Czy okres służby wojskowej zawsze podlega wliczeniu do stażu pracy

Prowadzę kadry w urzędzie gminy. Nasz obecny pracownik przed odbyciem zasadniczej służby wojskowej nigdzie nie pracował. Bezpośrednio po odbyciu tej służby przez ponad rok także nie był nigdzie zatrudniony. Czy w tym przypadku okres służby wojskowej podlega wliczeniu do okresu uprawniającego do dodatku stażowego?

RADA

Autopromocja

Należy uznać, że okres służby wojskowej Państwa pracownika trzeba wliczyć do okresu zatrudnienia, od którego jest uzależnione prawo do dodatku stażowego dla pracowników samorządowych.

UZASADNIENIE

 Dodatek stażowy (zwany także dodatkiem za wieloletnią pracę lub wysługą lat) jest ściśle związany ze stażem pracy. Oznacza to, że zarówno prawo do dodatku, jak i jego wysokość są uzależnione od posiadania odpowiedniego okresu zatrudnienia na podstawie stosunku pracy.

Zasadniczo, do okresów uprawniających pracowników urzędów gmin do dodatku stażowego wlicza się oprócz okresu zatrudnienia w urzędzie gminy także wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Podstawę do zaliczenia okresu odbywania zasadniczej służby wojskowej do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze, daje art. 120 ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej. Przepis ten przewiduje trzy sytuacje:

• pracownikowi powracającemu w ciągu 30 dni od dnia zwolnienia z czynnej służby wojskowej do pracodawcy, u którego był zatrudniony w dniu powołania do służby - czas odbywania służby wojskowej wlicza się do okresu zatrudnienia u tego pracodawcy w zakresie wszystkich uprawnień wynikających ze stosunku pracy (art. 120 ust. 1 ustawy),

• pracownikowi, który w ciągu 30 dni od dnia zwolnienia z czynnej służby wojskowej podjął pracę po raz pierwszy lub u innego pracodawcy niż ten, u którego był zatrudniony w dniu powołania do służby - czas odbywania służby wojskowej wlicza się do okresu zatrudnienia wymaganego do nabywania lub zachowania uprawnień wynikających ze stosunku pracy, z wyjątkiem uprawnień przysługujących wyłącznie pracownikom u pracodawcy, u którego podjął pracę (art. 120 ust. 2 ustawy),

• pracownikowi, który podjął pracę po upływie 30 dni od dnia zwolnienia z czynnej służby wojskowej - czas odbywania służby wlicza się do okresu zatrudnienia wymaganego do nabycia lub zachowania uprawnień wynikających ze stosunku pracy, z wyjątkiem uprawnień przysługujących wyłącznie pracownikom u pracodawcy, u którego podjęli pracę (art. 120 ust. 3 ustawy).

W pierwszym przypadku okres służby wojskowej zostanie zaliczony pracownikowi do tzw. zakładowego stażu pracy. Oznacza to, że okres służby wojskowej zostanie zaliczony pracownikowi do wszystkich uprawnień pracowniczych, w tym szczególnie do uprawnień uzależnionych tylko i wyłącznie od okresu zatrudnienia w danym zakładzie pracy, np. nagroda jubileuszowa wypłacana za lata przepracowane w danym zakładzie pracy.

WAŻNE!

Zakładowy staż pracy to łączny okres zatrudnienia u danego pracodawcy bez względu na przerwy w zatrudnieniu.

W pozostałych dwóch sytuacjach okres służby wojskowej zostanie zaliczony pracownikowi do tzw. ogólnego stażu pracy. Oznacza to, że okres służby wojskowej zostanie pracownikowi zaliczony do wszystkich tych uprawnień pracowniczych, których nabycie jest uzależnione od ogólnego stażu pracy, np. wymiar urlopu wypoczynkowego.

W sytuacji opisanej w pytaniu pracownik w ciągu 30 dni po zwolnieniu ze służby wojskowej nie podjął zatrudnienia. W związku z tym występuje tu sytuacja określona w art. 120 ust. 3 ustawy. W takim przypadku okres służby wojskowej zostanie zaliczony pracownikowi do okresu wymaganego do nabycia lub zachowania uprawnień wynikających ze stosunku pracy, z wyjątkiem uprawnień przysługujących wyłącznie pracownikom u pracodawcy, u którego podjęli pracę, a więc uzależnionych od zakładowego stażu pracy.

Prawo do dodatku stażowego oraz jego wysokość dla pracowników samorządowych są uzależnione od ogólnego stażu pracy, tj. przy ustalaniu prawa do dodatku uwzględnia się wszystkie zakończone okresy zatrudnienia, okres zatrudnienia u pracodawcy samorządowego oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze (np. praca na roli). Ponadto dodatek stażowy jest wypłacany wszystkim pracownikom sfery budżetowej. Stąd zasadne jest zaliczenie, w sytuacji opisanej w pytaniu, okresu służby wojskowej do okresu, od którego jest uzależnione prawo do dodatku stażowego.

Podstawa prawna:

• art. 21 ust. 1 ustawy z 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych (DzU z 2001 r. nr 142, poz. 1593 ze zm.),

• art. 120 ustawy z 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (DzU z 2004 r. nr 241, poz. 2416 ze zm.),

• § 11 ust. 1 rozporządzenia z 2 sierpnia 2005 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w urzędach gmin, starostwach powiatowych i urzędach marszałkowskich (DzU nr 146, poz. 1223 ze zm.).

Cecylia Bodek

specjalista w zakresie prawa pracy

Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...