Nowe świadczenia dla opiekunów osób niepełnosprawnych - zmiany od 2017 r.

Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
rozwiń więcej
Joanna Kuzub
rozwiń więcej
Nowe świadczenia dla opiekunów osób niepełnosprawnych - zmiany od 2017 r./ fot. Fotolia
Zasiłek dla bezrobotnych oraz świadczenie przedemerytalne - to świadczenia, które będzie mógł nabyć opiekun osoby niepełnosprawnej po jej śmierci. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2017 r.

Prawo do zasiłku dla bezrobotnych przysługuje nie tylko osobom, które w ostatnim czasie pracowały. Pobieranie niektórych świadczeń z ZUS-u pozwala na uzyskanie wsparcia finansowego z urzędu pracy. Już za niespełna dwa miesiące grupa osób uprawnionych do zasiłku zwiększy się o tych, którzy musieli zawiesić czynności zawodowe na rzecz sprawowania opieki nad bliskim.

Autopromocja

Zgodnie z nowelizacją, prawo do zasiłku dla bezrobotnych będą mogły uzyskać również osoby, które opiekowały się bliskimi i w związku z tym otrzymywały świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy lub zasiłek dla opiekuna.

Zasadność wprowadzenia zmian, jak podaje Ministerstwo w uzasadnieniu do projektu ustawy, podyktowana jest tym, że okres sprawowania opieki nad osobą niepełnosprawną powinno się traktować analogicznie do okresu zatrudnienia. Świadczenia przyznawane są z tytułu zakończenia aktywności zawodowej z powodu konieczności sprawowania opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny. Dlatego uzasadnionym jest traktowanie tej formy aktywności podobnie do zatrudnienia, w przypadku przyznawania prawa do zasiłku dla bezrobotnych.

Polecamy produkt: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

Warunki przyznania zasiłku dla bezrobotnych

Warunkiem przyznania zasiłku z urzędu pracy będzie, tak jak w przypadku pozostałych osób bezrobotnych, pobieranie świadczenia przez okres 365 dni w ciągu 18 miesięcy poprzedzających rejestrację. W tym przypadku wysokość pobieranego świadczenia nie będzie miała znaczenia. Warunek co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, jak w przypadku innych świadczeń z ZUS, nie obowiązuje.

Aby otrzymać zasiłek dla osób bezrobotnych, utrata prawa do świadczenia z tytułu opieki powinna być spowodowana śmiercią osoby, nad którą była sprawowana.

A po zasiłku… świadczenie przedemerytalne

Osoby uzyskujące z tego tytułu prawo do zasiłku dla bezrobotnych po 180 dniach jego pobierania będą również mogły ubiegać się o świadczenie przedemerytalne. Warunkiem jego uzyskania jest pobieranie świadczeń z tytułu opieki przez okres 365 dni – bez przerw, utrata świadczenia z powodu śmierci osoby, nad którą była sprawowana opieka oraz rejestracja w ciągu 60 dni od ustania świadczenia w urzędzie pracy.

Świadczenie przedemerytalne może być przyznane tylko osobom, które spełniają kryterium określonego wieku i stażu pracy. Do dnia, w którym ustało prawo do świadczenia, kobieta powinna mieć ukończone 55 lat i co najmniej 20-letni staż pracy, a mężczyzna 60 lat i 25-letni staż.

Nowe przepisy mają wejść w życie po 1 stycznia 2017 r.

Źródło: Projekt Ustawy o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz ustawy o świadczeniach przedemerytalnych.

Polecamy serwis: Obowiązki pracownika i pracodawcy

Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...