Przekroczenie normy średniotygodniowej - zasady wynagradzania

Elżbieta Judasz
rozwiń więcej
Wysokość dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych, która spowodowała przekroczenie tygodniowej normy czasu pracy, wynosi zawsze 100% wynagrodzenia.

Występujące w Kodeksie pracy normy czasu pracy określają maksymalną liczbę godzin, którą pracownik może przepracować zgodnie z obowiązującymi go przepisami prawa. Stosownie do przepisu art. 129 § 1 k.p. średniotygodniowa norma czasu pracy nie powinna przekraczać przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym.

Autopromocja

Tygodniowy czas pracy łącznie z godzinami nadliczbowymi nie może przekraczać, co do zasady (ograniczenie to nie dotyczy pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy), przeciętnie 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym (art. 131 k.p.).

Przekroczenie normy średniotygodniowej

Praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy stanowi pracę w godzinach nadliczbowych.

Praca w godzinach nadliczbowych jest dopuszczalna w razie:

• konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,

• szczególnych potrzeb pracodawcy.

Ustalenie przekroczenia średniotygodniowej normy czasu pracy wykonuje się według następującego wzoru:

F - W - D = Ś

gdzie:

- F - godziny faktycznie przepracowane przez pracownika w danym okresie rozliczeniowym,

- W - wymiar czasu pracy do przepracowania w danym okresie rozliczeniowym,

- D - nadgodziny z przekroczenia normy dobowej,

- Ś - nadgodziny z przekroczenia normy średniotygodniowej.

WAŻNE!

Przekroczenie normy średniotygodniowej ustala się dopiero po zakończeniu całego okresu rozliczeniowego.

Wynagrodzenie za nadgodziny

Za każdą godzinę pracy nadliczbowej z tytułu przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym przysługuje dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia, chyba że przekroczenie tej normy nastąpiło w wyniku pracy w godzinach nadliczbowych, za które pracownikowi przysługuje prawo do dodatku z tytułu przekroczenia normy dobowej, w wysokości odpowiednio 50% albo 100% wynagrodzenia (art. 1511 § 1 oraz § 2 k.p.).

Tak więc wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych tworzą 2 elementy:

• normalne wynagrodzenie oraz

• dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych.

Przez normalne wynagrodzenie należy rozumieć takie wynagrodzenie, które pracownik otrzymuje stale i systematycznie. Obejmuje ono zarówno wynagrodzenie zasadnicze wynikające ze stawki osobistego zaszeregowania, jak i dodatkowe składniki wynagrodzenia o charakterze stałym, jeżeli na podstawie obowiązujących w zakładzie pracy przepisów płacowych pracownik ma prawo do takich dodatkowych składników (wyrok SN z 3 czerwca 1986 r., I PRN 40/86, OSNC 1987/9/140).

Do składników takich należą m.in. dodatek za pracę w porze nocnej, dodatek za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia, premia o charakterze stałym.

Podstawa obliczania dodatku

Wynagrodzenie stanowiące podstawę obliczania dodatku za godziny nadliczbowe obejmuje wynagrodzenie pracownika wynikające z jego osobistego zaszeregowania określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania - 60% wynagrodzenia ustalanego zgodnie z zasadami obowiązującymi przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy (art. 1511 § 3 k.p.).

Według uchwały składu 7 sędziów SN z 30 grudnia 1986 r. (III PZP 42/86, OSNC 1987/8/106) „wynagrodzenie pracownika wynikające z jego osobistego zaszeregowania” obejmuje oprócz wynagrodzenia zasadniczego, również dodatek funkcyjny (jeśli taki pracownikowi przysługuje).

Zasady obliczania dodatku

Zasady obliczania dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych oraz - w sytuacji gdy pracownik jest wynagradzany według stałej stawki miesięcznej lub za pomocą zmiennych składników wynagradzania - „normalnego wynagrodzenia” za jedną godzinę pracy reguluje § 4 i § 4a rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (DzU nr 62, poz. 289 ze zm.).

