Za dodatkową funkcję - dodatkowe wynagrodzenie

Michał Culepa
rozwiń więcej
Brak prawa osób zarządzających zakładem pracy do należności za nadgodziny nie dotyczy sytuacji wykonywania przez nie stałego dodatkowego zatrudnienia na rzecz tego samego pracodawcy poza normalnymi godzinami pracy.

Czesław S. od maja 1999 r. był zatrudniony na stanowisku dyrektora Samodzielnego Publicznego Zakładu Ambulatoryjnej Opieki Zdrowotnej w B. Dodatkowo od stycznia 2000 r. obok funkcji dyrektora wykonywał pracę głównego księgowego. Pracę głównego księgowego zaczynał o różnych godzinach. Wielokrotnie kontynuował ją w domu po godzinach pracy. Zdarzało się, że w razie potrzeby pozostawał dłużej w pracy. Sprawy finansowo-księgowe prowadzili podlegli mu pracownicy, księgowość jednak nie została przekazana w oficjalny sposób.

Autopromocja

W tej sytuacji Czesław B. skierował pozew do sądu o wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji głównego księgowego.

Sąd I instancji uwzględnił częściowo roszczenia Czesława B. Apelację złożyły obie strony – powód w pozwie żądał uwzględnienia wyższego wynagrodzenia, natomiast pozwany pracodawca wnosił o oddalenie pozwu. Sąd II instancji zmienił wyrok częściowo, uwzględniając apelację pozwanego i obniżając o blisko połowę należność żądaną przez Czesława B. W pozostałej części apelacje zostały oddalone. Skargę kasacyjną złożył pozwany pracodawca, a Sąd Najwyższy ją w całości oddalił.

Uzasadniając wyrok, Sąd Najwyższy wskazał, że znane są w praktyce przypadki łączenia dwóch różnych zatrudnień (funkcji) u jednego pracodawcy. Wyraźnie dopuszczają to niekiedy postanowienia układów zbiorowych pracy. Została nawet zaproponowana na ich określenie nazwa „praca rotacyjna”. W rozpoznawanej sprawie powód pozostawał ze stroną pozwaną w jednym stosunku pracy – jako dyrektor w pełnym wymiarze etatu.

Jest bezsporne – wskazał Sąd – że powód poza pełnieniem funkcji dyrektora wykonywał czynności głównego księgowego. Nie są to czynności tego samego rodzaju. Na pełnienie czynności głównego księgowego nie została zawarta formalnie dodatkowa umowa o pracę ani umowa cywilnoprawna. W okolicznościach sprawy należy przyjąć, że w drodze czynności faktycznych doszło do zmiany treści zawartej umowy o pracę. Nastąpiło to przez poszerzenie zadań powoda o pełnienie przez niego dodatkowo czynności głównego księgowego.

Przepisy Kodeksu pracy przewidują wprawdzie – w przypadku osób zarządzających zakładem pracy – brak prawa do wynagrodzenia za pracę poza normalnymi godzinami. Nie dotyczy to jednak sytuacji, kiedy praca w nadgodzinach jest wykonywana stale. Tak samo prawo do wynagrodzenia za pracę nadliczbową przysługuje, jeżeli poza normalnymi godzinami pracy osoba zarządzająca wykonuje stałe dodatkowe zatrudnienie na rzecz tego samego pracodawcy. Prawo do nadgodzin przysługuje wówczas, gdy zarządzający nie ponosi odpowiedzialności za taką organizację pracy.

W wypadku pełnienia dwóch rodzajów pracy w ramach jednej umowy o pracę strony mogą określić wynagrodzenie za pełnioną dodatkowo funkcję (rodzaj pracy). Jeśli tego nie uczyniły, należy przyjąć, że za funkcję dodatkową przysługuje to samo wynagrodzenie co w przypadku funkcji podstawowej.

Wyrok Sądu Najwyższego z 8 kwietnia 2009 r., II PK 270/08.

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...