Na jakiej podstawie można wypłacić wynagrodzenie żonie pracownika

Marta Jendrasik
rozwiń więcej
Jeden z naszych pracowników, który pobiera wynagrodzenie w kasie, w dniu wypłaty przebywał w szpitalu. Zadzwoniła do nas żona tego pracownika i domaga się wypłaty wynagrodzenia. Na jakiej podstawie możemy dokonać wypłaty małżonce pracownika? Czy mamy prawo żądać od niej aktu małżeństwa i innych dowodów potwierdzających wspólne pożycie?

Ponieważ przepisy prawa nie precyzują, jakich formalności powinien dopełnić małżonek pracownika, aby odebrać jego wynagrodzenie, mogą Państwo zażądać od żony pracownika przestawienia dokumentów potwierdzających zawarcie małżeństwa i wspólne pożycie. Powinni Państwo wówczas sprawdzić, czy pracownik nie złożył sprzeciwu wobec wypłaty należności swojej żonie. Jeżeli jednak żona Państwa pracownika przedstawi wystawione przez męża upoważnienie do odbioru wynagrodzenia, przedkładanie przez nią dodatkowych dokumentów jest zbędne.

Autopromocja

Decyzję, komu zostanie wypłacone wynagrodzenie za pracę, podejmuje pracownik. Jednak w szczególnych przypadkach jego małżonek jest osobą, której pracodawca może wypłacić wynagrodzenie w pierwszej kolejności, bez uprzedniej konieczności składania przez pracownika jakiegokolwiek upoważnienia.

Małżonek pracownika jest uprawniony do pobrania za niego wynagrodzenia, jeżeli zostaną spełnione łącznie 3 warunki:

  • małżonkowie pozostają we wspólnym pożyciu, co oznacza, że razem mieszkają i prowadzą wspólne gospodarstwo domowe; pożyciem nie jest faktyczna separacja, a tym bardziej separacja orzeczona przez sąd,
  • pracownik z powodu przemijającej przeszkody (np. pobyt w areszcie tymczasowym, pobyt w delegacji służbowej, nagła choroba) nie może podjąć wynagrodzenia osobiście,
  • pracownik nie wyraził sprzeciwu wobec takiego sposobu wypłaty należnego mu wynagrodzenia za pracę.

W takiej sytuacji drugi małżonek może działać w sprawach zwykłego zarządu, czyli m.in. pobierać za niego należności z tytułu wynagrodzenia za pracę. Wówczas pisemne upoważnienie czy nakaz sądu nie są wymagane.

Przed odbiorem wynagrodzenia małżonek Państwa pracownika powinien udowodnić fakt zawarcia małżeństwa, przedkładając skrócony odpis aktu małżeństwa. Dodatkowo, w razie wątpliwości, mogą Państwo zobligować małżonka pracownika do złożenia oświadczenia w zakresie pozostawania w związku małżeńskim i potwierdzającego fakt wspólnego pożycia. W razie złożenia przez małżonka nieprawdziwego oświadczenia, a tym samym wypłaty wynagrodzenia nieupoważnionej osobie, w przypadku sporu z pracownikiem pracodawca może udowodnić, że został wprowadzony w błąd.

Identyfikacja osoby uprawnionej do odbioru wynagrodzenia, jaką jest współmałżonek, spoczywa na pracodawcy. Sposób postępowania w takich sytuacjach może on zamieścić w regulacjach wewnątrzzakładowych, np. w układzie zbiorowym lub w regulaminie pracy, a jeżeli nie jest zobowiązany do ich utworzenia – w informacji wewnątrzzakładowej.

WAŻNE!

Sposób postępowania w sprawie stwierdzenia prawa małżonka pracownika do odbioru wynagrodzenia pracodawca może uregulować w układzie zbiorowym lub w regulaminie pracy.

