Dodatki do wynagrodzenia za udział w szkoleniu, które odbyło się w sobotę

Aldona Salamon
Specjalista prawa pracy i zarządzania personelem; doświadczony praktyk z wieloletnim stażem pracy w dziale personalnym, zajmujący się na co dzień zagadnieniami związanymi z prawem pracy, wynagrodzeniami oraz prawem ubezpieczeń społecznych. Trener i wykładowca, m.in. w zakresie szkoleń i kursów z tematyki naliczania wynagrodzeń (od podstaw i dla zaawansowanych) oraz prawa ubezpieczeń społecznych.
rozwiń więcej
W naszej firmie (drukarnia) wymieniliśmy urządzenia. W związku z tym zorganizowaliśmy naszym pracownikom obowiązkowe szkolenie z zakresu obsługi nowych maszyn połączone ze szkoleniem z zakresu bhp w ostatnią sobotę lipca br. Szkolenie dla poszczególnych grup pracowników obsługujących maszyny odbyło się w godz. 7.00–10.00, 10.00–13.00 i 13.00–16.00. Natomiast grupa pracowników zajmujących się konserwacją maszyn miała szkolenie w godz. 8.00–17.00. Wszyscy pracownicy biorący udział w szkoleniach są zatrudnieni od poniedziałku do piątku w stałych godzinach od 8.00 do 16.00. Z powodu zakończenia okresu rozliczeniowego nie było możliwe udzielenie im dnia wolnego. Jakie dodatki do wynagrodzeń powinniśmy wypłacić tym pracownikom?

Czas przeznaczony na szkolenie z zakresu obsługi nowych maszyn połączone ze szkoleniem bhp, które odbyło się w sobotę, należy zaliczyć do czasu pracy tych pracowników. Udział pracowników obsługujących maszyny w szkoleniu z obsługi nowych maszyn połączonym ze szkoleniem bhp w sobotę spowodował przekroczenie średniotygodniowej normy czasu pracy. W takim przypadku pracownikom przysługuje normalne wynagrodzenie oraz dodatek w wysokości 100% za każdą godzinę szkolenia w sobotę. Natomiast w przypadku pracowników zajmujących się konserwacją maszyn doszło do przekroczenia zarówno normy średniotygodniowej (godziny szkolenia od 8.00 do 16.00), jak i normy dobowej (godziny szkolenia od 16.00 do 17.00). W takim przypadku za pracę przekraczającą normę średniotygodniową pracownikom należy wypłacić dodatek w wysokości 100%, natomiast za pracę przekraczającą normę dobową dodatek w wysokości 50%, ponieważ szkolenie nie przypadało w porze nocnej.

Autopromocja

Pracą w godzinach nadliczbowych co do zasady jest praca ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, tj. praca ponad 8 godzin na dobę i przeciętnie ponad 40 godzin na tydzień w przyjętym okresie rozliczeniowym.

Na podstawie obowiązujących pracownika norm czasu pracy ustala się dla niego wymiar czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym. Jeżeli pracownik zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy (8 godzin na dobę) w niektóre dni pracuje powyżej 8 godzin, to z tego tytułu dochodzi do przekroczenia dobowej normy czasu pracy. Praca w sobotę i w niedzielę lub święto w ramach 8 godzin, w przypadku pracownika pracującego od poniedziałku do piątku, skutkuje natomiast przekroczeniem średniotygodniowej normy czasu pracy. Za pracę w te dni (w tym przypadku za udział w szkoleniu w sobotę) pracownik ma prawo do normalnego wynagrodzenia, a ponadto do rekompensaty w postaci wolnego dnia, który powinien mu zostać udzielony do końca okresu rozliczeniowego. Wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną, natomiast za dzień wolny od pracy udzielony w zamian za pracę w sobotę (albo w innym dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy) w przyjętym okresie rozliczeniowym pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia.

