Czy po 182 dniach zwolnienia lekarskiego pracownikowi przysługuje zasiłek opiekuńczy

Edyta Pisarczyk
rozwiń więcej
Pracownik chorował przez 182 dni. Bezpośrednio po zwolnieniu lekarskim na siebie dostarczył nam zwolnienie lekarskie na chore 12-letnie dziecko. Czy po tak długiej chorobie pracownikowi przysługuje zasiłek opiekuńczy? Między zwolnieniami lekarskimi na pracownika i na jego dziecko nie było ani jednego dnia przerwy.
RADA

Pracownikowi przysługuje zasiłek opiekuńczy na chore dziecko, mimo że wykorzystał 182 dni zwolnienia lekarskiego w związku z własną chorobą.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Okres zasiłkowy w związku z chorobą pracownika i zasiłek opiekuńczy na chore dziecko to dwa różne rodzaje niezdolności do pracy. Okres zasiłkowy dla pracownika pracodawca albo ZUS (w przypadku wypłaty świadczenia przez ZUS) liczy tylko w związku z chorobą tego pracownika.

WAŻNE!

Ustawa zasiłkowa ogranicza prawo do wypłaty wynagrodzenia i zasiłku chorobowego do 182 dni w związku z tą samą chorobą albo w związku z kolejnymi nieprzerwanymi chorobami różnego rodzaju.

Do okresu zasiłkowego pracownika - 182 płatnych dni - nie powinni Państwo wliczać innych rodzajów niezdolności do pracy, np. zasiłku opiekuńczego na chore dziecko. Dlatego pracownikowi, który dostarczył zwolnienie lekarskie na chore dziecko bezpośrednio po 182 dniach zwolnienia w związku z własną chorobą, przysługuje zasiłek opiekuńczy. Nie ma przy tym znaczenia, czy między zwolnieniami lekarskimi wystawionymi w związku z chorobą pracownika i dziecka nie było ani jednego dnia przerwy, czy była np. jedno- albo kilkudniowa przerwa.

Tak samo prawo do zasiłków ustala pracodawca lub ZUS w przypadku pracownicy, która wykorzystała okres zasiłkowy w związku z chorobą w czasie ciąży i uzyskała prawo do zasiłku macierzyńskiego po urodzeniu dziecka. Niezależnie od tego, czy pracownica wykorzystała przed porodem 182 dni czy krótszy okres zwolnienia, to najpóźniej od dnia porodu przysługuje jej zasiłek macierzyński, a nie zasiłek chorobowy. Okresów, za które zostały wypłacone obydwa zasiłki, nie sumuje się.

PRZYKŁAD

Pracownica urodziła dziecko 12 września 2008 r. Wcześniej, przez 145 dni nieprzerwanie była na zwolnieniu lekarskim. Od 12 września pracownicy przysługuje 18 tygodni urlopu i zasiłku macierzyńskiego (urodziła pierwsze dziecko), których nie wlicza się do okresu zasiłkowego w związku z wcześniejszą chorobą.

Zatrudniony u Państwa pracownik wykorzystał cały okres zasiłkowy - 182 dni. To oznacza, że w związku z dotychczasową chorobą nie ma prawa do zasiłku chorobowego. Jeżeli sam nadal będzie chorował, może starać się o świadczenie rehabilitacyjne lub rentę z tytułu niezdolności do pracy.

Wykorzystanie całego okresu zasiłkowego nie pozbawia pracownika prawa do innych świadczeń z tytułu niezdolności do pracy, np. zasiłku opiekuńczego. Zachorowało dziecko pracownika, które nie ukończyło jeszcze 14 lat. Dlatego pracownikowi przysługuje zasiłek opiekuńczy na syna. Zasiłek powinni Państwo wypłacić na podstawie zwolnienia lekarskiego wystawionego na chore dziecko oraz na podstawie wniosku pracownika o wypłatę zasiłku opiekuńczego.

Podstawa prawna:

• art. 8, art. 18 ust. 1, art. 32 ust. 1 pkt 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Edyta Pisarczyk

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...