Co z pożyczką mieszkaniową gdy pracownikowi wypowiedziano umowę

Pracownik, któremu wypowiedzieliśmy umowę o pracę, wcześniej otrzymał z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych pożyczkę mieszkaniową. Zgodnie z ustaleniem zawartym w umowie pożyczki (na podstawie regulaminu zfśs), jest ona wymagalna w przypadku rozwiązania stosunku pracy. Jak potrącić kwotę pozostałą do spłaty z ostatniego wynagrodzenia pracownika? Czy stosujemy kwotę wolną od potrąceń? Co z częścią pożyczki, która pozostanie niespłacona po potrąceniu?
RADA

Nie mają Państwo prawa potrącić z wynagrodzenia pracownika więcej niż wynosi miesięczna rata spłaty pożyczki.

UZASADNIENIE


Potrącenia z wynagrodzenia pracownika odbywają się na podstawie umowy pożyczki, w której jest ustalona wysokość miesięcznych rat oraz jest wyrażona zgoda pracownika na dokonywanie comiesięcznych potrąceń tych rat. Takie rozwiązanie jest zgodne z prawem.

W regulaminie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, a następnie w umowie pożyczki można również określić okoliczności, które będą skutkowały dla pracownika obowiązkiem spłaty pożyczki w całości. Mogą to być np. rozwiązanie umowy przez pracownika za wypowiedzeniem lub rozwiązanie umowy przez pracodawcę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

Niedopuszczalne jest natomiast ustalenie w regulaminie, a co za tym idzie – w umowie, że pożyczka powinna być w całości spłacona w razie rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem przez pracodawcę. Może to być okoliczność całkowicie niezależna od pracownika (w przeciwieństwie do sytuacji dokonywania przez niego wypowiedzenia umowy o pracę lub zdarzenia powodującego zwolnienie dyscyplinarne), dlatego pracownik nie może ponosić jej niekorzystnych skutków.

Takiego zapisu nie można umieścić w regulaminie zfśs i na jego podstawie nie można wprowadzać takich postanowień do umowy pożyczki.

Dlatego zastosowane przez Państwa w regulaminie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz w umowie pożyczki postanowienie nakładające na pracownika obowiązek natychmiastowego zwrotu pożyczki w razie rozwiązania stosunku pracy, także za wypowiedzeniem dokonanym przez firmę, jest nieważne.

Zagrożenie
Potrącenie dokonane na podstawie tego nieprawidłowego zapisu w regulaminie zfśs i umowie pożyczki może być podstawą wystąpienia pracownika do sądu ze słusznym żądaniem zwrotu nienależnie pobranej kwoty wraz z odsetkami.

W związku z tym z ostatniego wynagrodzenia pracownika mogą Państwo potrącić jedynie miesięczną ratę pożyczki.
Jeżeli chodzi o kwotę pozostałą do spłaty, pracownik powinien co miesiąc spłacać Państwu kolejne raty pożyczki.

Powinni Państwo poinformować pracownika o możliwości wpłacania pieniędzy w kasie, przelewem bankowym na konto zakładu pracy lub bezpośrednio na rachunek zfśs. Najlepiej zrobić to na piśmie, odbierając jednocześnie od pracownika potwierdzenie otrzymania tego dokumentu.

W związku z tym, że ta osoba przestaje być u Państwa zatrudniona, mogą Państwo, moim zdaniem, zażądać dodatkowego zabezpieczenia spłaty pożyczki. Pracownik nie ma jednak obowiązku wyrażenia na to zgody, zwłaszcza że najprawdopodobniej użytym przez Państwa zabezpieczeniem jest poręczenie innych pracowników.

Gdyby były pracownik zaprzestał spłacania pożyczki, to jeżeli w umowie pożyczki ustanowiono poręczycieli, pracodawca ma prawo potrącać raty pożyczki z ich wynagrodzeń na warunkach ustalonych w umowie. Jest to jednak możliwe dopiero w przypadku zaprzestania przez pracownika spłacania pożyczki, a nie wyłącznie w związku z rozwiązaniem umowy o pracę.

Jeżeli jednak w umowie pożyczki nie ustanowiono poręczycieli albo nie mają Państwo możliwości dokonywania potrąceń z ich wynagrodzeń, to pozostaje jedynie droga sądowa, tj. wystąpienie z pozwem o zapłatę na rzecz zfśs wymagalnych rat i zabezpieczenie spłaty rat pozostałych do zapłacenia.


Podstawa prawna:
•  art. 2 pkt 1 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.),
•  art. 9 Kodeksu pracy.

 
Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...