Kiedy pracownicy w ciąży przysługuje wynagrodzenie za pozostawanie bez pracy

Renata Majewska
Niezależny ekspert z zakresu prawa pracy, prawnik, doświadczony szkoleniowiec w dziedzinie prawa pracy, w tym w praktycznym rozliczaniu wynagrodzeń. Autorka licznych artykułów poświęconych praktycznym aspektom stosowania prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Autorka licznych artykułów publikowanych w: Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń, Dzienniku Gazeta Prawna.
rozwiń więcej
Jedna z naszych pracownic otrzymała 3-miesięczne wypowiedzenie umowy o pracę, które upłynęło 31 maja 2012 r. Trzy tygodnie po rozwiązaniu umowy pracownica przedłożyła zwolnienie lekarskie i zaświadczenie potwierdzające, że jest w drugim miesiącu ciąży. Oba dokumenty zostały wystawione z bieżącą datą. Przywróciliśmy pracownicę do pracy, ale czy za okres tych 3 tygodni mamy obowiązek wypłacić jej wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy?

W przedstawionej sytuacji nie ma obowiązku wypłaty wynagrodzenia za czas pozostawania pracownicy bez pracy. Taki obowiązek istnieje dopiero od chwili przedłożenia przez pracownicę zaświadczenia o stanie o ciąży za okres od tego dnia do dnia powrotu pracownicy do pracy.

Autopromocja

Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę z pracownicą w ciąży, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające natychmiastowe jej zwolnienia z pracy z jej winy i reprezentująca ją organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy. Nie dotyczy to pracownicy w okresie próbnym, nieprzekraczającym jednego miesiąca (art. 177 § 1–2 k.p.). Zakaz ten ma bezwzględny charakter pod warunkiem, że w chwili wręczania wypowiedzenia lub w dniu ustania zatrudnienia pracownica była w ciąży.

Zakaz wypowiadania i rozwiązywania umowy o pracę dotyczy pracownicy, która w chwili wręczania wypowiedzenia lub w dniu ustania zatrudnienia jest w ciąży.

Pracodawcy nie wolno wypowiedzieć umowy pracownicy, która ma już świadomość ciąży. Dotyczy to również sytuacji, gdy w chwili składania wypowiedzenia przez pracodawcę pracownica:

  • była w ciąży, ale jeszcze o niej nie wiedziała (wyrok SN z 29 marca 2001 r., I PKN 330/00, OSNP 2003/1/11),
  • nie była w ciąży, ale zaszła w nią w trakcie wypowiedzenia (wyrok SN z 2 czerwca 1995 r., I PRN 23/95, OSNAP 1995/22/276).

Nie ma przy tym znaczenia, kiedy pracownica dowiedziała się o ciąży ani kiedy powiadomiła o tym pracodawcę. Sąd Najwyższy w wyroku z 15 stycznia 1998 r. (I PRN 74/87) stwierdził, że (...) dla ochrony przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę kobiety w okresie ciąży nie jest istotny termin wykazania powyższej okoliczności, lecz wyłącznie obiektywny stan rzeczy istniejący w chwili wypowiedzenia lub rozwiązania umowy o pracę (...).

Jeśli więc pracownica znalazła się w którejś z wymienionych wyżej okoliczności (tzn. była w ciąży w momencie wypowiedzenia umowy bądź rozwiązania stosunku pracy, choćby nie zdawała sobie z tego sprawy), ma prawo domagać się przywrócenia do pracy na poprzednich warunkach. Bez znaczenia pozostaje fakt, że zaświadczenie o ciąży dostarczyła 3 tygodnie po ustaniu zatrudnienia. Jeśli tylko zaświadczenie potwierdza istnienie ciąży w chwili wręczania wypowiedzenia bądź w dniu rozwiązania stosunku pracy, pracodawca powinien uznać wypowiedzenie za nieważne i wypłacić pracownicy wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy. W przeciwnym wypadku po stronie pracodawcy koszty ewentualnego sporu mogą tylko wzrosnąć. Pracownica ma bowiem prawo odwołać się od takiego wypowiedzenia w ciągu 7 dni od dnia, kiedy dowiedziała się o ciąży, a nie od daty doręczenia jej pisma wypowiadającego (wyrok SN z 29 marca 2001 r., I PKN 330/00, OSNP 2003/1/11). Niewątpliwie pracownica wygra sprawę przed sądem pracy, który musi orzec na jej rzecz wynagrodzenie za cały czas pozostawania bez pracy (art. 47 k.p.).

