Do kiedy małe firmy mogą zrezygnować z tworzenia ZFŚS i wypłacania świadczeń urlopowych

Karolina Jagielska
rozwiń więcej
Jesteśmy pracodawcą spoza sfery budżetowej. W naszej firmie od 2009 r. tworzymy zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (nie jesteśmy objęci układem zbiorowym pracy i nie jesteśmy zobowiązani do wydania regulaminu wynagradzania). Na początku roku sprawdziliśmy stan zatrudnienia i okazało się, że na 1 stycznia 2013 r. zatrudniamy na pełny etat 10 pracowników. Czy w takiej sytuacji możemy zrezygnować z tworzenia funduszu oraz wypłacania świadczenia urlopowego na stałe? Czy musimy skonsultować się z pracownikami i uzyskać ich zgodę? Czy środki zgromadzone na funduszu możemy przeznaczyć na działalność naszej firmy?

Mogą Państwo podjąć decyzję w sprawie nieutworzenia funduszu i niewypłacania świadczenia urlopowego w 2013 r. O takiej decyzji muszą Państwo poinformować swoich pracowników do 31 stycznia 2013 r. Decyzja taka jest wiążąca jedynie na dany rok kalendarzowy i jeżeli w kolejnych latach nie będą Państwo tworzyć funduszu ani wypłacać świadczeń urlopowych, należy o tym poinformować pracowników do 31 stycznia każdego roku. Środki z lat poprzednich zgromadzone na rachunku bankowym ZFŚS muszą Państwo w całości wykorzystać zgodnie z ich przeznaczeniem, tzn. na działalność socjalną według zasad określonych w regulaminie funduszu. Szczegóły – w uzasadnieniu.

Autopromocja

Ponieważ są Państwo pracodawcą spoza sfery budżetowej i zatrudnienie na 1 stycznia 2013 r. wynosi mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, to mogą Państwo samodzielnie podjąć decyzję w sprawie nietworzenia funduszu oraz niewypłacania świadczenia urlopowego. Nie trzeba jej konsultować z pracownikami ani z ich przedstawicielem. O swojej decyzji muszą Państwo poinformować pracowników do 31 stycznia 2013 r. Należy pamiętać, że decyzja o nietworzeniu zfśs i niewypłacaniu świadczenia urlopowego w 2013 r. jest wiążąca jedynie na ten rok kalendarzowy i w przypadku chęci jej podtrzymania powoduje konieczność corocznego jej ogłaszania (do końca stycznia każdego roku).

Stanowisko co do skutków przekroczenia terminu, w jakim pracodawca ma obowiązek poinformować pracowników o rezygnacji z tworzenia ZFŚS i wypłacania świadczenia urlopowego, nie jest jednolite. Państwowa Inspekcja Pracy prezentuje pogląd, zgodnie z którym pracodawca, który nie dotrzyma tego terminu, ma obowiązek przez cały rok wypłacać świadczenia urlopowe lub naliczać fundusz socjalny. Jeżeli tego nie zrobi, to w razie kontroli PIP może zostać ukarany mandatem, a w razie postępowania przed sądem – karą grzywny. Odmienny pogląd zaprezentował NSA w wyroku z 1 marca 2007 r., sygn. akt I OSK 814/06. Uznał bowiem, że za takie opóźnienie grozi grzywna, jednak pracodawca nie ma obowiązku naliczania odpisów na ZFŚS czy wypłaty świadczeń urlopowych.

Ze względu na rozbieżność prezentowanych stanowisk najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest poinformowanie pracowników o podjętej decyzji do końca stycznia. Dzięki takiemu postępowaniu uwolnią się Państwo od ewentualnych negatywnych skutków opóźnienia.

Przepisy nie określają konkretnego trybu rezygnacji z tworzenia funduszu (dotyczy to także rezygnacji z wypłaty świadczenia urlopowego). Jedynym wymogiem jest przekazanie pracownikom odpowiedniej informacji. Zatem decyzję w sprawie nieutworzenia funduszu oraz niewypłacania świadczenia urlopowego można ogłosić w sposób przyjęty w Państwa firmie, np.:


  • przez wywieszenie na tablicy ogłoszeń,
  • za pośrednictwem poczty elektronicznej,
  • przekazując informację na piśmie za potwierdzeniem otrzymania,
  • na zebraniu pracowników,
  • przez radiowęzeł, intranet.

Zalecane jest jednak przekazanie informacji w formie pisemnej, która będzie zawierała podpis pracownika potwierdzający zapoznanie się z nią.

Informacja skierowana do pracowników musi być jak najbardziej pełna, aby wiadomo było, czego dotyczy podjęta decyzja. Jeżeli bowiem zawiadomią Państwo pracowników wyłącznie o rezygnacji ze świadczeń urlopowych, to z takiej informacji można wnioskować, że decydują się Państwo na utworzenie ZFŚS. Jeżeli natomiast poinformują Państwo jedynie o rezygnacji z ZFŚS, pracownicy mogą domniemywać, że wypłacane będą świadczenia urlopowe.

Z podanej pracownikom informacji powinno zatem wynikać:

  • że nie będzie tworzony ZFŚS i nie będą wypłacane świadczenia urlopowe,
  • od kiedy i przez jaki okres rezygnuje się z tworzenia funduszu oraz wypłaty świadczenia urlopowego.

Niewykorzystane środki z lat poprzednich zgromadzone na koncie ZFŚS mają Państwo obowiązek do końca wydatkować na działalność socjalną według zasad określonych w regulaminie funduszu. Zgromadzone środki nie mogą być bowiem wydatkowane na inne cele niż organizowanie przez pracodawcę działalności socjalnej na rzecz osób uprawnionych, dofinansowanie zakładowych obiektów socjalnych oraz na tworzenie zakładowych żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli i innych form wychowania przedszkolnego (art. 1 ust. 1 ustawy o ZFŚS).

Podstawa prawna:

  • art. 1 ust. 1, art. 3 ust. 3–3a, art. 12a ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych – Dz.U. z 2012 r., poz. 592; ost.zm. Dz.U. z 2012 r., poz. 908
Kadry
Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

pokaż więcej
Proszę czekać...