Czy dla pracowników delegowanych zastosowanie zagranicznych stawek płacowych jest obowiązkowe

Michał Culepa
rozwiń więcej
W świetle norm wspólnotowych, pracodawca, który wysyła pracowników do pracy za granicą, przy ustalaniu warunków wynagrodzenia powinien zastosować się do przepisów obowiązujących w miejscu zatrudnienia. Dotyczy to w szczególności stawek wynagrodzenia za pracę, które nie mogą być niższe niż minimalne stawki obowiązujące w kraju, w którym będzie wykonywana praca (wyrok Sądu Najwyższego z 3 marca 2011 r., II PK 208/10).

Spółka G. działająca w branży transportowej zatrudniała kierowców tzw. ciągników siodłowych, czyli dużych ciężarówek (TIR). Zadaniem kierowców było wykonywanie przewozów różnych towarów na terenie krajów Unii Europejskiej. Czterech kierowców zostało przez spółkę zatrudnionych w latach 2004–2005. Umowy o pracę zostały podpisane w Polsce, ale miejsce pracy wyznaczono im w Holandii (obowiązki pracownicze mieli bowiem wykonywać niemal w całości za granicą), miejsce wykonywania pracy zostało określone terytorialnie jako obszar całej Europy, a wynagrodzenie skalkulowano w kwocie ok. 2000 zł brutto miesięcznie. Pracodawca zobowiązał się dodatkowo do pokrywania kosztów podróży służbowych oraz wypłacania stosownych diet z tytułu zagranicznych podróży służbowych, według przepisów i stawek polskich.

Autopromocja

Kierowcy, po zakończeniu umów o pracę, skierowali do sądu pozew, domagając się wypłacenia należności z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych, przy czym na dowód wypracowanych nadgodzin przedłożyli zapisy tzw. czarnych skrzynek w TIR, rejestrujących przejazd i jego parametry w formie zapisu elektronicznego (zapisy tachografów nie zachowały się). Jednak nie był to jedyny przedmiot pozwu. Pracownicy podnosili ponadto, że zgodnie z przepisami dyrektywy nr 96/71/WE z 16 grudnia 1996 r. dotyczącej delegowania pracowników w ramach świadczenia usług, do ich stosunków pracy powinny mieć zastosowanie zasady wynikające z prawa holenderskiego. Jak bowiem stanowi art. 3 ust. 1 dyrektywy, państwa członkowskie zapewnią, że – bez względu na to, jakie prawo stosuje się w odniesieniu do stosunku pracy – przedsiębiorstwa będą gwarantowały pracownikom delegowanym na ich terytorium warunki pracy i zatrudnienia obowiązujące w państwie członkowskim, gdzie jest wykonywana praca. Jako dodatkowy argument za zastosowaniem przepisów holenderskich kierowcy wskazywali też fakt, że praca miała być wykonywana niemal wyłącznie za granicą, a związek umowy o pracę z Polską miał dotyczyć tylko samej czynności podpisania tej umowy. Pracownicy mieli być podporządkowani pracodawcy zagranicznemu, a przewozy prowadzić przede wszystkim w krajach UE. Warto wspomnieć, że minimalna stawka wynagrodzenia w branży transportowej w Holandii wynosiła wówczas 8,30 euro za 1 godzinę pracy, a ponadto, zgodnie z przepisami układowymi, kierowcom przysługiwał tzw. dodatek wakacyjny wynoszący ok. 8% stawki zasadniczej (tak skalkulowane wynagrodzenie było więc prawie 3-krotnie wyższe od stawki przyjętej w umowie o pracę).


Orzeczenia sądów i rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego

Sąd I instancji oddalił powództwo, podobnie orzekł sąd II instancji oddalając apelację pracowników – powodów. Skierowali więc do Sądu Najwyższego skargę kasacyjną, który ją uwzględnił i nakazał ponowne rozpoznanie sprawy. Uzasadniając wyrok Sąd Najwyższy wskazał błędy w postępowaniu przed sądem II instancji, który nie przeprowadził rzetelnego postępowania dowodowego i w ogóle nie ocenił ustaleń faktycznych i prawnych podjętych w I instancji, poprzestając na ich powtórzeniu.

Sąd Najwyższy wskazał, że przy ocenie prawidłowości postanowień umów o pracę należy brać pod uwagę przepisy zagraniczne. Nakazuje to cytowana wyżej dyrektywa UE. A zatem w kraju, w którym praca była wykonywana, muszą obowiązywać odpowiednie przepisy ustalające zakres obowiązywania minimalnych standardów prawa pracy dla pracowników – cudzoziemców. W Polsce obowiązuje bowiem art. 671 Kodeksu pracy, który w § 2 stanowi, że pracodawca kierujący pracownika do pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej:

  • w związku z realizacją umowy zawartej przez tego pracodawcę z podmiotem zagranicznym,
  • w zagranicznym oddziale (filii) tego pracodawcy,
  • jako agencja pracy tymczasowej

zapewnia pracownikowi warunki zatrudnienia nie mniej korzystne niż wynikające z przepisów Kodeksu pracy oraz innych przepisów regulujących prawa i obowiązki pracowników.

Zatem przepisy kodeksowe i dyrektywy nr 96/71 nakazują wyraźnie odniesienie się do przepisów holenderskich.

Wnioski dla pracodawcy

Jeżeli z umowy o pracę wynika, że pracownik zostaje wysłany do pracy za granicę do kraju Unii Europejskiej, wówczas każdy pracodawca jest zobowiązany zaznajomić się z obowiązującymi w kraju zatrudnienia przepisami prawa pracy (nie tylko ustawowymi, ale także z przepisami układów oraz porozumień zbiorowych obowiązujących w danej branży) – zwłaszcza w zakresie minimalnych stawek wynagrodzenia. Jest bowiem niemal pewne, że w świetle unijnych przepisów pracodawca zawsze będzie musiał zastosować się do przepisów obowiązujących w miejscu zatrudnienia.

To oznacza z reguły skalkulowanie stawki wynagrodzenia zasadniczego na znacznie wyższym poziomie niż te, które obowiązują w Polsce, a także obowiązek wypłaty dodatków i świadczeń, jakie przysługują pracownikom zagranicznym.

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...