Nowy system wynagradzania nauczycieli w 2014 r.

Emilia Panufnik
rozwiń więcej
Nowy system wynagradzania nauczycieli w 2014 r. /fot. Fotolia / Fotolia
Nowy system wynagradzania nauczycieli w 2014 r. przewidują założenia do projektu nowelizacji ustawy Karta nauczyciela. Proponowane zmiany mają na celu wzmocnienie motywacyjnego charakteru wynagrodzeń.

Założenia do projektu nowelizacji ustawy Karta nauczyciela przewidują podnoszenie jakości pracy szkoły. Przewiduje się, że proponowane zmiany wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2014 r. Realizacja planu ma nastąpić poprzez:

Autopromocja
  • wzmocnienie motywacyjnego charakteru wynagrodzeń nauczycieli,
  • zwiększenie roli doskonalenia umiejętności zawodowych nauczycieli zgodnie z potrzebami uczniów,
  • poprawę organizacji pracy szkoły oraz
  • włączenie rodziców w sprawy istotne dla szkoły w szerszym niż dotychczas zakresie.

Zmiany w Karcie nauczyciela w 2014 roku

Nowy system wynagradzania nauczycieli

Wzmocnieniu motywacyjnego charakteru wynagrodzeń nauczycieli ma posłużyć zmiana systemu wynagradzania nauczycieli. Nowy system ma na celu uelastycznienie sposobu jego rozliczania oraz urealnienie uprawnień socjalnych.

Pierwsza proponowana zmiana polega na zastąpieniu średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego wskaźnikami kalkulacyjnymi środków ogółem przeznaczonych na wynagrodzenia nauczycieli. Planuje się również wprowadzenie innego sposobu rozliczania środków przeznaczanych na wynagrodzenia. 

Wskaźniki kalkulacyjne:
1. dla nauczyciela stażysty - 100 % kwoty bazowej,
2. dla nauczyciela kontraktowego - 111 % kwoty bazowej,
3. dla nauczyciela mianowanego - 144 % kwoty bazowej,
4. dla nauczyciela dyplomowanego - 184 % kwoty bazowej.

Rozliczanie środków, które szkoły otrzymują od jednostek samorządu terytorialnego na wynagrodzenia nauczycieli, będzie dokonywane łącznie na wszystkich stopniach awansu zawodowego. Aktualnie rozlicza się je osobno na poszczególnych stopniach awansu. Przewiduje się więc ogólną sumę środków na wynagrodzenia wszystkich nauczycieli, co wpływa na uproszczenie zarządzania tymi wynagrodzeniami. Proponowana zmiana nie będzie zatem wpływała na łączną wysokość środków wydatkowanych na wynagrodzenia nauczycieli przez jednostki samorządu terytorialnego. 

Zadania organu prowadzącego szkołę

Do organu prowadzącego szkołę (jednostka samorządu terytorialnego) będą należały zadania: - określenia: wysokości stawek dodatków oraz szczegółowe warunki ich przyznawania; 

  • obliczanie i wypłacanie wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw;
  • ustalenia wysokości i warunków wypłacania poszczególnych składników wynagrodzenia, o ile nie zostały one określone w ustawie lub w odrębnych przepisach.

W celu prawidłowego wykonania powyższych obowiązków, organ prowadzący szkołę uwzględnia przewidywaną strukturę zatrudnienia.

Polecamy również serwis: Odpowiedzialność, prawa i obowiązki

Zniesienie niektórych uprawnień socjalnych

Nowelizacja ustawy przewiduje zniesienie niektórych uprawnień socjalnych nauczycieli. Dotyczy to tych uprawnień, które są nieadekwatne do współczesnych realiów społeczno-gospodarczych. 

Co istotne, przepisy dotyczące dodatku mieszkaniowego, zasiłku na zagospodarowanie, prawa do lokalu mieszkalnego, prawa do osobistego użytkowania działki gruntu szkolnego, prawa do zajmowania mieszkań w budynkach szkolnych i użytkowanych przez szkoły, mają zostać uchylone.

Uchylając uprawnienia socjalne, zachowuje się jednak zasadę ochrony praw nabytych. W związku z tym osoby, które korzystają z uprawnień przed wejściem w życie nowej ustawy, zachowują te Prawa do końca okresu, na jaki zostały mu przyznane. 

Dla przykładu nauczyciel, nauczyciel-emeryt lub rencista albo pobierający nauczycielskie świadczenie kompensacyjne korzystający z prawa do lokalu mieszkalnego na terenie gminy, w której położona jest szkoła, lub z prawa do osobistego użytkowania działki gruntu szkolnego, nie zostanie pozbawiony swoich uprawnień. Podobnie nauczyciele, którzy do czasu wejścia w życie ustawy spełnią warunki otrzymania jednorazowego zasiłku na zagospodarowanie, zachowują do niego prawo.

Forum Kadry – ZUS i Płace

Jedna wysokość dodatku wiejskiego

Kolejną zmianą jest ujednolicenie wysokości dodatku wiejskiego. Niezależnie od stopnia awansu zawodowego dodatek ten ma wynosić 10 % kwoty bazowej obowiązującej w dniu 1 stycznia 2013 r. Kwota bazowa dla nauczycieli określana jest corocznie w ustawie budżetowej. Co do zasad przyznawania tego dodatku, otrzymają go tylko nauczyciele, którzy świadczą pracę na terenie wsi lub miasta do 5 000 mieszkańców. Dodatek ten należy uwzględniać przy rozliczaniu wynagrodzenia średniego.

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...