Umorzenie pracownikowi pożyczki jako udzielenie zapomogi

Arkadiusz Mika
rozwiń więcej
W związku z trudną sytuacją rodzinną naszej pracownicy (śmierć męża) chcemy umorzyć spłacaną przez nią pożyczkę mieszkaniową z zfśs. Czy w decyzji o umorzeniu możemy przekwalifikować tę pomoc na zapomogę w związku ze śmiercią męża pracownicy? W ten sposób nie musielibyśmy potrącać z jej wynagrodzenia podatku od tego przychodu.

RADA
Rozwiązanie zaproponowane przez Państwa jest prawidłowe. Umorzenie pożyczki udzielonej na cele mieszkaniowe jest de facto zapomogą udzielaną pracownikowi. Jeżeli w decyzji o umorzeniu pożyczki wpiszą Państwo śmierć współmałżonka uprawnionej, świadczenie to będzie zwolnione z opodatkowania do wysokości 2280 zł.

UZASADNIENIE

Przepisy o działalności socjalnej nie rozróżniają pojęć „zapomogi” i „umorzenia”, posługują się jedynie pojęciem bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe. Słownikowa definicja zapomogi wskazuje jednak, że jest to pojęcie tożsame z pomocą bezzwrotną. Umorzenie pożyczki na cele mieszkaniowe także należy zakwalifikować jako rodzaj bezzwrotnej pomocy, gdyż dokonując umorzenia pracodawca - administrator funduszu jako wierzyciel zrzeka się spłaty należności przez dłużnika. Powoduje to, że pożyczka (jej część), a więc pomoc zwrotna, zmienia swój charakter na pomoc bezzwrotną.

Zapomoga udzielona pracownikowi w momencie postawienia do jego dyspozycji środków powoduje powstanie u niego przychodu. W przypadku umorzenia wcześniej udzielonej pożyczki przychód powstaje w chwili umorzenia. Wcześniej pożyczkobiorca jest bowiem zaledwie faktycznym dysponentem pożyczonych pieniędzy, które przechodzą na jego własność dopiero w momencie umorzenia. Dlatego akt umorzenia również w skutkach podatkowych będzie jednoznaczny z udzieleniem zapomogi.

Pożyczone podatnikowi pieniądze, z których dochodzenia pożyczkodawca rezygnuje w związku z zajściem pewnych wyjątkowych okoliczności (śmierć kogoś bliskiego pożyczkobiorcy, pożar jego domu itp.) pełnią rolę zapomogi i spełniają warunek zwolnienia podatkowego (przekazanie ich na własność podatnika następuje w związku z jednym ze zdarzeń wymienionych w ustawie).

Z powyższego wynika, że nie ma potrzeby zmiany nazewnictwa udzielonej pracownicy pomocy, gdyż umorzenie pożyczki w związku ze śmiercią jej męża jest równoznaczne z przyznaniem jej zapomogi (pomocy bezzwrotnej) w wysokości umorzenia. Z uwagi na zamiar skorzystania ze zwolnienia podatkowego doradzam jednak w decyzji o umorzeniu pożyczki zmianę nazewnictwa i używanie określenia „zapomoga” zamiast „umorzenie”, co powinno rozwiać ewentualne wątpliwości organów skarbowych.

Drugim możliwym rozwiązaniem jest udzielenie pracownicy ze środków zfśs zapomogi w związku ze śmiercią męża w wysokości kwoty pożyczki pozostałej do spłaty. W ten sposób pracownica będzie dysponować środkami na spłacanie rat.

WAŻNE!
Zwolnione z opodatkowania są zapomogi otrzymane w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2280 zł.

Wszystkie zapomogi wypłacane ze środków zfśs podlegają zwolnieniu składkowemu bez limitu i bez znaczenia, na jaki cel zostały przyznane. Zapomogi wypłacane z innych środków są zwolnione z oskładkowania pod warunkiem, że zostały przyznane w związku z klęską żywiołową, indywidualnym zdarzeniem losowym lub długotrwałą chorobą.


Podstawa prawna:
- art. 2 pkt 1 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.),
- art. 21 ust. 1 pkt 26 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.),
- § 2 ust. 1 pkt 19, pkt 22 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.).

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...