Kiedy nie przysługuje dieta w delegacji krajowej

Pracownik przebywa w delegacji w godzinach od 7.00 do 16.00 i ma zapewnioną kawę/herbatę oraz lunch. Czy przysługuje mu dieta?

Państwa pracownik powinien otrzymać połowę diety (11,50 zł), gdyż w delegacji był jedynie 9 godzin. Pracownik miał zapewnione tylko częściowe wyżywienie, nie ma więc podstaw do pozbawienia go diety (w tym przypadku połowy diety).

Autopromocja

UZASADNIENIE

Dieta za czas podróży służbowej na terenie kraju jest przeznaczona na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia w czasie podróży. W 2009 r. dieta wynosi 23 zł za dobę.

W przypadku wyjazdu nieprzekraczającego doby, należności z tytułu diet przysługują pracownikowi w następującej wysokości:

  • od 8 do 12 godzin – 1/2 diety,
  • powyżej 12 godzin – dieta w pełnej wysokości.

Przepisy przewidują kilka przypadków, w których dieta nie przysługuje:

  • gdy podróż służbowa trwa krócej niż 8 godzin (co jest konsekwencją wyżej wskazanych zasad ustalania wysokości diety),
  • za czas delegowania do miejscowości stałego lub czasowego pobytu pracownika (ustawodawca wychodzi z założenia, że pracownik ma w takiej sytuacji pełną możliwość spożywania posiłków w domu, delegacja nie zwiększa zatem kosztów ponoszonych przez niego na wyżywienie),
  • gdy pracownik ma zapewnione bezpłatne całodzienne wyżywienie (przez całodzienne wyżywienie należy rozumieć co najmniej 3 posiłki).

W praktyce często problem występuje z obniżaniem diety. Dieta krajowa nie może być obniżana w związku z zapewnieniem (opłaceniem przez pracodawcę, sfinansowaniem przez kontrahenta pracodawcy) częściowego wyżywienia. Przy delegacjach krajowych nie ma zmniejszeń w związku z zapewnieniem pracownikowi częściowego wyżywienia – albo dieta przysługuje w wysokości należnej zgodnie z czasem przebywania w delegacji, albo nie przysługuje wcale. Dieta nie przysługuje wówczas, gdy pracownik miał zapewnione trzy posiłki w ciągu doby, gdyż tak należy rozumieć całodzienne wyżywienie.

Państwa pracownik miał zapewnione tylko częściowe wyżywienie, a więc nie ma możliwości pozbawienia go 11,50 zł z tytułu diety.

Podstawa prawna

  • § 4 rozporządzenia z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (DzU nr 236, poz. 1990 ze zm.).
Kadry
Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

pokaż więcej
Proszę czekać...