ZFŚS. Jak rozłożyć na pracowników koszty wycieczki?

Jak rozłożyć na pracowników koszty podróży autokarem na wycieczkę z ZFŚS
ZFŚS. Jak rozłożyć na pracowników koszty podróży autokarem na wycieczkę?

Wycieczka z ZFŚS a przychód pracownika

PYTANIE

Autopromocja

Pytanie dotyczy zakupu usługi transportu autokarem pracowników i ich rodzin na wycieczkę z ZFŚS: czy jest to świadczenie, które musi być przyznane pracownikowi w oparciu o jego kryterium dochodowe czyli należy dzielić koszt transportu na pracowników i ująć to w ich przychodzie, czy też transport nie będzie stanowił ich przychodu., a może opłacić fakturę i nie obciążać pracowników?

ODPOWIEDŹ

Przyjmuje się, że bezpłatny udział pracowników w wycieczkach integracyjnych związanych z działalnością socjalną nie wiąże się z zastosowaniem kryterium dochodowego. Powyższa zasada będzie dotyczyła również poszczególnych kosztów składających się na taką wycieczkę w tym kosztów transportu autokarem. W sytuacji organizowania wycieczki i zakupu transportu autokarem nie występuje przysporzenie majątkowe po stronie pracownika, tym samym można przyjąć, że transport nie będzie stanowił przychodu pracownika.

UZASADNIENIE

Do podstawowych zasad prawa pracy zalicza się zasada zgodnie z którą pracodawca stosownie do możliwości i warunków zaspokaja bytowe, socjalne i kulturalne potrzeby pracowników. Działalność socjalna pracodawców co do zasady prowadzona jest na podstawie przepisów ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.

Przywołana ustawa w szczególności definiuje pojęcie działalności socjalnej którą są usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych, sprawowanej przez dziennego opiekuna lub nianię, w przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego, udzielanie pomocy materialnej - rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe.

Przyjmuje się że w ramach działalności socjalnej pracodawca ma prawo organizować wycieczki - wyjazdy integracyjne. W takiej sytuacji wyjazdy takie mają charakter powszechnie dostępny (dla wszystkich uprawnionych) i są niezależne od stosowania powszechnego kryterium dochodowego.

Przyjęto się, że koszt wycieczek integracyjnych finansowanych z ZFŚS, w tym przykładowo koszty transportu czy zakwaterowania nie wiąże się z powstaniem po stronie pracowników przychodu - tym samym wydaje się, choć nie jest to uregulowane w przepisach prawa pracy, że dopuszczalnym postępowaniem będzie uregulowanie faktury z tytułu transportu bez obciążania kosztami pracowników, korzystających z wycieczki zorganizowanej w ramach działalności socjalnej.

Podstawa prawna:

art. 2, art. 8 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (j.t. Dz.U. z 2022 r. poz. 923 ze zm.).

Sebastian Kryczka

Artykuł pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX »

Kadry
Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

pokaż więcej
Proszę czekać...