Jakie dokumenty płacowe należy udostępnić na żądanie pracownika

Pracownik twierdzi, że otrzymał za niską pensję. Zażądał umożliwienia mu wglądu do dokumentacji związanej z ustaleniem wysokości jego wynagrodzenia. Jakie konkretnie dokumenty musimy mu okazać?

RADA

Autopromocja

Są Państwo zobowiązani okazać pracownikowi kartę ewidencji jego czasu pracy oraz imienną kartę wypłaconego mu wynagrodzenia. Natomiast jeżeli u Państwa w zakładzie karta przychodów stanowi oddzielny dokument od karty wynagrodzenia, to jej okazanie pracownikowi zależy od Państwa uznania. Nieprawidłowe będzie udostępnienie pracownikowi jakichkolwiek dokumentów wskazujących wynagrodzenia innych osób (np. zbiorczej listy płac).

UZASADNIENIE

Pracodawca ma obowiązek prowadzić ewidencję czasu pracy pracownika do celów prawidłowego ustalenia jego wynagrodzenia i innych świadczeń związanych z pracą. Ewidencję tę jest zobowiązany udostępnić pracownikowi na każde jego żądanie. Ustawodawca wymaga ewidencjonowania czasu pracy u każdego pracodawcy, bez względu na liczbę zatrudnianych przez niego pracowników, jak również bez względu na formę organizacyjną, w jakiej działa dane przedsiębiorstwo.

Pracodawca ma obowiązek prowadzić odrębnie dla każdego pracownika m.in.:

• kartę ewidencji czasu pracy w zakresie obejmującym pracę w poszczególnych dobach, w tym pracę w niedziele i w święta, w porze nocnej, w godzinach nadliczbowych oraz w dodatkowe dni wolne od pracy, a także pracę w czasie dyżurów, urlopów, zwolnień od pracy oraz innych usprawiedliwionych i nieusprawiedliwionych nieobecności w pracy; w stosunku do pracowników młodocianych pracodawca uwzględnia w ewidencji także czas ich pracy przy pracach wzbronionych młodocianym, których wykonywanie jest dozwolone w celu odbycia przez nich przygotowania zawodowego.

• imienną kartę (listę) wypłacanego wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń związanych z pracą.

Obydwa te dokumenty należy okazać pracownikowi, gdy tego zażąda, są to bowiem dokumenty kluczowe do prawidłowego ustalenia należności pracowniczych.

Jeżeli zamiast kart wynagrodzeń prowadzą Państwo karty przychodów (co do zasady obejmujące swoim zakresem treść kart wynagrodzeń), to także ten dokument trzeba będzie pokazać pracownikowi. Natomiast w sytuacji, gdy prowadzą Państwo te 2 dokumenty niezależnie od siebie, to nie mają Państwo obowiązku okazania pracownikowi karty przychodów. Jest to bowiem dokument, na podstawie którego nie ustala się wynagrodzenia (w przepisach prawa pracy przez wynagrodzenie rozumiemy wynagrodzenie brutto), lecz powiela się elementy ustalone w karcie wynagrodzeń i wskazuje obowiązkowe odliczenia (podatkowo-składkowe) od wynagrodzenia. Z uwagi na fakt, że pracownikowi „coś się może nie zgadzać” z kwotą wynagrodzenia netto, jaką otrzymał przy wypłacie, to właśnie z uwagi na obowiązkowe odliczenia podatkowo-składkowe, np. „wejście” w drugi próg podatkowy, nie ma przeszkód, aby pracownikowi udostępnić także tę dokumentację. Dodatkowo pracownikowi należy okazać ewentualny tytuł wykonawczy, na podstawie którego dokonuje się potrąceń.

Nie wolno okazywać pracownikowi wszelkich zbiorczych zestawień płacowych. Wysokość wynagrodzenia pracownika stanowi jego dobro osobiste. Dlatego udostępnianie informacji o płacach pozostałych pracowników, bez ich zgody, byłoby naruszeniem tego dobra.

Do karty ewidencji czasu pracy należy dołączać wnioski pracownika o udzielenie mu dni wolnych w zamian za przepracowane godziny nadliczbowe.

Ponieważ nie istnieje jednolity wzór karty ewidencji czasu pracy, każdy pracodawca może ją sporządzać w dowolnej formie, opracowując kartę na własne potrzeby.

Pracownikom objętym systemem zadaniowego czasu pracy, pracownikom zarządzającym zakładem pracy w imieniu pracodawcy oraz pracownikom otrzymującym ryczałt za godziny nadliczbowe lub za pracę w porze nocnej nie ewidencjonuje się godzin pracy. Nie oznacza to jednak, że dla tych pracowników nie trzeba prowadzić kart ewidencji czasu pracy, na których zaznacza się m.in. dni urlopu czy zwolnień od pracy.

Pracodawca jest zobowiązany do archiwizowania dokumentacji płacowej przez okres 50 lat od dnia ustania stosunku pracy. Dotyczy to takich dokumentów, jak: lista płac, karta wynagrodzenia oraz inne dokumenty, na podstawie których następuje ustalenie podstawy wymiaru emerytury lub renty oraz umowy i rachunki za prace zlecone ze składkami na ubezpieczenia społeczne.

Wszelka dokumentacja płacowa musi być również odpowiednio oznaczona i zabezpieczona w taki sposób i w takim miejscu, które ochroni je przed uszkodzeniem, zniszczeniem, zalaniem, spaleniem, kradzieżą itp.

Podstawa prawna:

• art. 85 § 5, art. 149 § 1, art. 291 § 1 Kodeksu pracy,

• § 8-8a rozporządzenia z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (DzU nr 62, poz. 286 ze zm.),

• art. 125a ust. 4 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.),

• rozporządzenie z 17 grudnia 2002 r. w sprawie prowadzenia kart przychodów (DzU nr 219, poz. 1839),

• art. 23 Kodeksu cywilnego.

Jakub Kaniewski

aplikant adwokacki

Kadry
Czy 5 maja 2024 to niedziela handlowa?
28 kwi 2024

Czy 5 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

Składki KRUS 2024. Termin mija 30 kwietnia
28 kwi 2024

Zostały ostatnie 2 dni. Termin płatności KRUS mija 30 kwietnia 2024 r. – rolnicy opłacają składki za II kwartał. Tabela składek KRUS 2024 wskazuje wysokość składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie. Jaka jest kwota łączna składek KRUS? Ile wynosi składka pomocnika rolnika w każdym miesiącu?

Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

ZUS wypłaca w 2024 roku zasiłek przedemerytalny, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
28 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

pokaż więcej
Proszę czekać...