Czy pracownik ma prawo do świadczeń z powodu choroby, jeżeli zachoruje po złożeniu wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego

Bogusław Nowakowski
rozwiń więcej
Pracownica naszego zakładu 23 sierpnia 2008 r. miała wypadek samochodowy. Stan jej zdrowia jest bardzo poważny. Po przewiezieniu pracownicy ze szpitala specjalistycznego do szpitala w naszym mieście otrzymaliśmy zwolnienie lekarskie na okres od 23 do 28 sierpnia br. wystawione przez szpital, który przyjął pracownicę po wypadku. Już teraz wiemy, że leczenie pracownicy potrwa długo i najprawdopodobniej okres zasiłkowy będzie za krótki na całkowity powrót do zdrowia. Jak mamy postąpić z wypłatą wynagrodzenia chorobowego? W sierpniu pracownica złożyła wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego od 1 września br. Czy możemy wypłacić jej wynagrodzenie chorobowe za cały okres zwolnienia lekarskiego? Co z dalszymi zwolnieniami do końca sierpnia 2008 r. i ze zwolnieniami lekarskimi od 1 września 2008 r.?
RADA 

Do 31 sierpnia 2008 r. pracownica ma prawo do świadczeń związanych z wypadkiem. Tym samym ma prawo do wynagrodzenia chorobowego za okres od 23 do 28 sierpnia 2008 r. Prawo do wynagrodzenia chorobowego, a następnie zasiłku od 1 września br. pracownica uzyska pod warunkiem, że złoży pisemne oświadczenie w sprawie wycofania wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Zasiłek chorobowy łącznie z wynagrodzeniem chorobowym przysługuje pracownicy przez okres nie dłuższy niż 182 dni. Za taki okres pracownica będzie miała prawo do świadczeń związanych z wypadkiem z 23 sierpnia 2008 r. Po wykorzystaniu okresu zasiłkowego, jeżeli nie wróci do zdrowia, może starać się o świadczenie rehabilitacyjne. Prawo do świadczenia ustali ZUS na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS, jeżeli lekarz uzna, że dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy. Świadczenia te będą przysługiwały zatrudnionej u Państwa pracownicy, ale pod warunkiem, że zrezygnuje z planowanego od 1 września 2008 r. urlopu wychowawczego.

Pracownik nie ma prawa do zasiłku chorobowego za okres niezdolności do pracy przypadający m.in. w czasie urlopu bezpłatnego, wychowawczego lub tymczasowego aresztowania czy odbywania kary pozbawienia wolności.

Pracownica zatrudniona w Państwa zakładzie zamierzała skorzystać z urlopu wychowawczego od 1 września br., dlatego najpóźniej na 2 tygodnie przed 1 września musiała wystąpić z pisemnym wnioskiem o udzielenie tego urlopu. W związku z zaistniałą sytuacją skorzystanie pracownicy z urlopu wychowawczego w terminie wcześniej wskazanym we wniosku jest niecelowe, ponieważ zachorowała jeszcze przed terminem udzielonego urlopu wychowawczego.

Jeżeli pracownica nie później niż 7 dni przed rozpoczęciem urlopu wychowawczego, czyli nie później niż 25 sierpnia złoży pisemne oświadczenie o wycofaniu wniosku o urlop wychowawczy, to będzie miała nieprzerwanie prawo do wynagrodzenia i zasiłku chorobowego po 31 sierpnia br. Jeżeli nie wystąpi o wycofanie urlopu wychowawczego, urlop rozpocznie się od 1 września br., tj. w terminie wskazanym przez pracownicę we wniosku. Rozpoczęcia urlopu wychowawczego nie przerywa niezdolność do pracy z powodu choroby.

W przypadku gdy niezdolność do pracy powstanie w czasie przerwy w ubezpieczeniu chorobowym spowodowanym urlopem wychowawczym, zasiłek chorobowy nie przysługuje za cały okres nieprzerwanej niezdolności do pracy przypadającej w czasie tej przerwy. Jeżeli jednak nieprzerwany okres niezdolności do pracy przypada również po zakończeniu przerwy w ubezpieczeniu chorobowym, zasiłek choroby przysługuje za okres po tej przerwie.

PRZYKŁAD

Pracownicy udzielono urlopu wychowawczego od 1 sierpnia 2007 r. do 31 lipca 2008 r. Zachorowała 28 lipca br. i zwolnienie zostało wystawione do 5 września br. W okresie od 28 do 31 lipca br. pracownica nie ma prawa do świadczeń, ponieważ choroba przypadała na okres urlopu wychowawczego. Choroby, która przypada na czas urlopu wychowawczego, nie wlicza się do okresu zasiłkowego. Dlatego pracownica ma prawo do wynagrodzenia za czas choroby od 1 sierpnia do 2 września br. (33 dni) oraz zasiłku chorobowego od 3 do 5 września br.

Powinni Państwo pamiętać o tym, że choroba pracownicy uniemożliwia jej sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem. Jest to podstawa do odwołania pracownicy z urlopu wychowawczego. W każdym czasie pracownica może zrezygnować z urlopu wychowawczego za Państwa zgodą albo po wcześniejszym zawiadomieniu, nie później niż 30 dni przed powrotem do pracy.

Sytuacja w której znalazła się Państwa pracownica powoduje, że cel i funkcja urlopu wychowawczego są bezcelowe, dlatego powinna zrezygnować z urlopu wychowawczego do czasu powrotu do zdrowia.

Podstawa prawna:

• art. 8, art. 12 i art. 18 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),

• § 1, § 4 rozporządzenia z 16 grudnia 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego (DzU nr 230, poz. 2291).

Bogusław Nowakowski

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...