Kiedy należy zawiesić spłatę pożyczki mieszkaniowej

Arkadiusz Mika
rozwiń więcej
Nasz pracownik otrzymał powołanie do odbycia zasadniczej służby wojskowej. Ma on zaciągniętą pożyczkę z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych na zakup mieszkania. Pracownik prosi o możliwość niespłacania zadłużenia w okresie odbywania służby wojskowej. Nasz regulamin nie przewiduje jednak w takiej sytuacji zaprzestania regulowania rat. Czy aby pójść pracownikowi na rękę i odroczyć spłatę rat, musimy zmienić (z zachowaniem procedury) regulamin funduszu?

RADA

Autopromocja

Nie muszą Państwo zmieniać regulaminu funduszu, aby spełnić prośbę pracownika, jeżeli jest on jedynym żywicielem rodziny lub osobą samotną. W tych przypadkach na wniosek pracownika odroczenie spłaty pożyczki zaciągniętej z funduszu socjalnego przewidują ogólnie obowiązujące przepisy.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 131 ust. 1 ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej na udokumentowany wniosek żołnierza posiadającego na wyłącznym utrzymaniu członków rodziny lub żołnierza samotnego (prowadzącego indywidualnie gospodarstwo domowe) w okresie odbywania przez niego czynnej służby wojskowej należy zawiesić spłatę pożyczki zaciągniętej przez niego z zakładowego funduszu mieszkaniowego. Nie dotyczy to nadterminowej zasadniczej służby wojskowej i okresowej służby wojskowej. Treść art. 20 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych precyzuje, że obecnie użyte w innych ustawach określenie „zakładowy fundusz mieszkaniowy” zawsze należy rozumieć jako zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Na wniosek pracownika, jeżeli spełnia on ww. warunki, mają więc Państwo obowiązek odroczenia spłaty pożyczki. Do wniosku o zawieszenie spłaty rat pracownik powinien załączyć:

• zaświadczenie właściwego wojskowego komendanta uzupełnień lub dowódcy jednostki wojskowej, stwierdzające odbywanie służby przez żołnierza lub poborowego oraz podające okres, na jaki został on powołany do odbycia służby,

• decyzję o uznaniu żołnierza lub poborowego za posiadającego na wyłącznym utrzymaniu członków rodziny albo

• oświadczenie żołnierza lub poborowego, że jest osobą samotną.

Zawieszenie spłaty pożyczki następuje od dnia złożenia wniosku. Wznowienie spłaty pożyczki następuje zaś od dnia zwolnienia żołnierza lub poborowego z odbywania służby albo od dnia, w którym żołnierz lub poborowy utracił status samotnego lub posiadającego na wyłącznym utrzymaniu członków rodziny.

Zawieszenie spłaty pożyczki za okres krótszy niż miesiąc należy ustalić w wysokości 1/30 raty miesięcznej za każdy dzień.

Jeżeli udzielona pracownikowi pożyczka jest oprocentowana, to za czas odroczenia nie wolno naliczać pracownikowi odsetek.

Warunkiem powstania obowiązku pracodawcy dotyczącego zawieszenia pracownikowi spłaty pożyczki jest, oprócz jego wniosku i spełnienia określonych wyżej warunków, także data jej zaciągnięcia. Zawieszeniu będą podlegały tylko pożyczki zaciągnięte z funduszu socjalnego przed dniem powołania żołnierza do czynnej służby wojskowej.

Uprawnienie zawieszenia spłaty pożyczki nie przysługuje samotnym żołnierzom odbywającym ćwiczenia wojskowe trwające poniżej 30 dni.

WAŻNE!

Na wniosek pracownika - jedynego żywiciela rodziny, powołanego do odbycia ćwiczeń wojskowych na krócej niż 30 dni, zawiesza się spłatę 1/30 jego miesięcznej raty za każdy dzień ćwiczeń.

Rata pożyczki pracownika - jedynego żywiciela rodziny ulega zmniejszeniu w miesiącu odbywania ćwiczeń o 1/30 za każdy dzień ćwiczeń, jeżeli pracownik złoży wniosek o zawieszenie raty. W takim przypadku pracownik będzie spłacał pożyczkę o miesiąc dłużej (w ostatnim, dodatkowym miesiącu spłaty będzie musiał spłacić odroczoną część raty).

Żołnierz spełniający warunki do odroczenia mu spłaty pożyczki mieszkaniowej z funduszu może także wnioskować o odroczenie mu na czas służby spłaty udzielonego kredytu mieszkaniowego. Instytucja, która go udzieliła, ma obowiązek uwzględnić wniosek pracownika, jeżeli umowa kredytowa zawarta między stronami nie wyklucza takiej możliwości.

Jeżeli udzieliliby Państwo temu pracownikowi pożyczki ze środków obrotowych firmy, nie mógłby on od Państwa egzekwować odroczenia spłaty rat, jeśli działalność Państwa firmy nie jest związana z pożyczaniem pieniędzy. Przepisy nakładają obowiązek zamrożenia (na wniosek pracownika) spłaty rat tylko pożyczki z funduszu mieszkaniowego oraz pożyczek i kredytów udzielonych przez banki lub instytucje uprawnione do udzielania kredytów lub pożyczek.

Podstawa prawna:

• art. 131 ust. 1 pkt 2, ust. 2, ust. 4 pkt 2, ust. 5 ustawy z 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (DzU z 2004 r. nr 241, poz. 2416 ze zm.),

• § 2-3 rozporządzenia z 14 sierpnia 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu zawieszania spłat pożyczek i kredytów osobom spełniającym powszechny obowiązek obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz członkom ich rodzin (DzU nr 90, poz. 998),

• art. 20 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.).

Arkadiusz Mika

specjalista w zakresie prawa pracy

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...