Kiedy rozwiedziony pracownik może ubiegać się o świadczenia z zfśs na dziecko

Mariusz Pigulski
ekspert ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, autor licznych opracowań i publikacji z dziedziny kadrowo-płacowej
rozwiń więcej
Nasz pracownik jest po rozwodzie. Ma syna, na którego płaci alimenty. Pracownik nie mieszka z synem. Czy na dziecko tego pracownika przysługuje dofinansowanie z zfśs do kolonii, biletów do kina czy świadczenia w postaci wczasów pod gruszą? Dodam, że zgodnie z obowiązującym u nas regulaminem zfśs, dochód na członka rodziny jest ustalany na podstawie sytuacji materialnej pracowników i może być obniżany o kwotę płaconych alimentów.

Pracownik może ubiegać się o świadczenia z zfśs. Fakt, że po rozwodzie nie mieszka z synem, nie wyłącza pracownika z kręgu osób uprawnionych do korzystania ze świadczeń socjalnych w postaci np. wczasów pod gruszą czy dopłat do kolonii jego dziecka. Ponieważ pracownik płaci alimenty, a zatem ponosi koszty utrzymania dziecka, może się ubiegać o wsparcie z zfśs na warunkach wskazanych w regulaminie funduszu.

Autopromocja

Ze środków zfśs, pracodawca może sfinansować m.in. działalność:

  • kulturalno-oświatową (np. zakup biletów do kina, teatru) oraz sportowo-rekreacyjną (np. bilety na basen, na siłownię),
  • na rzecz różnych form wypoczynku, m.in.:
  • wypoczynku zorganizowanego we własnym zakresie (tzw. wczasy pod gruszą),
  • kolonii,
  • obozów, zimowisk dla dzieci i młodzieży.

Przyznawanie ulgowych usług i świadczeń z funduszu socjalnego musi być uzależnione od tzw. kryterium socjalnego, czyli od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu (art. 8 ust. 1 ustawy o zfśs). Ponieważ przepisy nie określają definicji „sytuacja życiowa i rodzinna” ani nie wskazują sposobu ustalania sytuacji materialnej osób uprawnionych, szczegółowe regulacje w tym zakresie powinny znaleźć się w regulaminie zfśs. Przy dokonywaniu tego ustalenia powszechnie stosowana jest zasada obliczania przeciętnego dochodu przypadająca na osobę w gospodarstwie domowym. Regulamin zfśs może ponadto przewidywać możliwość odliczenia od dochodu alimentów płaconych przez pracowników, co powoduje obniżenie kwoty dochodu przypadającej na osobę.

Przykładowy zapis regulaminu zfśs dotyczący ustalania dochodu osób uprawnionych do korzystania ze środków funduszu socjalnego:

1. Osobami uprawnionymi do korzystania z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych są:

1) pracownicy,

2) byli pracownicy – emeryci i renciści, którzy rozwiązali umowę o pracę ze spółką w związku z przejściem na emeryturę lub rentę i nie podjęli zatrudnienia na umowę o pracę u innego pracodawcy po rozwiązaniu stosunku pracy,

3) członkowie rodzin osób wymienionych w pkt 1 i 2, tj.:

a) współmałżonkowie,

b) pozostające na utrzymaniu osób wymienionych w pkt 1 i 2 dzieci własne, dzieci przysposobione oraz przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, dzieci współmałżonków – do ukończenia lat 18, a jeśli kształcą się – do czasu ukończenia nauki, nie dłużej jednak niż do ukończenia 25 lat, a osoby niepełnosprawne bez względu na wiek.

2. Podstawę do przyznania ulgowych usług i świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych stanowi dochód brutto przypadający na osobę w gospodarstwie domowym.


3. Dochodem w gospodarstwie domowym są wszelkiego rodzaju świadczenia pieniężne (zarówno opodatkowane, jak i nieopodatkowane), uzyskiwane przez osoby zamieszkujące we wspólnym gospodarstwie domowym.

4. Dochody poszczególnych osób zamieszkujących we wspólnym gospodarstwie pomniejsza się o kwoty alimentów ustalonych wyrokiem lub ugodą sądową płaconych na rzecz dzieci niepozostających z osobą uprawnioną we wspólnym gospodarstwie domowym.

Wskazane jest, aby regulamin określał także górną granicę wieku dzieci, której przekroczenie powoduje utratę możliwości uzyskiwania na nie dofinansowania z zfśs. W tym kontekście w regulaminie gospodarowania środkami zfśs należy ponadto wskazać konieczność spełnienia wymogu pozostawania dziecka/dzieci na utrzymaniu pracownika lub byłego pracownika emeryta/rencisty.

W omawianym przypadku pracownik nie mieszka z synem, a zatem nie prowadzi z nim wspólnego gospodarstwa. Pracownik jest jednak zobowiązany do płacenia alimentów. W ten sposób partycypuje w kosztach wychowania dziecka. Z tego względu pracownik jest uprawniony do ubiegania się o świadczenia z zfśs na syna. Natomiast przyznanie pomocy jest uzależnione od spełnienia przez pracownika kryterium socjalnego ustalonego przez pracodawcę.

WAŻNE!

Pracownik ma prawo ubiegać się o świadczenia socjalne na dzieci, z którymi nie mieszka, ale które są na jego utrzymaniu.

Podstawa prawna:

  • art. 2 pkt 1 i pkt 5, art. 8 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 2012 r. poz. 592).
Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...