Opodatkowanie świadczeń należnych pracownikowi po ustaniu stosunku pracy

Marcin Grzelecki
rozwiń więcej
Odszkodowania na rzecz byłego pracownika wypłacane na podstawie zwykłej ugody podlegają opodatkowaniu, natomiast odszkodowania wypłacane w wyniku zawarcia z pracownikiem ugody sądowej mogą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania.

Przychodami są co do zasady otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń (art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dalej zwanej pdof). Przepis ten ulega uszczegółowieniu w zakresie pojęcia przychodów ze stosunku pracy lub stosunków pokrewnych, którymi są wszelkie wypłaty pieniężne oraz inne świadczenia, a także ich ekwiwalenty, które otrzymuje pracownik w związku z pozostawaniem w stosunku pracy lub jednym ze stosunków pokrewnych, bez względu na źródło ich finansowania (art. 12 ust. 1 pdof).

Autopromocja

Tak więc nie jest istotne, czy pracodawca pokrywa wypłatę należnych ze stosunku pracy świadczeń:

  • bezpośrednio ze środków własnych,
  • ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych,
  • z funduszy specjalnych tworzonych zgodnie z odrębnymi ustawami,
  • ze środków z zysku do podziału lub
  • z innych źródeł, którymi mogą być np. środki pieniężne lub świadczenia w naturze otrzymane od sponsorów. W pewnych sytuacjach środki te mogą być również przekazane pracownikowi przez inny podmiot niż jego pracodawca, jednak wyłącznie za wyraźnym poleceniem tego pracodawcy.

Artykuł 12 pdof stanowi lex specialis w stosunku do art. 11 pdof. Klasyfikowanie przychodów ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych jedynie na podstawie art. 12 ustawy nie zawsze jest wystarczające. W niektórych sytuacjach, gdy nie można ustalić wartości określonych świadczeń w naturze, konieczne jest zastosowanie reguł ogólnych zawartych w art. 11 pdof.

Przychodami ze stosunku pracy lub stosunków pokrewnych są w szczególności:

  • wynagrodzenia zasadnicze (uposażenie),
  • wynagrodzenia za godziny nadliczbowe,
  • różnego rodzaju dodatki,
  • nagrody,
  • ekwiwalenty za niewykorzystany urlop,
  • świadczenia w naturze lub inne nieodpłatne lub częściowo odpłatne świadczenia.

Kiedy przychód jest przychodem ze stosunku pracy

Istotne jest, że dla kwalifikacji danego przychodu jako przychodu ze stosunku pracy nie ma decydującego znaczenia nazwa świadczenia czy też tytuł wypłaty. Ważne jest to, w ramach jakiego stosunku jest ono otrzymywane, od kogo pochodzi i na czyją rzecz jest dokonywane.

Organy podatkowe, dokonując oceny, czy dany przychód należy zaliczyć do przychodów ze stosunku pracy, zazwyczaj odwołują się do wyroku NSA z 26 maja 1993 r., z którego wynika, że: „O tym, czy świadczenie jest przychodem ze stosunku pracy, decyduje okoliczność, czy może otrzymać je wyłącznie pracownik w rozumieniu ust. 4 tego artykułu (lub były pracownik – przyp. M.G.), czy także inna osoba, niezwiązana (aktualnie lub w przeszłości) z pracodawcą. (...) Otrzymanie przez pracownika banku od pracodawcy kredytu pieniężnego, oprocentowanego według stawek korzystniejszych od ogólnie stosowanych przez ten bank w tego rodzaju umowach, powoduje uzyskanie przez pracownika przychodu, o którym mowa w art. 11 ust. 1 w związku z art. 12 ust. 1 cytowanej ustawy. Przychód ten równy jest różnicy występującej pomiędzy kwotą odsetek, jakie bank uzyskałby od udzielonego kredytu według stawek ogólnie stosowanych w tego rodzaju umowach, a kwotą odsetek, jaką otrzyma od pracownika kredytobiorcy. Przychód powstaje w roku kalendarzowym, w którym kredyt został udzielony lub postawiony do dyspozycji pracownika”.

Ponadto, należy mieć na względzie, że dla oceny charakteru prawnego danego świadczenia nie ma znaczenia fakt, iż jest ono wypłacane (przekazywane) w jakimś czasie (nawet kilku miesięcy) po ustaniu stosunku pracy (wyrok WSA w Warszawie z 15 października 2007 r.). Przepisy prawa pracy przewidują przecież możliwość wypłaty pewnych świadczeń ze stosunku pracy, nawet w dłuższym czasie po jego ustaniu, co dotyczy zwłaszcza odszkodowań z tytułu niezgodnego z prawem rozwiązania umowy o pracę.

Przychody z pracy po ustaniu stosunku pracy

Wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania lub zadośćuczynienia, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw (art. 21 ust. 1 pkt 3 pdof).

Ustawodawca zastrzegł jednak, że z powyższego zwolnienia nie korzystają pewnego rodzaju przychody ze stosunku pracy, a mianowicie:

  • określone w prawie pracy odprawy i odszkodowania z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę,
  • odprawy pieniężne wypłacane na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników,
  • odprawy i odszkodowania z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia funkcjonariuszom pozostającym w stosunku służbowym,
  • odszkodowania przyznane na podstawie przepisów o zakazie konkurencji,
  • odszkodowania wynikające z zawartych umów lub ugód innych niż ugody sądowe,

Należy jednak pamiętać, że w sytuacji gdy były pracownik otrzyma od pracodawcy odszkodowanie z innego tytułu niż wskazane powyżej i nastąpi to na podstawie wyroku lub ugody sądowej, to takie odszkodowanie będzie mogło skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania. Wyjątkami będą jednak odszkodowania lub zadośćuczynienia dotyczące korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono, od których jednak trzeba będzie zapłacić podatek.

Z powyższego wynika również, że w przypadku wypłaty na rzecz byłego pracownika odszkodowania z tytułu innego niż wskazany korzystniejsze będzie dokonanie wypłaty na podstawie ugody sądowej niż zwykłej ugody. Odszkodowania wypłacane na podstawie zwykłej ugody podlegają opodatkowaniu, odszkodowania wypłacane w wyniku zawarcia ugody sądowej (jeżeli spełniają pewne dodatkowe kryteria) mogą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania.

Podstawa prawna:

  • art. 11 ust. 1, art. 12 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.),
  • wyrok NSA z 26 maja 1993 r. (III SA 2219/92, ONSA 1993/3/83),
  • wyrok WSA w Warszawie z 15 października 2007 r. (III SA/Wa 1231/07, niepubl.).
Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...