Nagrody jubileuszowe dla pracowników samorządowych i nauczycieli

Magdalena Kasprzak
Radca prawny, doktor nauk prawnych. Pracowała w Departamencie Prawnym Głównego Inspektoratu Pracy, autorka licznych publikacji w wiodących polskich wydawnictwach prawniczych. Doradca prawny w kancelariach prawnych, wykładowca akademicki, prezes zarządu ANTERIS Fundacji Pomocy Prawnej
rozwiń więcej
W jaki sposób ustalić prawo do nagrody jubileuszowej pracownika (nauczyciela)? Co jest wliczane do okresu uprawniającego do tej nagrody?

Pracownicy samorządowi

Pracownikom samorządowym nagroda jubileuszowa przyznawana jest na podstawie art. 21 ustawy z 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych (dalej: ustawa o pracownikach samorządowych).

Autopromocja

Przy ustalaniu stażu pracy uprawniającego pracowników samorządowych do nagrody jubileuszowej wlicza się wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia danego pracownika oraz inne okresy, od których zależą uprawnienia pracownicze (§ 8 rozporządzenia z 2 sierpnia 2005 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego; dalej: rozporządzenie o wynagrodzeniach). Pod uwagę bierze się również okresy, które podlegają zaliczeniu na podstawie przepisów szczególnych.

Do okresu uprawniającego pracownika do nagrody jubileuszowej wliczane są:

• okresy prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie,

• zakończone okresy zatrudnienia (czyli świadczenia pracy na podstawie umowy o pracę),

• okresy pobierania zasiłku dla bezrobotnych.

Prawo do nagrody jubileuszowej ustala się na podstawie zsumowanych zakończonych okresów zatrudnienia pracownika oraz trwającego zatrudnienia u pracodawcy, który nagrodę przyznaje i wypłaca.

PRZYKŁAD

Pracownik jest zatrudniony jako pracownik samorządowy. Jednocześnie od kilku lat jest zatrudniony w innej jednostce samorządowej. Czy do okresu pracy uprawniającego pracownika do nagrody jubileuszowej u pierwszego pracodawcy będzie brany pod uwagę okres dodatkowego, niezakończonego stosunku pracy?

W sytuacji gdy pracownik jednocześnie pozostaje w więcej niż jednym stosunku pracy, do okresu uprawniającego tego pracownika do nagrody jubileuszowej wlicza się tylko jeden z tych okresów (§ 8 ust. 2 rozporządzenia o wynagrodzeniach). Oznacza to, że do okresu pracy uprawniającego pracownika do nagrody jubileuszowej u pierwszego pracodawcy nie będzie brany pod uwagę okres dodatkowego, niezakończonego stosunku pracy.

Nauczyciele

Do okresu pracy uprawniającego nauczyciela do nagrody jubileuszowej zalicza się wszystkie zakończone okresy zatrudnienia nauczyciela. Ponadto zalicza się również inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one zaliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Zasady te są takie same jak w przypadku pracowników administracyjnych szkoły (pracowników samorządowych).

Szczegółowe zasady wypłaty nagrody jubileuszowej nauczycielom określa rozporządzenie z 30 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania. Zgodnie z nim, nauczyciel nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu, w którym upływa okres uprawniający go do tego świadczenia (§ 2).

Przy ustalaniu wysokości przysługującej nauczycielowi nagrody pod uwagę bierze się jego miesięczne wynagrodzenie. Podstawę obliczenia nagrody jubileuszowej stanowi bowiem wynagrodzenie miesięczne przysługujące nauczycielowi w dniu nabycia prawa do nagrody. Natomiast, jeżeli jest to korzystniejsze, do obliczenia wysokości przysługującej nagrody bierze się pod uwagę miesięczne wynagrodzenie przysługujące w dniu jej wypłaty.

W przypadku gdy nauczyciel nabyłby prawo do nagrody jubileuszowej, będąc zatrudnionym w innym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin niż w dniu jej wypłaty, podstawę do obliczenia wysokości nagrody jubileuszowej stanowi wynagrodzenie przysługujące nauczycielowi w dniu nabycia prawa do tej nagrody.

Inne nagrody dla nauczycieli

Przepisy ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (dalej: Karta Nauczyciela) przewidują kilka dodatkowych składników wynagrodzenia dla nauczycieli. W budżetach organów prowadzących szkoły tworzy się specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze (art. 49 Karty Nauczyciela). Fundusz ten jest tworzony w wysokości co najmniej 1% planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych nauczycieli. Natomiast jego przeznaczeniem jest wypłata nagród nauczycielom przez organy prowadzące szkoły i dyrektorów szkół.

Kryteria i tryb przyznawania nagród dla nauczycieli ze środków tego funduszu ustalają organy prowadzące szkoły. Pod uwagę bierze się następujące czynniki:

• osiągnięcia w zakresie pracy dydaktyczno-wychowawczej nauczycieli,

• pracę opiekuńczo-wychowawczą oraz realizację innych zadań statutowych szkoły,

• sposób podziału środków na nagrody organów prowadzących szkoły i dyrektorów szkół,

• tryb zgłaszania kandydatów do nagród,

• zasadę, że nagroda może być przyznana nauczycielowi po przepracowaniu przez niego w szkole co najmniej roku.

ZAPAMIĘTAJ!

Nagroda z funduszu na nagrody dla nauczycieli może być przyznana nauczycielowi dopiero po przepracowaniu przez niego w szkole co najmniej roku.

Warunki, zasady i tryb związane z przyznawaniem nagród dyrektora szkoły oraz nagród organu prowadzącego określają organy prowadzące szkołę. Zasady te powinny zostać wyszczególnione w regulaminie przyznawania nagród i premiowania nauczycieli. Oznacza to zatem, że w takim regulaminie powinny być określone zarówno zasady przyznawania omawianej nagrody, jak i termin jej wypłaty.

Magdalena Kasprzak

Podstawy prawne

• Ustawa z 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych (j.t. Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1593; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 170, poz. 1218)

• Ustawa z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (j.t. Dz.U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 247, poz. 1821)

• Rozporządzenie Rady Ministrów z 2 sierpnia 2005 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego (Dz.U. Nr 146, poz. 1222; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 38, poz. 261)

• Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 30 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania (Dz.U. Nr 128, poz. 1418)

Kadry
Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

pokaż więcej
Proszę czekać...