Jaką odpowiedzialność ponosi pracodawca za podanie niewłaściwego NIP pracownika

Krzysztof Rustecki
rozwiń więcej
Identyfikatorem podatkowym większości naszych pracowników jest PESEL. Czy osoby te powinny potwierdzić to na piśmie? Jeśli okaże się, że identyfikatorem podatkowym niektórych pracowników będzie NIP, a dotychczas podawali PESEL, to kto w tej sytuacji poniesie odpowiedzialność – my jako pracodawca czy pracownik?

Mają Państwo obowiązek żądać od pracowników podania właściwego dla nich identyfikatora podatkowego. Ponieważ przepisy nie wskazują na formę takiego żądania, zarówno Państwo, jak i podatnik mogą zrobić to w każdy dostępny sposób, również ustnie. Za podany przez pracownika niewłaściwy identyfikator podatkowy nie ponoszą Państwo odpowiedzialności. Szczegóły w uzasadnieniu.

Autopromocja

Pracodawcy (jako płatnicy) są zobowiązani żądać od pracowników podania identyfikatora podatkowego, jakim się posługują. Pracownicy mają obowiązek podać go płatnikowi. Ustawodawca nie określa jednak, czy płatnik może żądać od podatnika pisemnego oświadczenia w tym zakresie. Jako dowód można zatem dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem (art. 180 § 1 Ordynacji podatkowej). Za najłatwiejsze uznaje się pisemne poświadczenie tego faktu zarówno przez płatnika, jak i podatnika. Przepisy nie zobowiązują jednak do pisemnego potwierdzenia przez pracodawcę żądania skierowanego do pracownika i jego wykonania przez tę osobę.

PRZYKŁAD

Marcin Z. jest zatrudniony na umowę o pracę. Ponieważ prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą (o czym poinformował pracodawcę), nie złożył oświadczenia na formularzu PIT-2. Pracodawca na tej podstawie uznał, że identyfikatorem podatkowym tej osoby jest NIP. Postępowanie pracodawcy jest prawidłowe.

Płatnik nie może zatem ponosić odpowiedzialności za przekazanie przez pracownika nieprawidłowej informacji o rodzaju identyfikatora podatkowego, jakim się posługuje.

W odpowiedzi na pytanie naszej redakcji o ewentualne konsekwencje związane z podaniem przez płatników niewłaściwego identyfikatora podatkowego w informacji PIT-11, Ministerstwo Finansów w piśmie z 9 lutego 2012 r. stwierdziło, że „(...) ustawa z 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy (Dz.U. z 2007 r. Nr 111, poz. 765 z późn. zm.) nie przewiduje sankcji karnych za (...) podanie przez płatnika identyfikatora podatkowego podatnika, który jest niezgodny ze stanem rzeczywistym (tj. numeru PESEL zamiast NIP lub NIP zamiast numeru PESEL). Mając na uwadze (...) także praktyczne i racjonalne względy, w tym brak skutecznej możliwości weryfikacji przez płatnika aktualności identyfikatora podatkowego osoby, wobec której płatnik ma obowiązek wystawić informację PIT-11 (zakłady o dużej liczebności i rotacji pracowników oraz zleceniobiorców, ustanie stosunku pracy przed wejściem w życie zmian przedmiotowych przepisów prawa, podjęcie działalności gospodarczej przez byłego pracownika lub przed wystawieniem PIT-11), w ocenie Ministerstwa Finansów należy przyjąć, że płatnik może żądać podania identyfikatora podatkowego (nie może badać statusu podatkowo-płatniczego pracowników, warunki spełniania tego statusu mogą mieć jedynie charakter pomocniczo-informacyjny dla pracownika). Podany przez pracownika jego numer PESEL płatnik może podać jako identyfikator podatkowy pracownika w PIT-11. Jeżeli płatnik nie zna numeru PESEL pracownika, to może wskazać jego NIP – zgodnie z informacją przekazaną mu przez podatnika (...) albo zwraca się do podatnika z żądaniem podania identyfikatora podatkowego (numer PESEL albo NIP) (...)”.

Korzyści (+)

Płatnik nie ponosi odpowiedzialności za przekazanie przez pracownika nieprawidłowej informacji o rodzaju identyfikatora podatkowego, jakim się posługuje.


Od 1 września 2011 r. identyfikatorem podatkowym jest (art. 3 ust. 1 ustawy z 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników):

  • PESEL – w przypadku podatników będących osobami fizycznymi objętymi rejestrem PESEL nieprowadzących działalności gospodarczej lub niebędących zarejestrowanymi podatnikami VAT;
  • NIP – w przypadku pozostałych podmiotów podlegających obowiązkowi ewidencyjnemu (chodzi o osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, podlegają obowiązkowi ewidencyjnemu, o inne podmioty, jeżeli na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, oraz o płatników podatków, jak również podmioty będące, na podstawie odrębnych ustaw, płatnikami składek ZUS.

Podatnicy są zobowiązani do podawania identyfikatora podatkowego na dokumentach związanych z wykonywaniem zobowiązań podatkowych oraz niepodatkowych należności budżetowych, do których poboru są zobowiązane organy podatkowe lub celne. W sprawach dotyczących zobowiązań podatkowych podatnicy mają obowiązek podawać identyfikator podatkowy m.in. na żądanie płatników. Płatnicy są zaś zobowiązani żądać od podatników podania identyfikatora podatkowego i podawać go organom podatkowym na dokumentach związanych z wykonywaniem zobowiązań podatkowych (art. 11 ust. 1, ust. 2 pkt 6, ust. 3 ustawy o ewidencji i identyfikacji...). A zatem NIP jako identyfikator podatkowy powinni podawać pracownicy, którzy jednocześnie prowadzą działalność gospodarczą lub są zarejestrowani jako podatnicy VAT.

Podstawa prawna:

  • art. 3 ust. 1, art. 11 ust. 1–3 ustawy z 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz.U. z 2004 r. Nr 269, poz. 2681 ze zm.),
  • art. 180 § 1 Ordynacji podatkowej.
Kadry
Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

pokaż więcej
Proszę czekać...