Jak rozliczyć wynagrodzenie nauczyciela, jeżeli po otrzymaniu pensji rozwiąże umowę lub zachoruje

Magdalena Kasprzak
Radca prawny, doktor nauk prawnych. Pracowała w Departamencie Prawnym Głównego Inspektoratu Pracy, autorka licznych publikacji w wiodących polskich wydawnictwach prawniczych. Doradca prawny w kancelariach prawnych, wykładowca akademicki, prezes zarządu ANTERIS Fundacji Pomocy Prawnej
rozwiń więcej
Nauczyciele należą do jednej z nielicznych grup zawodowych, które otrzymują wynagrodzenie miesięcznie z góry. Wypłata wynagrodzenia powinna nastąpić w pierwszym dniu miesiąca, chyba że jest to dzień ustawowo wolny od pracy. W takim przypadku wynagrodzenie jest wypłacane w dniu następnym.

Powyższa zasada dotyczy wynagrodzenia zasadniczego i stałych składników wynagrodzenia, np. dodatku za wysługę lat, dodatku motywacyjnego czy dodatku funkcyjnego. Pozostałe składniki wynagrodzenia, np. wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw, wypłaca się miesięcznie lub jednorazowo z dołu w ostatnim dniu miesiąca. Jeżeli ten dzień jest ustawowo wolny od pracy, wypłata następuje w dniu bezpośrednio poprzedzającym ten dzień (art. 39 ust. 3 Karty Nauczyciela).

Autopromocja

Problemy z wypłaconym wynagrodzeniem pojawiają się, gdy nauczyciel faktycznie nie przepracuje pełnego miesiąca, za który otrzymał wynagrodzenie. Wówczas sposób rozliczenia takiego wynagrodzenia zależy przede wszystkim od powodu niewykonania pracy przez nauczyciela.

Ustanie zatrudnienia w trakcie miesiąca

Prawo nauczyciela do wynagrodzenia wygasa z ostatnim dniem miesiąca kalendarzowego, w którym nastąpiło wygaśnięcie lub rozwiązanie stosunku pracy (art. 40 Karty Nauczyciela).

Ponieważ nauczyciel otrzymuje wynagrodzenie z góry, zachowuje prawo do pobranego wynagrodzenia nawet wówczas, gdy w trakcie miesiąca kalendarzowego nastąpiło wygaśnięcie lub rozwiązanie stosunku pracy. Regulacja ta jest zatem zapisem szczególnym w stosunku do przepisów Kodeksu pracy. Według przepisów kodeksowych, wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną, a za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią (art. 80 Kodeksu pracy).

PRZYKŁAD

Nauczyciel w gimnazjum otrzymał wynagrodzenie za wrzesień 31 sierpnia br. 13 września br. rozwiązał umowę za porozumieniem stron. Pracodawca nie może żądać od nauczyciela zwrotu wypłaconego wynagrodzenia. Nie ma bowiem podstaw prawnych do uznania, że nauczyciel otrzymał nienależne mu wynagrodzenie, a tym samym pracodawca nie może wystąpić do pracownika z roszczeniem o zwrot pensji.

Choroba nauczyciela przez część miesiąca

Inaczej kształtuje się prawo do wynagrodzenia nauczyciela, który z początkiem miesiąca otrzymał pensję, a następnie zachorował. W takim przypadku często powstaje faktyczna nadpłata. W związku z tym, że za czas choroby nauczyciel ma prawo do obniżonego wynagrodzenia, część wypłaconej mu wcześniej pensji będzie zatem świadczeniem nienależnym.

Sąd Najwyższy w uchwale z 8 grudnia 1994 r. (I PZP 49/94, OSNP 1995/16/202) stwierdził, że pracownik otrzymujący wypłatę wynagrodzenia „z góry” powinien liczyć się z obowiązkiem zwrotu wynagrodzenia w każdej sytuacji niewykonywania pracy, chyba że za określony czas z mocy przepisu szczególnego zachowuje do niego prawo.


Za czas choroby nauczyciel zachowuje wprawdzie prawo do wynagrodzenia, ale jest ono niższe od tego, jakie otrzymałby, gdyby w tym czasie pracował i wynosi 80% podstawy wymiaru świadczenia chorobowego. Różnica między wynagrodzeniem otrzymanym a wynagrodzeniem należnym powinna być odliczona z wynagrodzenia wypłacanego za kolejny miesiąc.

Gdy nauczyciel uczestniczy w strajku

Za czas nieobecności spowodowanej udziałem w strajku nauczyciel nie zachowuje prawa do wynagrodzenia. Pensja, którą otrzymał w pełnej wysokości na początku miesiąca, została zatem nadpłacona, gdyż nie uwzględniono takiej nieobecności nauczyciela w pracy. Pracodawca ma zatem prawo odliczyć ją od wynagrodzenia za kolejny miesiąc.

Z wynagrodzenia za pracę odlicza się, w pełnej wysokości, kwoty wypłacone w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, za który pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia.

Odliczanie z wynagrodzenia za pracę, na podstawie art. 87 § 7 Kodeksu pracy, kwot wypłaconych w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, za który pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia, nie wymaga zgody pracownika (wyrok SN z 11 października 1994 r., I PRN 81/94, OSNP 1995/5/65).

PRZYKŁAD

Nauczyciel w szkole podstawowej otrzymał wynagrodzenie za wrzesień 31 sierpnia br. We wrześniu brał udział w 3-godzinnym strajku, za co nie przysługuje wynagrodzenie. Z wynagrodzenia za październik br. pracodawca może odliczyć nadpłaconą część pensji bez zgody pracownika. Jeżeli pracodawca chciałby dokonać odliczenia z wynagrodzenia za kolejne miesiące, musi uzyskać pisemną zgodę nauczyciela.

Podstawa prawna:

  • art. 39 ust. 3, art. 40 Karty Nauczyciela,
  • art. 80, art. 87 § 7, art. 91 § 1 Kodeksu pracy.
Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...