Tajemnica wynagrodzenia

Małgorzata Podgórska
rozwiń więcej
Jestem zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw personalnych w firmie, w której pracuje pond 300 osób. Ostatnio dostałam podwyżkę i wiem, że teraz zarabiam znacznie więcej niż moi koledzy wykonujący podobne zadania. W związku z tym szef zażądał ode mnie zachowania tajemnicy i nieujawniania nikomu, ile zarabiam. Czy pracodawca ma do tego prawo?

Pracodawca nie ma prawa zobowiązać pracownika do zachowania poufności w zakresie wysokości jego wynagrodzenia za pracę, taki obowiązek nie wynika z żadnego przepisu Kodeksu pracy.

Autopromocja

Należy zwrócić uwagę, że pracownik zobowiązany jest do sumiennego i starannego wykonywania pracy oraz stosowania się do poleceń przełożonego w takim zakresie, jaki dotyczy wykonywanej przez niego pracy. Warunkiem jest ich zgodność z przepisami prawa oraz umową o pracę (art. 100 § 1 k.p.). Z tego przepisu nie można wywieść obowiązku dla pracownika do zachowania tajemnicy w kwestii wysokości otrzymywanej pensji na polecenie szefa, nie byłoby bowiem to polecenie dotyczące jego obowiązków służbowych.

Ponadto, pracownik jest obowiązany przestrzegać regulaminu pracy i ustalonego w zakładzie pracy porządku (art. 100 § 2 pkt 2 k.p.). Regulamin jest wewnętrznym aktem prawa pracy i reguluje kwestie praw i obowiązków stron stosunku pracy. Natomiast wynagrodzenie za pracę i jego konkretna wysokość jest dobrem osobistym każdego pracownika, a nie sprawą porządkową, a zatem pracodawca nie może na tej podstawie żądać zachowania tajemnicy w tym zakresie.

Oczywiście może zostać w tym miejscu postawiony zarzut dotyczący nieprzestrzegania przepisu art. 100 § 2 pkt 4 k.p., zgodnie z którym pracownik jest zobowiązany do dbania o dobro zakładu pracy i chronienie jego mienia, a także zachowania w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić go na szkodę. Wydaje się jednak, że nie będzie on słuszny, ponieważ wynagrodzenie pracownika jest za każdym razem indywidualnie ustalane, uzależnione od wielu czynników. Nie wydaje się, że ujawnienie jego wysokości mogłoby wpłynąć niekorzystnie lub ze szkodą dla funkcjonowania danej firmy. Jeśli zaś pracodawca obawia się wydostania takich informacji na zewnątrz, do firm konkurencyjnych, co w konsekwencji mogłoby dla niego spowodować szkodę, ma możliwość skorzystania z przepisu art. 1001 k.p. i podpisać z pracownikiem umowę o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy.

Trzeba pamiętać, że pracownicy wykonujący jednakową pracę o jednakowej wartości mają prawo do jednakowego wynagrodzenia (art. 183c § 1 k.p.).

Mając na względzie art. 3531 k.c., czyli tzw. zasadę swobody zawierania umów, i art. 18 k.p. należy stwierdzić, że w związku z tym, iż przepisy wprost nie nakładają na pracownika obowiązku powstrzymania się od ujawniania wysokości swojego wynagrodzenia osobom trzecim, pracodawca nie może takiego zobowiązania nałożyć.

Kadry
Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się minimalny poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

pokaż więcej
Proszę czekać...