Zmiana regulaminu wynagradzania

Marek Rotkiewicz
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy. Autor i współautor około 60 książek z tego zakresu, w tym kilku komentarzy oraz autor ponad 4000 artykułów. Wykładowca na licznych szkoleniach (przeprowadzonych ponad 6000 godzin szkoleniowych).
rozwiń więcej
Wprowadziłem regulamin wynagradzania. Zmieniłem w nim zasady premiowania pracowników (na mniej korzystne). Tekst regulaminu podałem jednak do wiadomości pracowników dopiero po 2 tygodniach od jego wprowadzenia. Jeden z pracowników twierdzi, że powinien otrzymać większą premię za ten okres (czyli na „starych” zasadach), gdyż regulamin wynagradzania obowiązuje dopiero od udostępnienia jego tekstu pracownikom. Czy ma rację?

 RADA

Autopromocja

Pracownik ma rację. Regulamin wynagrodzenia może wejść w życie dopiero po upływie 2 tygodni od dnia podania go do wiadomości pracowników. W przedstawionej zatem sytuacji nie nastąpiła zmiana dotychczasowych uregulowań (wynikających z umów o pracę lub innych aktów, na podstawie których nawiązano stosunki pracy) i tym samym pracownicy mają prawo do wszelkich świadczeń na dotychczasowych zasadach nie tylko przez te 2 kontrowersyjne tygodnie, ale przez okres wypowiedzenia dotychczasowych warunków pracy i płacy.

UZASADNIENIE

W zakładach pracy, w których nie obowiązują regulaminy wynagradzania oraz które nie są objęte postanowieniami układu zbiorowego pracy, kwestie finansowe związane z wykonywaniem pracy uregulowane są zapisami umów o pracę lub innych aktów, na podstawie których powstał stosunek pracy (oczywiście każdy pracodawca związany jest przepisami powszechnie obowiązującego prawa - ustaw i rozporządzeń - i w granicach przez nie zakreślonych może się poruszać, ustalając wynagrodzenie oraz niektóre inne świadczenia ze stosunku pracy). Objęcie pracowników postanowieniami regulaminu wynagradzania powoduje zmianę dotychczasowych warunków na nowe.

W zależności od sytuacji stanie się tak:

• z dniem wejścia w życie regulaminu - jeżeli jego postanowienia są dla pracowników bardziej korzystne niż postanowienia wynikające z aktów, na podstawie których powstał stosunek pracy,

• po uprzednim dokonaniu wypowiedzenia warunków pracy i płacy (i oczywiście upływie okresu wypowiedzenia) - jeżeli nowe uregulowania są dla pracowników mniej korzystne.

Wynika z tego, że z chwilą wejścia w życie regulaminu wynagradzania (lub jego zmiany) dotychczasowe, mniej korzystne dla pracowników, warunki wynagradzania zostają zastąpione korzystniejszymi postanowieniami regulaminu. Jeżeli jednak sytuacja ma się dla zatrudnionych osób pogorszyć (a tak jest właśnie w przedstawionej przez Pana sytuacji), do nabrania mocy obowiązującej postanowień tego regulaminu konieczne jest dokonanie wypowiedzenia zmieniającego.

Wejście w życie wprowadzonego przez Pana regulaminu wynagradzania (zawierającego warunki pogarszające sytuację finansową pracowników) uzależnione będzie od:

• podania go do wiadomości pracowników w sposób przyjęty w danym zakładzie pracy,

• dokonania wypowiedzenia im dotychczasowych warunków płacowych.

Przepisy nie wskazują sposobu, w jaki regulamin powinien zostać ogłoszony. Może się to stać przez wręczenie takiej informacji wszystkim pracownikom, odczytanie na zebraniu załogi, wywieszenie na tablicy ogłoszeń, rozesłanie pocztą elektroniczną itp. Istotne jest to, aby pracodawca zapewnił faktyczną możliwość przeczytania regulaminu. Nie jest już jednak decydujące to, czy wszyscy pracownicy faktycznie z tej możliwości skorzystali.

Ponadto w przypadku, gdy u danego pracodawcy działa związek zawodowy (nie wspomina Pan o tym), pracodawca jest zobowiązany uzgodnić z nim treść regulaminu wynagradzania. Nie wystarczy tutaj absolutnie podanie go do wiadomości organizacji związkowej - regulamin wprowadzony bez zgody tej organizacji na jego treść jest nieważny. Pracodawca i organizacja związkowa muszą zgodzić się na ostateczną treść tego dokumentu. Gdy w zakładzie działa kilka organizacji związkowych, to brak wspólnego stanowiska w ciągu 30 dni zwalnia pracodawcę z obowiązku konsultowania zapisów regulaminu (art. 30 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych - DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm.).

Kadry
Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

pokaż więcej
Proszę czekać...