Lunch w trakcie zagranicznej podróży służbowej

Nasz pracownik odbywający zagraniczną podróż służbową (został wysłany jako przedstawiciel firmy na międzynarodową konferencję) miał zapewnione śniadania w hotelu, w którym był zakwaterowany. Dodatkowo w ramach konferencji, która odbywała się codziennie w godz. od 9.00 do 17.00, uczestnicy mieli zapewniony lunch (od 13.00 do 14.00). Jak w takiej sytuacji rozliczyć się z pracownikiem? Czy należą mu się diety obniżone jedynie o śniadania, czy lunch także obniża dietę?
RADA
Jeżeli lunch był pełnym posiłkiem, obniża on dietę przysługującą Państwa pracownikowi w ramach zagranicznej podróży służbowej o 30%. Jeśli jednak był to niewielki lekki posiłek, nie ma podstaw do obniżenia diety.

UZASADNIENIE
Nie we wszystkich krajach obowiązuje podobne nazewnictwo posiłków jak w Polsce. Ponadto w niektórych państwach obowiązuje trochę inny rozkład posiłków spożywanych podczas dnia niż w naszym kraju.

Lunch to na ogół lekki posiłek o charakterze zbliżonym do polskiego drugiego śniadania. Bywa także, że lunch jest w rzeczywistości obiadem.

Całodzienny charakter konferencji, w której brał udział Państwa pracownik, wskazuje, że najprawdopodobniej lunch zapewniony uczestnikom w jej trakcie miał charakter zbliżony do obiadu. W tej sytuacji należy zweryfikować to przypuszczenie pytając o to pracownika.

Jeżeli pracownik potwierdzi, że lunch był posiłkiem o charakterze obiadu, powinni Państwo uzyskać od niego pisemne oświadczenie w tej sprawie, które należy dołączyć do dokumentacji dotyczącej rozliczenia podróży służbowej.

Treść oświadczenia pracownika może wyglądać następująco:
„Niniejszym oświadczam, że lunch, który miałem zapewniony w czasie uczestnictwa w konferencji w ……… w dniach ……, był posiłkiem o charakterze obiadu.”

Lekki lunch, np. w postaci kanapki i ciastka z kawą, nie jest posiłkiem, który obniża przysługującą pracownikowi dietę. Natomiast pełny posiłek o charakterze obiadu, spożywany w południe lub wczesnym popołudniem, obniża dietę o 30% niezależnie od nazwy, jaką przyjęto na jego określenie.

Program konferencji, z którego wynika, że uczestnikom przysługiwał lunch, i oświadczenie pracownika są dokumentacją upoważniającą pracodawcę do obniżenia przysługującej pracownikowi diety o 30%. Będzie tak niezależnie od faktu, czy pracownik po konferencji spożył już danego dnia tylko jeden posiłek, czy dwa.

Dodatkowo dieta będzie obniżona o 15% w związku z tym, że w hotelu, w którym pracownik był zakwaterowany, otrzymywał śniadania. Pracownikowi będzie więc przysługiwała refundacja w wysokości 55% [100% – (30% + 15%)] diety przysługującej za podróż do danego kraju. Na ten zwrot będzie się składać część przeznaczona na kolację (30%) i na inne wydatki (25%).

WAŻNE!
Nie ma żadnych podstaw, by dzielić wskazane w rozporządzeniu wartości procentowe refundacji za poszczególne posiłki i obniżać o nie przysługującą pracownikowi dietę, gdy miał zapewnione dodatkowe „drobne” posiłki.

Przykład:
Pracownik w zagranicznej podróży służbowej miał zapewniony podwieczorek. W związku z tym pracodawca obniżył przysługującą mu dietę o 15%. Swoje postępowanie tłumaczył tym, że pracownik nie potrzebuje już 30% zwrotu za kolację, gdyż udostępniono mu wcześniej drobny posiłek. Takie postępowanie pracodawcy jest nieprawidłowe.


Podstawa prawna:
• § 5 ust. 2 rozporządzenia z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (DzU nr 236, poz. 1991 ze zm.).

 
Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...