Czy ze środków zfśs można dofinansować koszty udziału w pielgrzymce

Jadwiga Stefaniak
rozwiń więcej
Pracownik zwrócił się do nas z prośbą o dofinansowanie udziału jego i jego dzieci w pielgrzymce na Jasną Górę. Mamy wątpliwości, czy pielgrzymkę można potraktować jako wypoczynek i wypłacić dofinansowanie z funduszu socjalnego? Wypłacamy dofinansowania (z zachowaniem kryteriów socjalnych) na dzieci na podstawie dowodów poniesienia płatności za zorganizowany wypoczynek (np. kolonie, obozy), a pracownikom wypłacamy dofinansowania na wypoczynek organizowany we własnym zakresie.

RADA

Autopromocja

Mogą Państwo dofinansować koszty udziału pracownika i jego dzieci w pielgrzymce, jeśli nie jest to sprzeczne z obowiązującym w Państwa firmie regulaminem zfśs. Udział w pielgrzymce można uznać za udział w zorganizowanej wycieczce.

UZASADNIENIE

 Działalność socjalna finansowana z zfśs obejmuje m.in. usługi wypoczynkowe, a więc w pierwszej kolejności wskazuje na zorganizowane formy wypoczynku, nie precyzując jednak konkretnych rodzajów wypoczynku. Oznacza to, że dopuszcza się wszelkie usługi wypoczynkowe dostępne na rynku turystycznym. Organizatorzy wypoczynku oferują różnorodne usługi turystyczne, które w zależności od czasu trwania, programu, pakietu usług, wieku adresatów tych usług noszą różne nazwy: wczasy, wczasy w mieście, pobyty sanatoryjne połączone z nauką lub leczeniem, wycieczki, kolonie, półkolonie, obozy, rajdy, oazy, zielone szkoły, zimowiska itp.

Organizatorami wypoczynku są zwykle podmioty prowadzące działalność gospodarczą w tym zakresie (agencje turystyczne, biura podróży, wyspecjalizowane agendy). Jednak nie zawsze organizacja wypoczynku jest przedmiotem działalności gospodarczej. Niektórzy organizatorzy wypoczynku, np. szkoły, fundacje, organizacje pozarządowe, organizacje pożytku publicznego, zakłady pracy posiadające obiekty wypoczynkowe, są statutowo uprawnione do organizowania wypoczynku, mimo że nie prowadzą działalności gospodarczej w tym zakresie.

Organizatorem wypoczynku są także struktury kościelne, np. parafie lub kościelne biura turystyczne. Niejednokrotnie w ich ofercie można znaleźć usługę turystyczną pod nazwą pielgrzymka, na którą składa się wiele usług jednostkowych, np. noclegi, wyżywienie, usługi przewodnika, bilety wstępu do miejsc kultu religijnego, muzeów itp. Pielgrzymka jest pewną formą aktywnego wypoczynku, połączonego z realizacją celów religijnych. W tym znaczeniu pielgrzymka może być kwalifikowana jako forma wypoczynku, zwłaszcza gdy organizator jest w stanie wystawić nabywcy dokument potwierdzający poniesienie wydatków związanych z organizacją takiego wypoczynku.

Pracodawcy, którzy tworzą zfśs, mogą świadczyć usługi w zakresie różnych form wypoczynku oraz działalności sportowo-rekreacyjnej w trybie i na zasadach określonych w regulaminie funduszu.

WAŻNE!

Od 18 kwietnia 2007 r. z zfśs można dofinansowywać zarówno krajowy, jak i zagraniczny wypoczynek osób uprawnionych do korzystania z dofinansowania zfśs.

Istotne jest to, że szczegółowe zasady przyznawania dopłat do wypoczynku w warunkach konkretnego zakładu określa pracodawca w regulaminie uzgodnionym ze związkami zawodowymi, a gdy one nie działają - z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów. Oznacza to, że to regulamin funduszu stanowi podstawę prawną przyznawania świadczeń socjalnych. Jego regulacje wiążą pracowników i pracodawcę. Zatem mogą Państwo dofinansować udział pracownika i jego dzieci w pielgrzymce, jeśli nie będzie to sprzeczne z zasadami przyznawania dopłat do wypoczynku określonymi w regulaminie zfśs.

Dopłata do wypoczynku pracownika podlega opodatkowaniu, ponieważ zwolnienie obejmuje jedynie świadczenia rzeczowe finansowane z zfśs. Natomiast dopłaty do wypoczynku zorganizowanego w formie wczasów, obozów, kolonii itp. dla dzieci i młodzieży do lat 18 korzystają z nielimitowanego zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych. Świadczenia finansowane z zfśs są zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne bez ograniczenia kwotowego.

Podstawa prawna:

• art. 2 pkt 1 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.),

• wyrok Trybynału Konstytucyjnego z 28 marca 2007 r., sygn. akt K 40/04 (DzU nr 69, poz. 467 i 469),

• art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.),

• § 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.).

Jadwiga Stefaniak

specjalista w zakresie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych

Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...