Czy pracownik może odwołać zgodę na dobrowolne potrącanie z jego pensji rat pożyczki

Mariusz Pigulski
ekspert ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, autor licznych opracowań i publikacji z dziedziny kadrowo-płacowej
rozwiń więcej
Nasz pracownik podpisał oświadczenie w firmie udzielającej pożyczek, że w razie niespłacenia pożyczki zgadza się na potrącanie rat z jego wynagrodzenia za pracę. Firma ta zgłosiła się obecnie do nas z żądaniem, abyśmy na podstawie tego oświadczenia potrącali z pensji pracownika zaległe raty. Pracownik twierdzi, że zmieniła się jego sytuacja życiowa (żona straciła pracę i jest bezrobotna) i nie zgadza się na potrącanie rat pożyczki z jego wynagrodzenia. Co w tej sytuacji mamy zrobić? Czy oświadczenie złożone i podpisane w firmie kredytowej ma moc prawną i zobowiązuje nas do potrącania rat pożyczki z wynagrodzenia?

Pracownik ma prawo odwołać w każdym czasie zgodę na dobrowolne potrącanie należności wierzycieli innych niż jego pracodawca. Cofnięcie zgody na pomniejszanie pensji o raty powinno mieć formę pisemną. Jest ono wiążące dla pracodawcy.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Jedną z podstawowych funkcji wynagrodzenia za pracę jest funkcja alimentacyjna (wynagrodzenie z założenia służy zaspokojeniu bieżących potrzeb życiowych pracownika oraz jego rodziny). Z tego względu wynagrodzenie za pracę z mocy prawa podlega szczególnej ochronie, przejawiającej się m.in. w ustawowym określeniu rodzajów, kolejności, reguł i granic potrąceń (w tym kwot wolnych od potrąceń), które mogą być dokonywane z pensji należnej zatrudnionemu.

WAŻNE!

Z wynagrodzenia pracownika mogą być dokonywane zarówno tzw. potrącenia ustawowe, jak i umowne (dobrowolne).

W przypadku potrąceń umownych bezwzględnym warunkiem ich legalności jest zgoda pracownika na dokonywanie potrąceń udzielona pracodawcy na piśmie (art. 91 § 1 Kodeksu pracy), a pracownik musi posiadać świadomość wielkości zobowiązania i przesłanek swojej odpowiedzialności. Jeśli nie zostanie zachowana pisemna forma, zgoda zatrudnionego na potrącenie wyrażona np. ustnie jest nieważna (art. 58 § 1 Kodeksu cywilnego w związku z art. 91 i art. 300 Kodeksu pracy). Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 1 października 1998 r. (I PKN 366/98, OSNP 1999/21/684). Pracownik ma prawo nie wyrazić zgody na dobrowolne potrącenia i nie może z tego powodu ponieść żadnych konsekwencji.

Pisemna zgoda jest skuteczna wyłącznie do wysokości kwoty wolnej od potrąceń, którą przy tzw. potrąceniach dobrowolnych jest kwota:

  • minimalnego wynagrodzenia za pracę po odliczeniach składkowo-podatkowych – przy potrącaniu należności na rzecz pracodawcy oraz
  • 80% minimalnego wynagrodzenia za pracę po odliczeniach składkowo-podatkowych – przy potrącaniu innych należności niż określone w powyższym punkcie.

Jeżeli pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, wymienione wyżej kwoty ulegają zmniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru ich czasu pracy (art. 871 § 2 Kodeksu pracy).

WAŻNE!

Pracownik ma prawo w każdej chwili wycofać udzieloną wcześniej zgodę na potrącenia.

Jeżeli jednak zgoda na dokonywanie potrąceń dotyczy wierzytelności pracodawcy, wówczas odwołanie tej zgody, która została złożona pracodawcy na piśmie, może nastąpić jedynie za jego przyzwoleniem. Z uwagi na wymóg formy pisemnej przy wyrażaniu zgody, jej cofnięcie powinno zostać dokonane również pisemnie.

Odnosząc się do sytuacji Państwa pracownika – pracownik na skutek zaistnienia określonych okoliczności (np. utraty części dochodów) może wycofać zgodę na pomniejszanie jego pensji o raty pożyczki, którą zaciągnął w firmie kredytowej. W tym przypadku nie jest potrzebna zgoda tej firmy na cofnięcie oświadczenia pracownika. Po otrzymaniu od pracownika oświadczenia w tej sprawie, powinni Państwo odstąpić od dokonywania dobrowolnych potrąceń z wynagrodzenia podwładnego.

Gdyby pracodawca potrącał, wbrew woli pracownika, należności inne niż wymienione w art. 87 Kodeksu pracy (czyli inne niż np. alimenty i inne sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych, zaliczki czy kary pieniężne), wówczas byłoby to wykroczeniem przeciwko prawom pracownika. W konsekwencji pracodawca miałby m.in. obowiązek zwrócenia pracownikowi bezpodstawnie potrąconych kwot wraz z odsetkami oraz narażałby się na nałożenie na niego kary grzywny w wysokości od 1000 zł do 30 000 zł (art. 282 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy).

Gdyby Państwa pracownik nie cofnął zgody na potrącanie z jego wynagrodzenia rat pożyczki, to na podstawie oświadczenia pracownika przedstawionego przez firmę kredytową mogliby Państwo dokonywać takiego rodzaju potrąceń (ale nie byłby to Państwa bezwzględny obowiązek).

Podstawa prawna

  • art. 87, art. 871 § 2, art. 91, art. 282 § 1 pkt 1, art. 300 Kodeksu pracy,
  • art. 58 § 1, art. 61 § 1 Kodeksu cywilnego.
Kadry
Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

pokaż więcej
Proszę czekać...