Pracownik, mimo pozostawania we wspólnym pożyciu z małżonkiem, może również sprzeciwić się wypłacie wynagrodzenia do jego rąk. Sprzeciw powinien zostać złożony pracodawcy w formie pisemnej. W przeciwnym razie nie ma podstaw, aby odmówić małżonkowi wypłaty wynagrodzenia. Należy przyjąć, że pracodawca powinien przechowywać ten dokument w części B akt osobowych pracownika.

PRZYKŁAD

Jeden z pracowników przebywa w tymczasowym areszcie od 21 października do 30 grudnia 2011 r. Wypłata wynagrodzeń w zakładzie następuje 10. dnia następnego miesiąca. Pracownik pobiera wynagrodzenie w firmowej kasie. Ponieważ pracownik nie zdążył odebrać wynagrodzenia za październik, po odbiór zgłosiła się jego żona. Pracownik pozostaje w związku małżeńskim, jednak pracodawca otrzymał od pracownika pisemne zastrzeżenie, że nie zgadza się na wypłatę wynagrodzenia do rąk żony, uzasadniając to tym, że małżonkowie złożyli pozew o rozwód, a sąd ustalił już pierwszą rozprawę. Żona pracownika przedstawiła akt małżeństwa i dodatkowo oświadczyła na piśmie, że pozostaje we wspólnym pożyciu z pracownikiem. Pracodawca odmówił żonie pracownika wypłaty wynagrodzenia za październik br. Podstawą do odmowy wypłaty było złożone przez pracownika na piśmie zastrzeżenie odmowy wypłaty wynagrodzenia jego małżonce. Bez większego znaczenia pozostaje uzasadnienie tego sprzeciwu.

Jeżeli małżonkowie pozostają we wspólnym pożyciu, a jedno z nich nie spełnia ciążącego na nim obowiązku przyczyniania się do zaspokojenia potrzeb rodziny, sąd może nakazać, aby wynagrodzenie za pracę albo inne należności przypadające jednemu z małżonków były w całości lub w części wypłacane do rąk drugiego z małżonków. Nakaz ten zachowuje moc mimo ustania po jego wydaniu wspólnego pożycia małżonków (art. 28 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Wówczas sąd na wniosek jednego z małżonków może ten nakaz uchylić lub zmienić.

WAŻNE!

Tylko sąd może uchylić lub zmienić uprzednio wydany nakaz wypłaty wynagrodzenia do rąk drugiego z małżonków.

Do odbioru wynagrodzenia pracownik może również upoważnić konkretną osobę (także małżonka). Do celów dowodowych pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie w taki sposób, aby nie wzbudziło wątpliwości pracodawcy co do tożsamości upoważnionej osoby. W praktyce oznacza to, że pełnomocnictwo powinno zawierać, oprócz danych pracownika umożliwiających jego identyfikację, również dane osoby upoważnionej do odbioru wynagrodzenia, takie jak np. imię, nazwisko, adres, nr dowodu osobistego czy PESEL. Upoważnienie powinno także zawierać wskazanie okresu, za jaki wynagrodzenie może zostać pobrane.

Pełnomocnictwo do odbioru wynagrodzenia udzielone danej osobie powinno być podpisane przez pracownika. W tym zakresie pracodawcy mają często wątpliwości, czy pod pełnomocnictwem podpisała się rzeczywiście ta osoba, która go udziela. Ponadto pracownicy niejednokrotnie posługują się kilkoma wzorami podpisów, co dodatkowo może utrudnić pracodawcy ich identyfikację. W takiej sytuacji wskazane jest, aby pracownik złożył pełnomocnictwo w obecności pracodawcy, a pracodawca poświadczył własnoręczność takiego podpisu. Osoba upoważniona może również przedstawić pracodawcy pełnomocnictwo poświadczone notarialnie, wówczas ryzyko sfałszowania podpisu jest znacznie mniejsze.

Podstawa prawna:

  • art. 28–29 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego,
  • art. 96, art. 471 Kodeksu cywilnego,
  • art. 85 § 2, art. 300 Kodeksu pracy.
Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...