Za jaki okres należy sporządzić PIT-11 dla pracowników przejętych w trakcie roku

Dorota Brzeszczak-Zagrodzka
rozwiń więcej
Od 1 sierpnia br. nasza spółka wykupiła jeden z oddziałów innej firmy, przejmując od niej jednocześnie 10 pracowników. Z ostatnim dniem października jeden z przejętych pracowników rozwiązał umowę o pracę i zwrócił się do nas z pisemną prośbą o wystawienie informacji PIT-11 po wypłacie wynagrodzenia za październik. Za jaki okres powinniśmy wystawić mu PIT-11?

Mają Państwo obowiązek sporządzić informację PIT-11 za cały okres zatrudnienia pracownika w 2010 r., tj. od stycznia do października. W informacji należy uwzględnić łączną sumę przychodów osiągniętych przez pracownika zarówno u poprzedniego pracodawcy, jak i w Państwa zakładzie.

Autopromocja

UZASADNIENIE

W razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy, które trwają nadal (art. 231 Kodeksu pracy). Zatem przy przejęciu dotychczasowy pracodawca nie sporządza świadectw pracy, ale przekazuje akta osobowe przejmowanych pracowników nowemu pracodawcy.

Z punktu widzenia pracowników również nic się nie zmienia. Zarówno dotychczasowa treść stosunku pracy, jak i nabyte u poprzedniego pracodawcy prawa oraz świadczenia pozostają bez zmian. W razie przejęcia zakładu pracy lub jego części przez nowego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy, a więc wstępuje również w obowiązki płatnika nałożone przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ma w związku z tym m.in. obowiązek pobierać zaliczki na podatek dochodowy i sporządzać stosowne informacje w tym zakresie.

Wobec przejęcia pracowników w rozumieniu art. 231 Kodeksu pracy stosunek pracy nie ustaje, a tym samym nie ustaje obowiązek obliczania i pobierania zaliczki na podatek dochodowy. Obowiązki te przejmuje nowy pracodawca. Ustalając wysokość należnej zaliczki na podatek nowy pracodawca – płatnik powinien uwzględnić dochody przejmowanego pracownika za cały okres zatrudnienia w danym roku podatkowym, a więc również te osiągnięte u przejętego pracodawcy.


WAŻNE!

Z chwilą przejścia zakładu pracy w trakcie roku na nowego pracodawcę, przejmuje on obowiązek obliczania i pobierania zaliczek na podatek dochodowy z wynagrodzeń przejętych pracowników.

Tak też wypowiedział się m.in. Lubelski Urząd Skarbowy w postanowieniu z 6 sierpnia 2007 r. (PD.423-46/07): „(...) w przypadku przejęcia pracowników w trybie art. 231 Kodeksu pracy nie ustał obowiązek poboru zaliczek na podatek dochodowy od wynagrodzeń przejętych pracowników, a jedynie został on przeniesiony na przejmującą spółkę. Oznacza to jednocześnie, iż spółka przekazująca pracowników nie jest zobowiązana do sporządzania informacji PIT-11 za część roku (...). Obowiązek ten przejęła „nowa” spółka, która sporządzi informacje PIT-11 za cały rok podatkowy w terminie (...) do końca lutego po upływie roku podatkowego”.

Reasumując, przejmowani przez nowego pracodawcę pracownicy, również ci, którzy rozwiązali umowę już po przejęciu, powinni otrzymać od nowego pracodawcy w terminie do końca lutego 2011 r. jedną informację PIT-11 za 2010 r., obejmującą dochody uzyskane w ciągu całego roku podatkowego (w tym za okres od stycznia do lipca br.). Jeżeli natomiast przejęty pracownik, który rozwiązał w trakcie roku umowę o pracę z nowym pracodawcą, zwróci się do niego z pisemnym wnioskiem o wystawienie informacji PIT-11 wcześniej, przed urzędowym terminem, nowy pracodawca ma obowiązek sporządzić ją i wykazać w niej dane za cały okres zatrudnienia w danym roku kalendarzowym oraz przekazać ją pracownikowi w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku.

Podstawa prawna

  • art. 231 Kodeksu pracy,
  • art. 39 ust. 1, ust. 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.).
Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...