Wynagradzanie pracowników gminnych żłobków i klubów dziecięcych

Małgorzata Terlikowska
rozwiń więcej
Od 28 lipca 2011 r. pracownicy zatrudnieni w żłobkach i klubach dziecięcych są wynagradzani według wyodrębnionych stawek wynagrodzenia zasadniczego. Dotychczasowe wątpliwości związane z ustalaniem wysokości wynagrodzenia dla nowej grupy stanowisk powstałych w związku z wejściem w życie ustawy o opiece nad dziećmi do lat 3 zostały uregulowane w zmienionym rozporządzeniu w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych.

Tabela stanowisk, zaszeregowania i wymagań kwalifikacyjnych dla pracowników żłobków i klubów dziecięcych

Autopromocja

@RY1@i65/2011/016/i65.2011.016.000.0021.001.jpg@RY2@

Legenda:

– poz. 3 – grupa zaszeregowania i wysokość minimalnej stawki wynagrodzenia,

– poz. 4 tabeli – wykształcenie i umiejętności zawodowe,

– poz. 5 tabeli – staż pracy.

2) Wyższe odpowiedniej specjalności umożliwiające wykonywanie zadań na stanowisku, a w odniesieniu do stanowisk urzędniczych i kierowniczych stanowisk urzędniczych, na których stosunek pracy nawiązano na podstawie umowy o pracę, a także wymagania określone w ustawie – stosownie do opisu stanowiska.

3) Średnie o profilu ogólnym lub zawodowym umożliwiające wykonywanie zadań na stanowisku, a w odniesieniu do stanowisk urzędniczych i kierowniczych stanowisk urzędniczych – stosownie do opisu stanowiska.

Opieka nad dziećmi do lat 3 może być organizowana w formie żłobka lub klubu dziecięcego. Żłobki i kluby dziecięce mogą tworzyć m.in. gminy w formie gminnych jednostek budżetowych. Pracą żłobka kieruje dyrektor, a w skład personelu wchodzą pracownicy – opiekun oraz pielęgniarka lub położna. Jednocześnie w sprawach nieuregulowanych ustawą o opiece nad dziećmi do lat 3 do pracowników żłobków oraz klubów dziecięcych należy stosować przepisy ustawy o pracownikach samorządowych, w tym w szczególności przepisy dotyczące ich wynagradzania. W obowiązującym od 28 lipca 2011 r. rozporządzeniu zmieniającym w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych dodano grupę „żłobki i kluby dziecięce”.

Pozostali pracownicy żłobków, nieujęci w powyższej grupie, mieszczą się w kategorii stanowisk wspólnych, np. zastępca dyrektora, główny księgowy, pielęgniarka.


Rozporządzenie zmieniające zawiera tylko minimalne stawki wynagrodzenia dla pracowników żłobków i klubów dziecięcych. Pracodawca może jednak w regulaminie wynagradzania określić dla tych stanowisk wyższe stawki, przy czym maksymalne wynagrodzenie dla dyrektorów i kierowników gminnych żłobków oraz klubów dziecięcych oraz ich zastępców określa w drodze zarządzenia wójt (burmistrz, prezydenta miasta).

Rozporządzenie wprowadziło również zmiany dotyczące niektórych stanowisk w samorządowych jednostkach organizacyjnych wymienionych w załączniku nr 3 części H, m.in.:

● dotyczące urzędów pracy:

– referenta ds. szkoleń i rejestracji zastąpiono referentem ds. rejestracji ewidencji i świadczeń, analiz rynku pracy, aktywizacji.

● dotyczące jednostek organizacyjnych pomocy społecznej oraz centrów integracji społecznej, w których:

– zniesiono 3-letni wymóg stażu pracy dla stanowiska psychologa,

– dodano stanowiska m.in. starszego opiekuna osoby starszej, opiekuna osoby starszej, starszego instruktora terapii, starszego opiekuna medycznego, instruktora terapii.

Podstawa prawna

  • § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z 22 czerwca 2011 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz.U. Nr 144, poz. 858),
  • art. 2 ust. 1, art. 8 ustawy z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz.U. Nr 45, poz. 235 ze zm.).
Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...