Czy świadczenia ZFŚS podlegają egzekucji komorniczej

Magdalena Kasprzak
Radca prawny, doktor nauk prawnych. Pracowała w Departamencie Prawnym Głównego Inspektoratu Pracy, autorka licznych publikacji w wiodących polskich wydawnictwach prawniczych. Doradca prawny w kancelariach prawnych, wykładowca akademicki, prezes zarządu ANTERIS Fundacji Pomocy Prawnej
rozwiń więcej
Czy świadczenia ZFŚS podlegają egzekucji komorniczej. /Fot. ShutterStock / ShutterStock
Pracownik zwrócił się do pracodawcy o dofinansowanie do wypoczynku z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych na siebie i na dziecko. Spełnił kryterium dochodowe i przyznano mu te świadczenia. Jednocześnie realizowany jest też tytuł wykonawczy zajęcia wynagrodzenia za pracę i innych wierzytelności. Czy w tej sytuacji otrzymane przez niego świadczenia będą podlegały egzekucji komorniczej?

Tak, świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (dalej: ZFŚS) podlegają w pełnej wysokości egzekucji komorniczej. Ochrona przed potrąceniami dotyczy jedynie wynagrodzenia wypłacanego pracownikowi.

Autopromocja

Zajęcie pensji w ramach egzekucji obejmuje nie tylko wynagrodzenie za pracę pracownika, ale też inne świadczenia powiązane ze stosunkiem pracy. Kwoty wolne od potrąceń, wynikające z kodeksu pracy i przepisów o ochronie wynagrodzenia za pracę, stosuje się jednak tylko w przypadku wynagrodzenia za pracę. Natomiast świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych podlegają egzekucji w pełnej wysokości.

Zobacz także: Odmowa wypłaty zapomogi z ZFŚS

Ochrona przed potrąceniami dotyczy jedynie wynagrodzenia za pracę pracownika. Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku z 12 maja 2005 r. (sygn. akt I PK 248/04) stwierdził, że przepisy prawa pracy nie definiują pojęcia wynagrodzenia za pracę. Wynagrodzenie za pracę jest w istocie zbiorczą nazwą dla rozmaitych wypłat dokonywanych przez pracodawcę na rzecz pracownika. Obejmuje zatem rozmaite składniki, którym wynagrodzeniowy charakter niekiedy nadaje ustawodawca. Jest tak w odniesieniu do wynagrodzenia zasadniczego, nagrody z zakładowego funduszu nagród, dodatkowego wynagrodzenia rocznego, należności przysługujących z tytułu udziału w zysku lub nadwyżce bilansowej.

Aby ustalić, czy egzekucja komornicza może objąć dofinansowanie z ZFŚS wypłacone pracownikowi, należy wyjaśnić, czy takie świadczenia socjalne wchodzą w skład wynagrodzenia pracownika objętego ochroną. Pracodawcy (w ramach prowadzenia działalności socjalnej) przyznają pracownikom różnego rodzaju świadczenia – nie tylko z ZFŚS, ale także ze środków własnych. Najczęściej świadczenia te mają charakter zapomogi lub dofinansowania do wypoczynku urlopowego. Niezależnie od samego charakteru świadczeń z ZFŚS należy klasyfikować je jako świadczenia związane ze stosunkiem pracy. Ich przyznanie i wypłata następuje bowiem, gdy pracownik jest lub był związany z pracodawcą stosunkiem pracy oraz spełnia warunki określone regulaminem funduszu.

Zadaj pytanie: Forum - Kadry

Świadczenia wypłacone z ZFŚS nie są wynagrodzeniem za pracę. Dlatego nie stosuje się do nich ograniczeń i limitów potrąceń z wynagrodzenia za pracę, określonych w przepisach kodeksu pracy. Świadczenia te nie podlegają bowiem ochronie przed potrąceniami.

Dokonując potrąceń, komornik zacznie właśnie od świadczeń z ZFŚS, jeżeli takie były pracownikowi wypłacane. Dopiero w następnej kolejności egzekucja obejmie wynagrodzenie wraz z jego dodatkowymi składnikami. Tutaj jednak zastosowanie znajdą przepisy dotyczące kwot wolnych od potrąceń.

Podstawa prawna

Kadry
ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

pokaż więcej
Proszę czekać...