Zgodnie z powyższym przy ustalaniu wysokości dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych w przypadku pracowników otrzymujących wynagrodzenie wynikające z osobistego zaszeregowania określonego stawką godzinową podstawą obliczenia ww. dodatku będzie to wynagrodzenie. Podstawę obliczenia wysokości dodatku za jedną godzinę pracy nadliczbowej pracowników otrzymujących wynagrodzenie wynikające z osobistego zaszeregowania, określonego stawką miesięczną, ustala się, dzieląc miesięczną stawkę wynagrodzenia przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu.

W sytuacji gdy przy określaniu warunków wynagradzania nie została wyodrębniona stawka osobistego zaszeregowania, podstawę obliczenia dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych stanowi 60% wynagrodzenia ustalanego zgodnie z zasadami obowiązującymi przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.

Obliczenia podstawy służącej do ustalenia wysokości dodatku za jedną godzinę pracy nadliczbowej dokonuje się w sposób następujący:

• składniki wynagrodzenia określone stawką miesięczną dzieli się przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w danym miesiącu,

• zmienne składniki wynagrodzenia dzieli się przez liczbę godzin przepracowanych w okresie, z którego ustala się to wynagrodzenie,

• z sumy powyższych kwot wylicza się 60%.

Tak wyliczona kwota stanowi podstawę ustalenia wysokości dodatku za jedną godzinę pracy nadliczbowej.

Należy pamiętać, że pracę ponadwymiarową należy w pierwszej kolejności wynagrodzić dodatkiem za przekroczenie normy dobowej, a dopiero nieopłacone w ten sposób godziny nadliczbowe rekompensować dodatkiem z tytułu przekroczenia przeciętnej normy tygodniowej.

Elżbieta Judasz

Kadry
Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

Komornicy mogą pracować tylko do 65. roku życia. Sprawę bada TK
30 kwi 2024

Obowiązuje konstytucyjna zasada wolności pracy i swoboda wykonywania zawodu. Niemniej jednak przepisy ustawowe mogą wprowadzać kryteria, które ograniczają tą wolność. Tak też jest w przypadku komorników, którzy mogą pracować tylko do 65. roku życia. Czy to jest sprawiedliwe? Czy ma miejsce dyskryminacja komorników ze względu na wiek? Szczególnie jeżeli stan psychofizyczny pozwala na świadczenie pracy. Sprawę bada TK. 

Urlop okolicznościowy na komunię dziecka
29 kwi 2024

Zbliża się okres Pierwszy Komunii Świętych dzieci. Wiele osób zastanawia się czy na komunię dziecka przysługuje urlop okolicznościowy? Ogólnie na co przysługuje urlop okolicznościowy? Jakie są zasady udzielania urlopu okolicznościowe? Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop okolicznościowy w 2024 roku? Kiedy i komu należy się urlop okolicznościowy? Kto płaci za urlop okolicznościowy ZUS czy Pracodawca? Ile razy w roku można wziąć urlop okolicznościowy?

Majówka za granicą - pamiętaj o EKUZ
29 kwi 2024

Wyjeżdżasz na weekend majowy za granicę, pamiętaj o EKUZ! Dzięki temu unikniesz stresu i niepotrzebnych kłopotów kiedy będziesz potrzebował opieki medycznej. Zapoznaj się z uprawnieniami, które Ci przysługują. Przezorny zawsze ubezpieczony, dlatego warto wiedzieć: czym jest EKUZ, co obejmuje EKUZ a czym jest EKUS. Odpowiedzi poniżej.

Czy pracodawca może odwołać pracownika z majówki?
29 kwi 2024

Majówka w tym roku jest wyjątkowo długa, przy 3 dniach urlopu można odpoczywać aż przez 9 dni. Wiele pracowników wzięło wolne min. w dniu 2 maja. Czy pracodawca może odwołać pracownika z majówki? Zatem czy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego? Kto pokrywa koszty i czy pracownik może się nie zgodzić?

pokaż więcej
Proszę czekać...