Uwzględnianie premii regulaminowej w podstawie wynagrodzenia za godziny nadliczbowe

Aldona Salamon
Specjalista prawa pracy i zarządzania personelem; doświadczony praktyk z wieloletnim stażem pracy w dziale personalnym, zajmujący się na co dzień zagadnieniami związanymi z prawem pracy, wynagrodzeniami oraz prawem ubezpieczeń społecznych. Trener i wykładowca, m.in. w zakresie szkoleń i kursów z tematyki naliczania wynagrodzeń (od podstaw i dla zaawansowanych) oraz prawa ubezpieczeń społecznych.
rozwiń więcej
W naszej spółce pracownicy oprócz stałego wynagrodzenia otrzymują również premię regulaminową, której wysokość może wynosić maksymalnie 30% płacy zasadniczej. Przyznanie premii i jej wysokość zależą od jakości wykonanych produktów, czasu dostawy i dni nieobecności pracownika w pracy. Czy taką premię możemy uznać za stały składnik wynagrodzenia i wliczać do dodatku i wynagrodzenia za godziny nadliczbowe?

Dodatek za nadgodziny powinni Państwo obliczyć wyłącznie na podstawie stawki osobistego zaszeregowania pracownika, bez uwzględniania premii regulaminowej. Przy obliczaniu normalnego wynagrodzenia powinni Państwo uwzględnić premię regulaminową, ponieważ z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że nie jest ona uzależniona od osiągnięć/wyników pracy czy zadań wykonanych w godzinach nadliczbowych.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Wynagrodzenie będące podstawą obliczania dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych obejmuje wynagrodzenie pracownika wynikające z jego osobistego zaszeregowania określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taka stawka wynagrodzenia nie została określona przy ustalaniu warunków wynagradzania, jest to 60% wynagrodzenia obliczonego jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy. Co do zasady, wynagrodzenie wynikające z osobistego zaszeregowania pracownika obejmuje wynagrodzenie zasadnicze określone stawką godzinową lub miesięczną. Sąd Najwyższy w wyroku z 30 grudnia 1986 r. (III PZP 42/86, OSNC 1987/8/06) stwierdził, że „(...) wynagrodzenie pracownika wynikające z jego osobistego zaszeregowania, obejmuje oprócz wynagrodzenia zasadniczego również dodatek funkcyjny” (takie samo stanowisko SN zajął w wyroku z 25 kwietnia 1985 r., I PRN 28/85, OSNC 1986/1/19). Istotnym argumentem Sądu Najwyższego za tak szczególnym traktowaniem dodatku funkcyjnego było to, że tryb jego ustalania wykazuje często istotne cechy stawki osobistego zaszeregowania. Włączenie dodatku funkcyjnego do stawki osobistego zaszeregowania SN uzasadnił tym, że „dodatek funkcyjny w odróżnieniu od innych dodatków, np. dodatku stażowego, dodatku za pracę świadczoną w warunkach szkodliwych dla zdrowia itp. wiąże się bezpośrednio, tak jak wynagrodzenie zasadnicze, z funkcją wykonywaną przez pracownika. Powstanie po stronie pracownika prawa podmiotowego do otrzymania dodatku funkcyjnego nie jest uzależnione – jak to ma miejsce przy innych dodatkach – od dopełnienia przez pracownika wymaganych w tym względzie dodatkowych przesłanek”. Pogląd ten zaprezentował także Sąd Najwyższy w wyroku z 16 listopada 2000 r. (I PKN 455/00, OSNP 2002/11/268).

Jednak część ekspertów prawa pracy nie podziela poglądu SN i nie uznaje za zasadne uwzględnianie dodatku funkcyjnego w podstawie obliczenia dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. W sytuacji przedstawionej w pytaniu podstawę obliczenia dodatku za pracę nadliczbową będzie stanowiło wyłącznie wynagrodzenie określone stałą stawką miesięczną.


Odmiennie niż w przypadku dodatku za godziny nadliczbowe, przepisy prawa pracy nie definiują pojęcia normalnego wynagrodzenia za pracę nadliczbową, co skutkuje wątpliwościami przy jego ustalaniu. W zakresie sposobu ustalania „normalnego wynagrodzenia” praktycy, jak również PIP opierają się na wyroku Sądu Najwyższego z 3 czerwca 1986 r. (I PRN 40/86, OSNC 1987/9/140), w którym SN uznał, że „przez normalne wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych, należy rozumieć takie wynagrodzenie, które pracownik otrzymuje stale i systematycznie, a więc obejmujące zarówno wynagrodzenie zasadnicze wynikające ze stawki osobistego zaszeregowania, jak i dodatkowe składniki wynagrodzenia o charakterze stałym, jeżeli na podstawie obowiązujących w zakładzie pracy przepisów płacowych pracownik ma prawo do takich dodatkowych składników. (...) Wynagrodzenie to może obejmować również dodatek funkcyjny czy dodatek za staż pracy, jak również dodatek za pracę szkodliwą dla zdrowia czy inne dodatki, albowiem stałe dodatkowe składniki wynagrodzenia mają charakter wynagrodzenia jak najbardziej »normalnego«. W skład normalnego wynagrodzenia pracownika może wchodzić również premia, jeżeli ma ona charakter stały i nie jest uzależniona od uzyskania określonych konkretnych osiągnięć w pracy, nie objętych zadaniami wykonywanymi w godzinach nadliczbowych”.

Analiza stanowiska Sądu Najwyższego wskazuje, że w podstawie normalnego wynagrodzenia za godziny nadliczbowe należy uwzględniać, obok płacy zasadniczej, wszystkie stałe składniki wynagrodzenia przysługujące pracownikowi, takie jak np. dodatek funkcyjny, dodatek stażowy czy premię mającą charakter stały, ale nieuzależnioną od osiągnięć/wyników pracy pracownika nieobjętych zadaniami wykonywanymi w godzinach nadliczbowych.

WAŻNE!

W podstawie normalnego wynagrodzenia za godziny nadliczbowe należy uwzględniać, obok płacy zasadniczej, również premię mającą charakter stały, ale nieuzależnioną od osiągnięć/wyników pracy pracownika nieobjętych zadaniami wykonywanymi w godzinach nadliczbowych.

W przypadku opisanym w pytaniu premia regulaminowa jest składnikiem wypłacanym stale i systematycznie, w zmiennej wysokości, a ponadto jest uzależniona od spełnienia dodatkowych przesłanek. Przyznanie premii nie zależy natomiast od wyników pracy osiąganych w godzinach nadliczbowych.

Decydujące znaczenie w kwestii uwzględniania premii regulaminowej w normalnym wynagrodzeniu za pracę nadliczbową mają przepisy regulujące zasady przyznawania tej premii obowiązujące u danego pracodawcy.

Jeżeli zgodnie z przepisami wewnątrzzakładowymi premia stanowiłaby stały składnik wynagrodzenia pracownika, to należałoby ją uwzględniać przy obliczaniu normalnego wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych w tych miesiącach, w których pracownik nabył prawo do premii spełniając określone przez pracodawcę przesłanki jej przyznania.

Podstawa prawna

  • art. 1511 § 3 Kodeksu pracy.
Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...