Zgoda żyranta na potrącenie długu z jego wynagrodzenia za pracę

Arkadiusz Mika
rozwiń więcej
Mamy wątpliwości co do zgodności z prawem klauzuli poręczenia składanej przez pracowników poręczających pożyczki mieszkaniowe zaciągane z funduszu socjalnego. Czy ma moc prawną składane przez nich oświadczenie o zgodzie na potrącanie z ich pensji rat pożyczki w razie zaprzestania spłaty przez pożyczkobiorcę? Nasze wątpliwości wynikły z obowiązującego orzecznictwa Sądu Najwyższego, który za nieważne uznaje wyrażenie przez pracownika zgody na potrącenie ewentualnego długu przyszłego o niewiadomej wysokości.
RADA

Oświadczenia składane przez pracujących w Państwa firmie poręczycieli pożyczek mieszkaniowych mają moc prawną.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Podpisanie przez pracownika „blankietowej” zgody na potrącenie w przyszłości z jego wynagrodzenia kwot o nieokreślonej wartości, np. równowartości powstałego w kasie manka, jest z mocy prawa nieważne. Tak to zagadnienie interpretuje także Sąd Najwyższy. W uchwale z 4 października 1994 r. (I PZP 41/94) sąd uznał za nieważną zgodę pracownika na potrącenie z wynagrodzenia należności z tytułu niedoborów, które mogą ujawnić się dopiero w przyszłości. Również w wyroku z 5 maja 2004 r. (I PK 529/03) Sąd Najwyższy orzekł, że wyrażenie zgody przez pracownika na dokonywanie potrąceń z jego wynagrodzenia bez świadomości wielkości długu i istnienia przesłanek odpowiedzialności jest nieważne.

W Państwa przypadku mamy do czynienia jednak z inną sytuacją. Umowa poręczenia jest regulowana prawem cywilnym, a nie prawem pracy. Sytuację żyrantów pożyczek mieszkaniowych musimy więc rozpatrywać przede wszystkim w kontekście cywilnoprawnym. Prawo cywilne dopuszcza możliwość poręczenia za dług przyszły do wysokości z góry oznaczonej. W przypadku poręczenia spłaty pożyczki mieszkaniowej mamy do czynienia z góry oznaczoną wysokością, ponieważ żyrant w najgorszym razie będzie musiał za pożyczkobiorcę spłacić pełną kwotę pożyczki określoną w umowie. Mimo więc, że żyrant w momencie składania pisemnego oświadczenia o poręczeniu nie ma pewności, czy w ogóle będzie zobowiązany do spłaty za pożyczkobiorcę długu, a jeśli tak, to nie ma świadomości, jaką część tego długu będzie musiał spłacić, to jednak ma wiedzę co do maksymalnej możliwej kwoty długu.

Do ewentualnego potrącania z wynagrodzenia żyranta rat niespłacanych przez pożyczkobiorcę będą miały zastosowanie przepisy prawa pracy w zakresie ochrony wynagrodzenia za pracę. Na mocy tych przepisów żyrantowi w związku ze spłatą poręczonej pożyczki nie będzie mogło pozostać do wypłaty mniej niż wynosi minimalne wynagrodzenie netto.

• art. 91 § 2 pkt 1 Kodeksu pracy,

• art. 876, art. 878 § 1 Kodeksu cywilnego.

Arkadiusz Mika

specjalista w zakresie prawa pracy

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...