Urlop na żądanie a świadczenie urlopowe

Arkadiusz Mika
rozwiń więcej
Urlop na żądanie a świadczenie urlopowe/fot.Shutterstock
Urlop udzielony na żądanie pracownika jest dla celów wypłaty świadczenia urlopowego traktowany jak zwykły urlop wypoczynkowy - tłumaczy ekspert.

Udzieliliśmy pracownikowi 6 dni urlopu od 5 do 12 lutego 2018 r. Następnie zgłosił on zamiar wykorzystania jeszcze 4 dni urlopu na żądanie od 13 do 16 lutego 2018 r. Razem z weekendami będzie więc wypoczywał przez 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy w tej sytuacji należy mu wypłacić świadczenie urlopowe, a jeżeli tak, to do którego dnia najpóźniej powinna nastąpić wypłata – pyta Czytelniczka z Lublina.

Autopromocja

We wskazanej przez Państwa sytuacji pracownikowi przysługuje świadczenie urlopowe. Jego wypłata powinna nastąpić niezwłocznie po tym, gdy dowiedzieli się Państwo, że łącznie wypoczynek pracownika wyniesie 14 dni kalendarzowych.

Urlop na żądanie jest urlopem wypoczynkowym. Od pozostałej części urlopu wypoczynkowego różni się tym, że pracownik może go wziąć nie uzgodniwszy tego przedtem z pracodawcą, a pracodawca nie ma prawa odmówić pracownikowi udzielenia takiego urlopu (art. 1672 Kodeksu pracy). Nie można więc różnicować prawa do świadczenia urlopowego na podstawie korzystania z urlopu wypoczynkowego wyłącznie w „normalnym” trybie albo po części w trybie „zwykłym”, a po części na żądanie.

Urlop udzielony na żądanie pracownika jest dla celów wypłaty świadczenia urlopowego traktowany jak zwykły urlop wypoczynkowy.

Wypłata świadczenia urlopowego następuje nie później niż w ostatnim dniu poprzedzającym rozpoczęcie urlopu wypoczynkowego (art. 3 ust. 5a ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, dalej: ustawa o zfśs). W opisanej sytuacji było to jednak niemożliwe, gdyż przy rozpoczęciu wypoczynku pracownika było wiadomo jedynie o 6 dniach urlopu (z weekendem o 8 dniach wypoczynku). Dopiero gdy pracownik zgłosił zamiar skorzystania z urlopu na żądanie, mieli Państwo możliwość stwierdzenia, że pracownik łącznie będzie wypoczywał przez 14 dni (art. 3 ust. 5 ustawy o zfśs). Należy przyjąć, że w takiej sytuacji pracodawca ma obowiązek dokonania wypłaty niezwłocznie po powzięciu wiadomości o tym, że łączna długość urlopu pracownika będzie go uprawniała do otrzymania świadczenia urlopowego. Niemożliwe jest już przekazanie pracownikowi pieniędzy na wypoczynek przed rozpoczęciem urlopu, ale nie ma żadnych powodów uzasadniających zwlekanie z wypłatą świadczenia.

Świadczenie urlopowe, w przeciwieństwie do świadczeń przyznawanych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, ma charakter roszczeniowy. Pracownik może się domagać wypłaty świadczenia urlopowego, jeżeli spełnił warunki do jego przyznania.

RODO. Ochrona danych osobowych. Przewodnik po zmianach

Podstawa prawna:

Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...