W przypadku konieczności wykonywania pracy (udział w szkoleniu) w dniu wolnym od pracy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy podstawową formą kompensaty jest udzielenie innego dnia wolnego od pracy w tym samym okresie rozliczeniowym (art. 1513 k.p.). Należy pamiętać, że za pracę wykonaną w dniu wolnym od pracy pracownikowi przysługuje cały dzień wolny także wówczas, kiedy liczba godzin przepracowanych w takim dniu jest niższa od dniówki danego pracownika. Warto dodać, że przepisy prawa pracy nie dopuszczają udzielania dnia wolnego za pracę w sobotę w kolejnym okresie rozliczeniowym. Takie rozwiązanie uniemożliwiałoby bowiem odpowiednie zbilansowanie czasu pracy i naruszałoby zasadę przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym.

W związku z powyższym, ponieważ sobota jest u Państwa dniem wolnym od pracy wynikającym z przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, w pierwszej kolejności mieli Państwo obowiązek zapewnienia wszystkim pracownikom biorącym udział w sobotnim szkoleniu innego dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w sobotę, w terminie uzgodnionym z pracownikami do końca okresu rozliczeniowego. Niezależnie od liczby godzin spędzonych na szkoleniu w sobotę, pracownikom należało zapewnić cały dzień wolny, bez zmniejszania z tego powodu ich wynagrodzenia.


Zdarza się jednak – tak jak w przedstawionym przypadku – że udzielenie dnia wolnego w danym okresie rozliczeniowym nie jest możliwe. Jeżeli pracodawca nie udzieli dnia wolnego w zamian za pracę w sobotę, która jest dniem wolnym od pracy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy (co może mieć miejsce zupełnie wyjątkowo, np. tak jak w przedstawionej sytuacji pracująca sobota wystąpi pod koniec okresu rozliczeniowego), to oprócz normalnego wynagrodzenia pracownikowi należy wypłacić dodatek. Wysokość dodatku zależy od tego, czy praca w sobotę była świadczona w ramach 8 godzin, czy też przekroczyła 8 godzin. Zorganizowane szkolenie dla pracowników obsługujących maszyny nie przekroczyło 8 godzin, zatem przysługuje im wyłącznie dodatek w wysokości 100% za każdą godzinę szkolenia w sobotę – są to bowiem godziny przekraczające wyłącznie średniotygodniową normę czasu pracy (art. 1511 § 2 k.p.).

Natomiast w przypadku pracowników zajmujących się konserwacją maszyn doszło do przekroczenia zarówno normy średniotygodniowej (czas szkolenia od 8.00 do 16.00), jak i normy dobowej (czas szkolenia od 16.00 do 17.00). W takim przypadku za pracę przekraczającą normę średniotygodniową pracownikom konserwującym maszyny należy wypłacić dodatek w wysokości 100%, natomiast za pracę przekraczającą normę dobową dodatek w wysokości 50%, ponieważ godziny szkolenia przypadały na porę dzienną (art. 1511 § 1 pkt 2 k.p.).

Godziny przepracowane w sobotę przekraczające 8 godzin pracodawca może również zrekompensować udzieleniem czasu wolnego na zasadach określonych w art. 1512 k.p.:

  • na pisemny wniosek pracownika w tym samym wymiarze (niekoniecznie w tym samym okresie rozliczeniowym) lub
  • z inicjatywy pracodawcy w wymiarze o połowę wyższym (do końca okresu rozliczeniowego).

Wskazana rekompensata może mieć miejsce także wówczas, kiedy za pracę w sobotę zostanie udzielony dzień wolny, a praca w sobotę trwała dłużej niż 8 godzin. Dzień wolny rekompensuje bowiem wyłącznie pracę w sobotę w ramach 8 godzin. Natomiast godziny przekraczające 8 godzin powinny zostać zrekompensowane wypłatą dodatku lub udzieleniem czasu wolnego.

W literaturze oraz w praktyce kadrowej można spotkać różne metody ustalania, czy doszło do przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy.

Metoda rekomendowana przez większość praktyków (zgodna ze stanowiskiem Państwowej Inspekcji Pracy) wskazuje, że należy w tym celu dokonać następujących obliczeń:

  • od liczby godzin faktycznie przepracowanych w danym okresie rozliczeniowym odjąć liczbę godzin nadliczbowych wynikających z przekroczenia norm dobowych, a następnie
  • od uzyskanego wyniku odjąć liczbę godzin wynikających z obowiązującego wymiaru czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym.

Uzyskany wynik stanowi liczbę godzin, o którą przekroczono normę średniotygodniową.

Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...