Wysokość i składniki minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2014 r.

Agnieszka Śniegowska
rozwiń więcej
Wysokość i składniki minimalnego wynagrodzenia za pracę. /Fot. Fotolia / inforCMS
Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę od 1 stycznia 2014 r. wynosi 1680 zł. Trzeba jednak pamiętać, że wynagrodzenie to nie jest równoznaczne z tzw. wynagrodzeniem zasadniczym. Obejmuje ono także inne składniki wynagrodzeniowe i świadczenia ze stosunku pracy.

Minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi od 1 stycznia 2014 roku 1 680,00 zł (Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2014 roku z dnia 11 września 2013 roku, Dz. U. z 2013 r. poz. 1074 i Ustawą o minimalnym wynagrodzeniu za pracę z dnia 10 października 2002 roku, Dz. U. Nr 200, poz. 1679 ze zm.).

Autopromocja

Ustalenie i zagwarantowanie pracownikowi wynagrodzenia na minimalnym poziomie oznacza zaliczenie (zsumowanie) wszelkich wypłacanych przez pracodawcę za dany miesiąc świadczeń. Ich przykładowy katalog określa statystyka zatrudnienia i wynagrodzeń dla wynagrodzeń osobowych Głównego Urzędu Statystycznego. Zgodnie z nią wynagrodzenia i inne świadczenia z tytułu pracy, wypłacane lub wydawane w naturze (odpowiednio przeliczone) to w szczególności wynagrodzenia zasadnicze (w formie czasowej, akordowej, prowizyjnej i innej), dodatki za staż pracy lub inne (dodatkowe wynagrodzenia) za szczególne właściwości pracy, szczególne kwalifikacje lub warunki pracy, premie oraz nagrody regulaminowe i uznaniowe, wynagrodzenia dodatkowe za prace wykonywane w ramach obowiązującego wymiaru czasu pracy, lecz nie wynikające z zakresu czynności, dopłaty (dodatki) wyrównawcze, wynagrodzenia za czas niewykonywania pracy, wypłacane ze środków pracodawców (wynagrodzenia za urlopy wypoczynkowe i dla poratowania zdrowia, za czas niezdolności do pracy wskutek choroby, za czas przestoju nie zawinionego przez pracownika i inne), ekwiwalenty pieniężne za niewykorzystany urlop wypoczynkowy i inne, świadczenia o charakterze deputatowym (wartość świadczeń w części nieopłaconej przez pracownika) lub ich ekwiwalenty pieniężne (np. deputaty węglowe, energetyczne, środków spożywczych), świadczenia odszkodowawcze (np. w związku ze skróceniem okresu wypowiedzenia, świadczenia wyrównawcze wypłacane pracownikom, którzy wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej doznali stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu). Do wynagrodzeń osobowych nie zalicza się natomiast wynagrodzeń z tytułu rozporządzania przez pracowników prawami autorskimi do utworów stworzonych w ramach stosunku pracy. 

Zobacz również serwis: Składniki wynagrodzenia

Ponadto, przy obliczaniu wysokości minimalnego wynagrodzenia nie uwzględnia się takich składników jak nagroda jubileuszowa, odprawy pieniężne w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy oraz wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych.

Wysokość minimalnego wynagrodzenia ustala się proporcjonalnie do wymiaru etatu pracownika. Powyższa kwota dotyczy pełnowymiarowego zatrudnienia w danym miesiącu, z zastrzeżeniem, że w okresie pierwszego roku pracy pracownika (rozumianego jako wszystkie okresy, za które była opłacana składka na ubezpieczenie społeczne lub zaopatrzenie emerytalne, z wyłączeniem okresów zatrudnienia na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego) może być ona niższa – co najmniej 80% jej wysokości. W przypadku zatrudnienia w niepełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy wysokość tę ustala się w kwocie proporcjonalnej do liczby godzin pracy, którą pracownik ma w tym okresie przepracować.

Polecamy także: Wynagrodzenie brutto a wynagrodzenie netto

Dodatkowo trzeba mieć na uwadze także zasady i terminy wypłaty poszczególnych składników, świadczeń. Jeżeli w danym miesiącu wynagrodzenie pracownika byłoby niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia (np. jeden lub więcej ze składników wynagrodzenia byłyby wypłacany kwartalnie lub wynikałoby to z rozkładu pracy pracownika) należy je uzupełnić – wyrównać do poziomu wynagrodzenia minimalnego. Wyrównanie takie wypłaca się za dany miesiąc łącznie z wypłatą wynagrodzenia albo za każdą godzinę pracy (w przypadku wynagrodzenia ustalanego według godzinowych lub miesięcznych stawek).

W przypadku wyrównania godzinowego stanowi ono różnicę między wysokością wynagrodzenia godzinowego, wynikającą z podzielenia wysokości minimalnego wynagrodzenia przez liczbę godzin pracy przypadającą do przepracowania przez pracownika w danym miesiącu w ramach pełnego wymiaru czasu pracy, a wysokością wynagrodzenia pracownika w danym miesiącu przeliczoną na godzinę pracy. Wyrównanie godzinowe stosuje się również w do wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w niepełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

www.ghmw.pl

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...