Regulamin funduszu socjalnego - dopłata do wypoczynku

Jadwiga Stefaniak
rozwiń więcej
W tym roku utworzyliśmy po raz pierwszy zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Tworzymy właśnie regulamin funduszu. W regulaminie chcemy przyznać uprawnionym osobom prawo do dofinansowania do wypoczynku (w wysokości zależnej od dochodu na członka rodziny). Czy prawidłowe będzie wprowadzenie dodatkowo ograniczeń ilościowych przyznawania świadczeń, tzn. ograniczenie możliwości otrzymania dofinansowania do jednego rocznie (dla wszystkich uprawnionych) i ograniczenie możliwości otrzymania dofinansowania tylko do urlopów obejmujących co najmniej dwa tygodnie nieprzerwanego wypoczynku (w przypadku pracowników)? Spotkaliśmy się z różnymi opiniami na ten temat.

RADA

Autopromocja

Pracodawca ma prawo w regulaminie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfśs) ustalać dodatkowe kryteria i wymagania formalne, których spełnienie umożliwia ubieganie się o dopłatę do wypoczynku. Możliwość ubiegania się o dofinansowanie może być ograniczona do jednego rocznie i przysługiwać tylko w przypadku skorzystania z dwutygodniowego urlopu.

UZASADNIENIE

Pracownik ma prawo do corocznego nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego, którego nie może się zrzec. Pracodawca jest zobowiązany udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym uzyskał on do niego prawo, z tym że na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. W takim przypadku co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych (licząc wszystkie dni następujące po sobie, a więc zarówno dni do przepracowania, jak i niedziele, święta i inne dni wolne dla pracownika, zgodnie z jego rozkładem czasu pracy - liczba dni urlopu jest wtedy mniejsza).

Ze względu na obowiązujące zasady udzielania urlopów wypoczynkowych uzasadnione jest wprowadzenie do regulaminu zfśs warunku korzystania z 14-dniowego wypoczynku przy ubieganiu się pracownika o dopłatę do wypoczynku organizowanego indywidualnie, czyli do tzw. wczasów pod gruszą. Nieustanowienie takiego warunku może spowodować ubieganie się pracowników o dopłaty do pojedynczych dni urlopu spędzonych np. na działce. Podobnie, nieograniczenie liczby możliwych dofinansowań w roku może skutkować nawet kilkunastoma wnioskami o dopłatę w roku składanymi przez jednego pracownika.

Szczegółowe zasady przeznaczania środków funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej, w tym formy wypoczynku dofinansowywanego z zfśs, określa pracodawca w regulaminie uzgodnionym z zakładowymi organizacjami związkowymi, a gdy one nie działają - z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów.

Oznacza to, że przedmiotem regulacji zakładowych są:

• wybór form wypoczynku dofinansowywanych w ramach działalności socjalnej u danego pracodawcy i częstotliwość ubiegania się o dofinansowanie do wypoczynku (np. raz w roku do jednej formy wypoczynku, raz na dwa lata lub kilka razy w roku do różnych form wypoczynku),

• tryb (miejsce i termin) składania wniosków o dopłaty do wypoczynku,

• zasady i warunki dokumentowania wydatków związanych z nabywanymi przez pracowników i inne osoby uprawnione usługami wypoczynkowymi, objętymi dopłatą z funduszu,

• ustalenie odpłatności za usługi wypoczynkowe zakupione i oferowane przez pracodawcę,

• ustalenie wymagań urlopowych (co do liczby dni wypoczynku) w stosunku do pracowników, którzy będą ubiegać się o dopłatę do wydatków ponoszonych w związku z organizowaniem wypoczynku na urlopie; dotyczy to przede wszystkim tzw. wczasów pod gruszą, czyli pomocy finansowej na zorganizowanie wypoczynku we własnym zakresie,

• termin wypłaty dofinansowania do wypoczynku,

• wysokość dopłat do przyjętych w regulaminie form wypoczynku,

• zasady przyznawania dopłat do wypoczynku członkom rodzin pracowników i rodzin emerytów.

Dofinansowywanie usług wypoczynkowych z zfśs stanowi ważny rodzaj działalności socjalnej każdego pracodawcy, przede wszystkim ze względu na wynikające z Kodeksu pracy przepisy przyznające pracownikowi niezbywalne prawo do wypoczynku urlopowego. Pracodawca dysponujący środkami zfśs może w istotny sposób pomagać pracownikowi w realizacji omawianego prawa. Dotyczy to także członków rodziny pracownika, a zwłaszcza ich dzieci w wieku szkolnym. Dlatego w praktyce najwięcej środków zfśs przeznacza się na dopłaty do wypoczynku, a regulamin zfśs w części dotyczącej dopłat do wypoczynku powinien być odpowiednio powiązany z kodeksowymi zasadami udzielania pracownikom urlopów wypoczynkowych.

Wybór form wypoczynku wprowadzanych do regulaminu zfśs jest uzależniony przede wszystkim od wartości środków funduszu przeznaczanych na ten rodzaj działalności socjalnej przez pracodawcę i związki zawodowe (lub przedstawiciela załogi) oraz od preferencji co do sposobu wypoczywania pracowników. Od formy wypoczynku zależy też czas jej trwania. Rynek usług turystycznych oferuje np. 10-dniowe i 14-dniowe wczasy czy kilkudniowe wycieczki. Natomiast wypoczynek organizowany dla dzieci i młodzieży np. w formie wczasów w mieście, kolonii, obozów itp. jest pod nadzorem organów oświatowych ze względu na obowiązek spełnienia przez organizatorów tego wypoczynku szczególnych warunków i zasad, określonych w przepisach oświatowych. Wypoczynek dzieci i młodzieży (organizowany przez uprawnione podmioty), dofinansowywany z zfśs, jest zresztą preferowany w przepisach podatkowych nielimitowanym zwolnieniem tych dopłat z podatku dochodowego od osób fizycznych (art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o pdof).

Inną formą świadczenia związanego z wypoczynkiem pracowników są tzw. wczasy pod gruszą. Jest to rodzaj pomocy finansowej z zfśs, której wysokość jest zawsze, jak przy wszystkich innych świadczeniach z zfśs, uzależniona wyłącznie od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej i która jest przeznaczona na pokrycie co najmniej części wydatków, które pracownik musi ponieść, aby zorganizować sobie wypoczynek na urlopie wypoczynkowym. I tutaj, stanowiąc w regulaminie zasady przyznawania takiego świadczenia, warto ustalić liczbę dni wypoczynku urlopowego warunkującą możliwość (przy spełnieniu kryteriów socjalnych) jego otrzymanie przez pracownika.

Podstawa prawna:

• art. 8 ust. 1-2 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.),

• art. 161-162 Kodeksu pracy.

Jadwiga Stefaniak

specjalista w zakresie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych

Kadry
Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

pokaż więcej
Proszę czekać...