Jakie składniki wliczać do podstawy wynagrodzenia urlopowego

Minister Pracy i Polityki Społecznej wydał nowe rozporządzenie w sprawie obliczania wynagrodzenia urlopowego. Zmiany będą dotyczyć m.in. sposobu ustalania podstawy służącej do obliczania ww. wynagrodzenia.

Nowelizacja rozporządzenia MPiPS z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU nr 2, poz. 14 ze zm.) jest podyktowana przede wszystkim koniecznością zapewnienia prawidłowego ustalania wysokości wynagrodzenia pracownika za czas urlopu wypoczynkowego, tj. w sposób uwzględniający wymagania przepisów Kodeksu pracy, a także ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany w całości lub w części urlop wypoczynkowy.

Autopromocja

Za czas urlopu wypoczynkowego pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował (art. 172 k.p.). Wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia i innych świadczeń ze stosunku pracy, z wyłączeniem jednak składników wynagrodzenia wymienionych w zamkniętym katalogu, zawartym w § 6 ust. 2 rozporządzenia.

Wynagrodzenie za urlop będzie łatwiej obliczyć>>

Wyłączeniu podlegają takie składniki wynagrodzenia, które nie są bezpośrednio powiązane z wykonywaniem pracy przez pracownika, tj. nie są ekwiwalentem za świadczoną pracę. Są to m.in. tzw. wynagrodzenia gwarancyjne, przysługujące pracownikowi za okresy niewykonywania pracy, np. wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy wskutek choroby.

Wypłatą gwarancyjną jest także wyrównanie wynagrodzenia pracownika do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jeżeli w danym miesiącu – z uwagi na terminy wypłat niektórych składników wynagrodzenia lub rozkład czasu pracy – wynagrodzenie pracownika jest niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, pracodawca ma obowiązek wypłacenia wyrównania do tej kwoty. Najczęściej spotykanym przykładem, kiedy pracownik nie wypracuje sobie kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, jest przypadek, gdy wynagrodzenie określane jest w stawce godzinowej, a pracownik jest objęty stosunkowo długim okresem rozliczeniowym czasu pracy, np. 6- albo 12-miesięcznym, wówczas mogą mieć miejsce duże różnice w liczbie godzin do przepracowania w poszczególnych miesiącach. Przedłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy jest obecnie dopuszczalne na podstawie przepisów zawartych w art. 129 § 2 i 3 k.p. oraz ustawy z 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i pracodawców (DzU nr 125, poz. 1035).

Przepisy rozporządzenia nowelizującego wyłączają kwotę wyrównania wynagrodzenia pracownika do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę z podstawy obliczania wynagrodzenia urlopowego jako nieprzysługujące za wykonaną pracę. Z tych samych przyczyn wyłączają należności przysługujące pracownikowi zgodnie z przepisami ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i pracodawców – w okresie objęcia przestojem ekonomicznym oraz obniżonym wymiarem czasu pracy. Uwzględnianie tego rodzaju wypłat przy ustalaniu wynagrodzenia urlopowego i ekwiwalentu za niewykorzystany urlop pracownika powodowałoby nieuzasadnione zawyżenie, a w pewnych przypadkach – zaniżenie tego wynagrodzenia i ekwiwalentu.

Podstawa prawna:

  • Rozporządzenie Ministra Pracy i polityki Społecznej z 8 października 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU nr 174, poz. 1353)
Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...