowym, z którego wynika obowiązek wypłaty wynagrodzenia za pracę oraz świadczeń pieniężnych korzystniejszych niż te, które dotychczas były wypłacane przez pracodawcę pozostałym pracownikom, może w ocenie starych pracowników prowadzić do uznania nierównego traktowania ich i przejętych pracowników. W Państwa firmie nie wypłaca się nagród jubileuszowych, a przejęci przez Państwa firmę pracownicy byli objęci układem zbiorowym, który gwarantował im nagrody jubileuszowe. Kodeks pracy zobowiązuje Państwa do wypłaty tych nagród przez jeden rok od przejęcia pracowników. Takie uregulowanie wiąże się z przeznaczeniem na wypłatę nagród jubileuszowych pewnych środków, których nie chcieli Państwo wydatkować na ten cel, nie przewidując dla pracowników nagród jubileuszowych.

Pracownicy przejęci i dotychczasowi nie znajdują się w takiej samej sytuacji prawnej, gdyż to nie Państwo ukształtowali mniej korzystnie sytuację części pracowników w porównaniu z innymi pracownikami. Oznacza to, że nie dyskryminują Państwo pracowników z tego tytułu.

Dyskryminacja to nierówne traktowanie pracowników ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, a także ze względu na zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony albo w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Zasada równych praw oznacza takie samo traktowanie pracowników będących w takiej samej sytuacji faktycznej i prawnej. Nie muszą Państwo wprowadzać w okresie przejściowym obowiązku wypłaty nagród jubileuszowych dla wszystkich zatrudnionych pracowników, aby uniknąć zarzutu dyskryminowania części pracowników.

Zagrożenie

Pracodawca, który po upływie okresu jednego roku obowiązkowego stosowania postanowień układu korzystniejszych wobec przejętych pracowników nadal wypłacałby jedynie przejętym pracownikom świadczenie pieniężne, którego nie otrzymują pozostali pracownicy, może narazić się na zarzut dyskryminowania ich.

Przejęcie zakładu pracy lub jego części powoduje, że nowy pracodawca staje się dla przejętych pracowników stroną w dotychczasowych stosunkach pracy, ale nie jest stroną układu zbiorowego pracy. Pracodawca musi jednak respektować postanowienia układu zbiorowego przez rok od dnia przejęcia pracowników. Postanowienia układu zbiorowego przestają obowiązywać po roku od dnia przejęcia zakładu, jeżeli pracodawca wypowie wynikające z tego układu warunki umów o pracę.

Dopuszczalne jest wypowiedzenie przez pracodawcę warunków umowy o pracę w okresie roku stosowania korzystniejszych postanowień układu zbiorowego pracy, ale pod warunkiem że wywołuje ono skutek po upływie tego roku. Podobnie uznał Sąd Najwyższy w uchwale z 8 lutego 2005 r. (I PZP 9/04, OSNAP 2005/21/329).

Pracodawca w okresie tego roku może również zawrzeć z pracownikiem porozumienie zmieniające w zakresie warunków umowy o pracę pozbawiające pracowników nagród jubileuszowych. Może ono zacząć obowiązywać również nie wcześniej niż następnego dnia po upływie roku od przejęcia zakładu.

WAŻNE!

Pracodawca nie może przez rok zmieniać na mniej korzystne warunków układu zbiorowego, mimo że sam nie wstępuje w prawa i obowiązki strony układu zbiorowego.

W okresie roku od przejęcia obowiązek wypłaty przez Państwa nagrody jubileuszowej może dotyczyć niewielkiej grupy pracowników albo żadnego z nich. Nie każdy z pracowników w ciągu tego roku uzyska prawo do nagrody jubileuszowej, ponieważ zwykle pracodawca okresy, za które przysługuje nagroda jubileuszowa, określa w odstępach 5-letnich. Pozostali pracownicy również mogą być objęci zakładowym układem zbiorowym w sytuacji, gdy strony uprawnione do zawarcia układu podejmą decyzję o rozszerzeniu zakresu stosowania układu zbiorowego.

Podstawa prawna:

• art. 112, art. 113, art. 183c, art. 231, art. 2418 Kodeksu pracy,

• dyrektywa Rady 2001/23/WE z 12 marca 2001 r. w sprawie zbliżania ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do ochrony praw pracowniczych w przypadku przejęcia przedsiębiorstw, zakładów lub części przedsiębiorstw lub zakładów (DzU UE L 01.82.16).

Magdalena Opalińska

specjalista w zakresie prawa pracy

Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...