Dodatek do wynagrodzenia przyznawany na pewien czas

Arkadiusz Mika
rozwiń więcej
Chcielibyśmy dodatkowo wynagrodzić pracowników zaangażowanych w sporządzenie bilansu. Planujemy przyznać tym pracownikom w regulaminie wynagradzania dodatek bilansowy do wynagrodzenia. Do dodatku mieliby jednak prawo tylko w tych miesiącach, w których sporządza się bilans. W naszej firmie jest to okres od stycznia do marca. Z początkiem kwietnia automatycznie traciliby prawo do dodatku i nie otrzymywaliby go do grudnia włącznie. Czy takie rozwiązanie jest prawidłowe?

RADA

Autopromocja

Rozwiązanie proponowane przez Państwa jest zgodne z prawem. Nie ma przeszkód, aby dodatek do wynagrodzenia był przyznany tylko na pewien czas.

UZASADNIENIE

Pracodawca ma obowiązek co miesiąc wypłacać pracownikowi umówione wynagrodzenie, nie niższe jednak niż ustawowe minimum. Pracodawca, który nakłada na siebie obowiązek wypłacania dodatkowych składników wynagrodzenia (np. premii, dodatków), może dowolnie kształtować termin i częstotliwość ich wypłacania. Może także, tak jak Państwo chcą to uczynić, określić, że dany składnik będzie wypłacany tylko cyklicznie w niektórych miesiącach lub jednorazowo.

PRZYKŁAD

Pracodawca w porozumieniu ze związkami zawodowymi ustanowił w regulaminie wynagradzania zapis o prawie każdego pracownika do premii świątecznej w wysokości 600 zł. Premia jest wypłacana 2 razy w roku, najpóźniej 2 tygodnie przed Świętami Bożego Narodzenia i najpóźniej 2 tygodnie przed Świętami Wielkiej Nocy. Takie uregulowanie jest prawidłowe.

Dodatek przyznany tylko na kilka miesięcy w roku może zostać ustalony w układzie zbiorowym pracy, regulaminie wynagradzania albo między pracodawcą a danym pracownikiem w umowie o pracę.

Pracodawca może także przyznawać i przekazywać pracownikowi dodatkowe pieniądze w formie tzw. nagrody. Co do zasady, powinny być one przyznawane za wzorowe wypełnianie swoich obowiązków, przejawianie inicjatywy w pracy i podnoszenie wydajności oraz jakości pracy. W praktyce są przyznawane także w innych przypadkach, kiedy pracodawca chce wypłacić pracownikowi dodatkowe pieniądze jednorazowo, nie czyniąc z tego swojego obowiązku na przyszłość.

Pracodawcy chcąc wynagrodzić dodatkowe obowiązki księgowym i kontrolerom finansowym związane ze sporządzeniem bilansu często decydują się przyznać im dodatkowe składniki wynagrodzenia, np. jednorazową nagrodę, premię lub, jak w Państwa przypadku, dodatek do wynagrodzenia - tzw. dodatek bilansowy. Wypłata takich dodatkowych składników jest realizacją obowiązku pracodawcy, polegającego na wynagradzaniu pracowników z uwzględnieniem m.in. ilości świadczonej pracy (art. 78 § 1 Kodeksu pracy). Takie składniki wynagrodzenia nie mogą rekompensować pracy w godzinach nadliczbowych. Rekompensata ta może odbywać się tylko w sposób przewidziany w Kodeksie pracy (dodatek za godziny nadliczbowe lub czas wolny).

Dodatek bilansowy różni się od premii bilansowej tym, że już po każdym miesiącu pracy przy sporządzaniu bilansu pracownik otrzymuje dodatkowe pieniądze za pracę. W ten sposób większość pieniędzy szybciej trafia do pracownika. Jedynie ostatni dodatek w danym roku zostanie wypłacony pracownikowi w terminie zbliżonym do zwyczajowo przyjętego do wypłaty premii bilansowych (po zakończeniu bilansu).

Zarówno dodatek bilansowy, jak i premia są z zasady uregulowane w przepisach wewnątrzzakładowych lub w umowie o pracę, co różni je od nagród bilansowych. Uzależnienie wypłaty „bilansówek” - nagród od uznania pracodawcy powoduje, że pracownik nie może dochodzić ich wypłaty.

• art. 771, art. 772 § 2, art. 78, art. 105 Kodeksu pracy.

Arkadiusz Mika

specjalista w zakresie prawa pracy

Kadry
Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się minimalny poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

pokaż więcej
Proszę czekać...