W jaki sposób liczyć 6-miesięczny termin zatrudnienia uprawniający do trzynastej pensji

Mariusz Pigulski
ekspert ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, autor licznych opracowań i publikacji z dziedziny kadrowo-płacowej
rozwiń więcej
Pracownik pracował u nas na podstawie umowy o pracę w okresie od 2 czerwca do 28 listopada 2008 r. Czy należy mu się wypłacana w naszej firmie „trzynastka”, biorąc pod uwagę fakt, że 1 czerwca przypadał w niedzielę, a 29 i 30 listopada to także dni wolne od pracy (odpowiednio sobota i niedziela)?

RADA

Autopromocja

Państwa pracownikowi (przy założeniu, że efektywnie przepracował okres od 2 czerwca do 28 listopada 2008 r. i nie korzystał w tym czasie np. ze zwolnień lekarskich, urlopu bezpłatnego itp.) będzie przysługiwała tzw. trzynastka z uwagi na świadczenie u Państwa w ciągu danego roku pracy przez 180 dni.

UZASADNIENIE

Trzynastka” przysługuje w pełnej wysokości po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego, przy czym okresami nieprzepracowanymi są np. okresy: choroby, korzystania ze świadczenia rehabilitacyjnego czy urlopu macierzyńskiego. Pracownik, który nie przepracował pełnego roku kalendarzowego, nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do przepracowanego okresu, pod warunkiem że okres ten wynosi co najmniej 6 miesięcy. Przy czym, przy ustalaniu okresu uprawniającego do „trzynastki”, trzeba sumować wszystkie okresy pracy u danego pracodawcy bez względu na wymiar czasu pracy, jak i na ewentualne przerwy w zatrudnieniu, pamiętając, by liczyć tylko czas zatrudnienia w charakterze pracownika (powinniśmy pomijać okresy wykonywania pracy na podstawie umów cywilnoprawnych).

Na takim samym stanowisku stanął Sąd Najwyższy w uchwale z 25 lipca 2003 r. (III PZP 7/03), w której stwierdził, że „przepracowanie” w rozumieniu ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym oznacza faktyczne (efektywne) wykonywanie pracy, a nie tylko pozostawanie w stosunku pracy.

Prezentowany jest także odmienny pogląd. Zgodnie z nim prawo do „trzynastki” jest uzależnione od długości okresu pozostawania w stosunku pracy, a nie efektywnego wykonywania pracy. Według tego poglądu, do uzyskania prawa do „trzynastki” wystarczy samo pozostawanie w zatrudnieniu przez wymagany okres. Wykładnia ta prowadzi do przyznawania „trzynastek” nawet takim osobom, które przepracują np. miesiąc w roku, a resztę roku spędzą na zwolnieniu chorobowym. Takie stanowisko prezentuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Do obliczania wymaganego 6-miesięcznego okresu rzeczywiście świadczonej pracy należy przyjąć, że miesiąc powinien być liczony jako 30 dni (art. 114 Kodeksu cywilnego) bez względu na to, ile faktycznie obejmuje dni. Aby pracownik uzyskał prawo do „trzynastki”, musi przepracować efektywnie 180 dni (6 miesięcy × 30 dni). Nie ma przy tym znaczenia, w którym dniu miesiąca pracownik podejmie pracę u danego pracodawcy i w którym dniu miesiąca ją zakończy. Ważne jest jedynie, aby przepracował 180 dni. Mierzenie 6-miesięcznego okresu miesiącami kalendarzowymi doprowadzałoby również do sytuacji, kiedy jedni pracownicy nabywaliby uprawnienie do wynagrodzenia rocznego przykładowo po 181 dniach, a inni - po 183 dniach, co mogłoby spotkać się z zarzutem dyskryminacji.

W tym miejscu należy również przywołać wyrok Sądu Najwyższego z 19 grudnia 1996 r. (I PKN 47/96, OSNAPiUS 1997/17/310), w myśl którego obliczając okresy, od których są uzależnione uprawnienia pracownicze, trzeba stosować regułę, która wskazuje, że upływ miesiąca pracy następuje w dniu bezpośrednio poprzedzającym dzień, który nazwą lub datą odpowiada dniowi, w którym liczenie okresu rozpoczęto. Zdaniem sądu, nie powinniśmy tu posiłkować się art. 112 Kodeksu cywilnego, który (obok wspomnianego wcześniej art. 114 k.c.) bywa w praktyce stosowany do ustalania prawa do wynagrodzenia rocznego. Termin oznaczony w tygodniach, miesiącach lub latach kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było - w ostatnim dniu tego miesiąca (art. 112 Kodeksu cywilnego).


W praktyce nie ma więc jednolitego poglądu dotyczącego liczenia 6-miesięcznego terminu uprawniającego do „trzynastki”.

Część prawników uważa, że termin ten należy liczyć według art. 112 Kodeksu cywilnego, inni, że należy przyjąć reguły z art. 114 Kodeksu cywilnego, a jeszcze inni opierają się w tym zakresie na wyżej powołanym poglądzie Sądu Najwyższego. Należy jednak przyjąć, że najbezpieczniejsza jest metoda wynikająca z art. 114 Kodeksu cywilnego - liczenie miesiąca jako 30-dniowego odcinka pracy.

WAŻNE!

Aby pracownik mógł uzyskać prawo do „trzynastki”, musi przepracować efektywnie 180 dni (6 miesięcy × 30 dni), przy czym nie ma znaczenia, w którym dniu miesiąca pracownik podejmie pracę u danego pracodawcy i w którym dniu miesiąca ją zakończy.

Są jednak przypadki, kiedy pracownikowi przysługuje „trzynastka” mimo nieprzepracowania 6 miesięcy. Dzieje się tak m.in. w sytuacji:

  • zatrudnienia pracownika do pracy sezonowej, jeżeli umowa o pracę została zawarta na sezon trwający nie krócej niż trzy miesiące,
  • powołania pracownika do czynnej służby wojskowej albo skierowania do odbycia służby zastępczej,
  • rozwiązania stosunku pracy w związku m.in. z przejściem na emeryturę, rentę z tytułu niezdolności do pracy, przeniesieniem służbowym, powołaniem lub wyborem, likwidacją pracodawcy albo zmniejszeniem zatrudnienia z przyczyn dotyczących pracodawcy,
  • podjęcia zatrudnienia w wyniku przeniesienia służbowego lub po zwolnieniu z czynnej służby wojskowej albo po odbyciu służby zastępczej,
  • korzystania z urlopu wychowawczego albo z urlopu dla poratowania zdrowia,
  • wygaśnięcia stosunku pracy w związku ze śmiercią pracownika.

Prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego („trzynastki”) mają przede wszystkim pracownicy tzw. budżetówki (ustawa o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej). Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby także prywatny pracodawca w wewnątrzzakładowych przepisach (np. regulaminie wynagradzania), mimo braku takiego obowiązku, zagwarantował zatrudnionym u siebie osobom wypłatę „trzynastki”.

Wynagrodzenie roczne ustala się w wysokości 8,5% sumy wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego, za który przysługuje to wynagrodzenie (art. 4 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej). Przy liczeniu tego wynagrodzenia należy uwzględnić wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy przyjmowane do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy, a także wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy oraz wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy należące się pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy.

Podstawa prawna:

  • art. 112, art. 114 Kodeksu cywilnego,
  • art. 2-4 ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (DzU nr 160, poz. 1080 ze zm.).
Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...