Wynagrodzenie za czas zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy - zmiany od 2016r.

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
rozwiń więcej
Łukasz Guza
rozwiń więcej
Wynagrodzenie za czas zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy - zmiany od 2016r. /Fot. Fotolia
Pracownik zwolniony z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia będzie miał zagwarantowaną płacę. Wynagrodzenie będzie obliczane według wynagrodzenia należnego pracownikowi za czas urlopu wypoczynkowego. Przepisy wykonawcze doprecyzowały sposób wyliczania wynagrodzenia. Zmiany są podyktowane nowelizacją Kodeksu pracy, który wejdzie w życie od 2016 r.

Pracownikowi zwolnionemu z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia będzie przysługiwało wynagrodzenie obliczane jak to należne za czas urlopu wypoczynkowego. Tak wynika z projektu rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w kodeksie pracy.

Autopromocja

Takie doprecyzowanie przepisów jest konieczne ze względu na nowelizację k.p. z 5 czerwca 2015 r. (Dz.U. poz. 1220), która wejdzie w życie 22 lutego 2016 r. Umożliwi ona zwolnienie pracownika z konieczności wykonywania obowiązków w okresie wypowiedzenia umowy (na podstawie jednostronnej decyzji pracodawcy). Zgodnie z nowym art. 362 k.p. za ten czas zatrudniony będzie miał zagwarantowaną płacę. W związku z tym w przepisach wykonawczych konieczne było doprecyzowanie sposobu jej wyliczania.

Rekomendowany produkt: Kodeks pracy 2015 z komentarzem (książka)

Zgodnie z projektem ma być ona ustalana jak ta przysługująca za czas urlopu. Zatrudniony otrzyma zatem wynagrodzenie, jakie należałoby mu wypłacić, gdyby w okresie wypowiedzenia pracował (nie uwzględnia się jednak niektórych świadczeń – np. nagrody jubileuszowej). Zmienne składniki pensji będzie można obliczać na podstawie przeciętnego wynagrodzenia za okres trzech miesięcy poprzedzających zwolnienie, a w przypadkach znacznego ich wahania – za okres 12 miesięcy. Ustalaną w ten sposób płacę otrzymają także kobiety w ciąży lub karmiące piersią, które są zwolnione z obowiązku świadczenia pracy.

Nowe regulacje doprecyzują również zasady wyliczania odszkodowania przysługującego pracownikowi z tytułu obowiązywania zakazu konkurencji po ustaniu stosunku pracy. Zgodnie z art. 1012 k.p. świadczenie to nie może być niższe od 25 proc. wynagrodzenia otrzymywanego przez podwładnego przed ustaniem zatrudnienia przez czas odpowiadający okresowi obowiązywania zakazu (czyli np. jeśli zakaz ma być ważny przez rok, pracownikowi należy wypłacić 25 proc. pensji z ostatniego roku pracy). Projekt precyzuje, że w tym przypadku chodzi o wynagrodzenie ustalane zgodnie z zasadami obowiązującymi przy wyliczaniu ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy (a więc z uwzględnieniem modyfikacji dotyczących zmiennych składników pensji).

Etap legislacyjny

Projekt w konsultacjach

Kadry
Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się minimalny poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

pokaż więcej
Proszę czekać...