Pracownica, która zaszła w ciążę już po rozwiązaniu stosunku pracy za wypowiedzeniem przez pracodawcę i stan ciąży potwierdziła zaświadczeniem lekarskim, nie uzyska wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy, ponieważ pracodawca zwolnił ją z pracy prawidłowo.


Wymienione zasady dotyczą ciężarnych pracownic, z wyjątkiem:

  • zatrudnionych na podstawie powołania – organ odwołujący, zanim odwoła pracownicę w ciąży, musi ją przenieść do innych zadań odpowiadających jej kwalifikacjom z zachowaniem prawa do dotychczasowego wynagrodzenia przez okres odpowiadający okresowi wypowiedzenia. Jeżeli pracownica nie wyraża zgody na takie przesunięcie, jej stosunek pracy ulega rozwiązaniu z upływem okresu równego okresowi wypowiedzenia, którego bieg rozpoczyna się od dnia zaproponowania na piśmie innej pracy (art. 72 § 2 k.p.),
  • nauczycielki przeniesionej w stan nieczynny (wyrok SN z 2 września 1999 r., I PKN 225/99, OSNP 2000/24/896).

W przedstawionej sytuacji pracownicy nie przysługuje wynagrodzenie za 3 tygodnie pozostawania bez pracy, ponieważ powiadomiła o ciąży po rozwiązaniu stosunku pracy. W takiej sytuacji wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy należy się od chwili powiadomienia zakładu o ciąży (wyrok SN z 14 stycznia 1981 r., I PRN 135/80, OSNCP 1981/7/139).

Pracownicy, która powiadomiła pracodawcę o ciąży po rozwiązaniu stosunku pracy, przysługuje wynagrodzenia od chwili tego powiadomienia.

Inaczej byłoby, gdyby pracownica poinformowała pracodawcę o ciąży podczas trwania zatrudnienia, a ten przywróciłby ją na poprzednie stanowisko dopiero jakiś czas po rozwiązaniu stosunku pracy. Pracownica zachowuje wówczas prawo do wynagrodzenia za cały czas pozostawania bez pracy, czyli od momentu ustania zatrudnienia do dnia jego podjęcia.

Przepisy prawa pracy nie gwarantują ciężarnej pracownicy, którą pracodawca przywrócił do pracy w wyniku porozumienia stron, wynagrodzenia za cały czas pozostawania bez pracy wskutek nieprawidłowego zwolnienia. Przewidują jednak, że sąd musiałby przyznać takiej pracownicy wynagrodzenie za cały czas pozostawania bez pracy, jeśliby wystąpiła z takim roszczeniem w pozwie (art. 45 § 3 i art. 47 k.p.).

Wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy dla pracownika przywróconego do pracy przez sąd należy obliczać jak ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy (§ 1 rozporządzenia w sprawie obliczania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy). Należy zatem uznać, że w razie ugodowego przywrócenia ciężarnej pracownicy do pracy kwestię ewentualnego wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy strony powinny ustalić w osobnym porozumieniu. Korzystając z analogii do ewentualnego sporu sądowego, najlepiej zastrzec w takim porozumieniu prawo pracownicy do wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy ustalanego jak przez sąd, a więc kalkulowanego jak ekwiwalent za urlop wypoczynkowy.

 

Kadry
Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

pokaż więcej
Proszę czekać...